Po namáhavém sportovním dni lze odpočívat v příjemně osvětleném prostoru

Po namáhavém sportovním dni lze odpočívat v příjemně osvětleném prostoru | foto: Dalibor Puchta

Skvěle vyřešený horský apartmán může inspirovat i majitele malých bytů

  • 18
Sportovně založený pár se rozhodl místo do chaty či chalupy investovat do malého apartmánu v Krkonoších. Původně neosobní prostor se proměnil na malý byt.

Petr s Věrou jsou pracovně hodně vytížení, volno si proto chtějí opravdu užít, a ne jej strávit péčí o zahradu nebo dům. Proto si pořídili apartmán v nedávno zrekonstruovaném objektu bývalého sanatoria v Krkonoších.

Bohužel jej kupovali až v době, kdy byla rekonstrukce hotová, a to včetně vybavení. Vzhled apartmánu majitelům nevyhovoval, působil příliš neosobním, až hotelovým dojmem (nahrával tomu i vnější vzhled stavby). Navíc kuchyňka měla špatně vyřešenou dispozici, takže uvařit zde pohodlně pro dva, nebo dokonce pro čtyři bylo téměř nemožné.

Pohovku lze rozložit na pohodlné dvoulůžko

Pohovku lze rozložit na pohodlné dvoulůžko

Apartmánový mezonet má celkovou plochou 52 m2, ale  tvoří jej pouze dvě místnosti. S představou vytvořit na této poměrně malé ploše pohodlné a komfortní prostory s "rodinnou" atmosférou se Petr s Věrou obrátili na architekta Stanislava Srnce ze studia CAD Projekt Plus z Prostějova.

Hlavní úkoly

V prvním podlaží je předsíň, WC a hlavní obytná místnost, na niž navazuje venkovní terasa. Ve druhém podlaží ložnice a koupelna.

"Při celkovém řešení interiéru jsem se snažil splnit všechny nároky a funkce, které byly na  apartmán kladeny, tedy dostatek úložných prostor, dostatek místa na spaní, prostor pro odpočinek a relaxaci, přitom musel ale interiér zůstat vzdušný a prostorný, ve vysokém standardu," vypočítává architekt Stanislav Srnec.

Do předsíně se vešly botníky, šatní skříň, zrcadlo i věšáková stěna

Do předsíně se vešly botníky, šatní skříň, zrcadlo i věšáková stěna

To znamenalo například sjednotit podlahovou krytinu, aby se interiér opticky zvětšil, vytvořit úložný prostor pod schody a vyřešit dispozici kuchyňky tak, aby umožnila pohodlné běžné vaření.

V předsíni nahradila původní standardní dlažbu slinutá velkoformátová v neutrální šedé barvě. "Horský charakter" interiéru podtrhl vestavěný nábytek (botníky, šatní skříň, věšáková stěna) ve světlé borovicové dýze.
V další části i v obývacím pokoji nahradila původní laminát světlá dřevěná parketová podlaha s výraznějším vzorem, která byla použita i v ložnici.

Pod schody vznikl příjemný úložný prostor

Pod schody vznikl příjemný úložný prostor

Sjednocením podlahové krytiny se prostor opticky zvětšil a zároveň zateplil. Architekt Srnec se na podlaze i na nábytku zcela záměrně vyhýbal módním tropickým dřevinám nebo kovu – do Krkonoš patří tuzemské dřeviny a přírodní materiály.

Obývák pro vaření i odpočinek

Hlavní obytná místnost je funkčně členěna na kuchyňskou a jídelní část a obývák. Architekt Srnec rozdělil pokoj poměrně striktně nábytkem i zvolenými barvami na jednotlivé zóny.

Obytnou část odděluje od kuchyně zvýšený barový pult. Aby interiér získal na "domácí" atmosféře, zvolil na nábytek obytné části tmavší dřevěnou dýhu v kombinaci s vínově červenou sedačkou s taburety.

"Když přijedou i děti nebo kamarádi, lze pohovku rozložit na pohodlné dvoulůžko," vysvětluje Stanislav Srnec, "stejně tak se u jídelního stolu pohodlně nají čtyři lidé."

V kuchyňce lze pohodlně uvařit i pro čtyři strávníky, vše je po ruce

V kuchyňce lze pohodlně uvařit i pro čtyři strávníky, vše je po ruce

Židle i stůl jsou bílé, barva jasně určuje funkční rozdělení prostoru.
V malé kuchyňce je vše po ruce, dokonce přibyla i myčka, nechybí mikrovlnka, kávovar nebo varná konvice. Dvouplotýnku, dřez či digestoř stačilo demontovat z původní kuchyně a použít v nové, ale se zcela jinou dispozicí a také designem.

Uspořádání hlavní místnosti by bylo klidně možné použít i v malém bytě, kde se nevyhneme spojení kuchyně s obývákem (a někdy i ložnicí v případě garsoniéry). Často chybí právě jednoznačné vymezení jednotlivých zón.

Bar odděluje kuchyni od obývací části

Bar odděluje kuchyni od obývací části

Hygiena i pohodlí

Toaleta v prvním podlaží má obklad ze slinuté šedé dlažby, stejné jako v předsíni, v kombinaci s béžovou barvou použitou v koupelně v patře. Ta svým příjemným odstínem evokuje světlé dřevo. Závěsné provedení klozetu usnadňuje úklid, samozřejmě nechybí umývátko a malý úložný prostor na nejnutnější hygienické potřeby.

Do ložnice použil architekt Srnec jen minimum nábytku. Velké dvoulůžko se skříňkami a policemi doplnila pouze vestavěná šatní skříň, která příjemně odclonila dveře do koupelny. Nad lůžko zvolil vsazené svítidlo s nastavitelnou intenzitou svícení. Zadní stěnu ložnice zvýraznila a zateplila světle šedá výmalba.

Charakter horského apartmánu podtrhuje dřevěná podlaha

Charakter horského apartmánu podtrhuje dřevěná podlaha

Oproti původní dispozici zvětšil architekt Srnec výrazně koupelnu. Po lyžování si každý rád dopřeje teplou sprchu, proto tu přibyl velký sprchový kout s vtipným zvětšením "mokré" části.

Dvojumyvadlo na skříňce doplnil závěsný klozet, aby nebylo nutné v noci používat toaletu o patro níž. Béžové slinuté obklady zkombinoval architekt Srnec s červenou mozaikou, která dodává koupelně hravost a energii.

Horní podlaží s velkou koupelnou a ložnicí

Horní podlaží s velkou koupelnou a ložnicí

V celém apartmánu byla pečlivě volena svítidla, s nimiž lze navodit příjemnou atmosféru. Napomáhají také členění prostoru na jednotlivé funkční zóny.