Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skutečné bydlení snů. Manželé zachránili rozpadlé sídlo v Dašicích

  1:00aktualizováno  1:00
Manželé Jakubcovi udělali před pěti lety zásadní rozhodnutí: odstěhují se z Prahy, kde prožili padesát let, a najdou si příjemné bydlení blíž přírodě. Stačilo jediné, najít vhodnou nemovitost a pak si už jen užívat klidného venkovského života. V metropoli tak zůstane jen jejich dospělá dcera.

Manželé postupně zrenovovali a zmodernizovali celý areál. | foto: Miloš Jakubec

Nejdřív uvažovali o malém statku, který by si hezky zrenovovali a v němž by prožili podzim života. "Prostředky z našeho dosavadního podnikání nebyly nijak závratné, ale na náš záměr měly postačit," říká Miloš Jakubec.

Začali hledat na internetu a několik nemovitostí i navštívili. Nakonec se rozjeli do východních Čech, kde se jim podařilo koupit sídlo v Dašicích nedaleko Pardubic.

Fotogalerie

Tato nemovitá kulturní památka byla dlouho neobydlená, zdevastovaná, bylo v ní nevlídno a plno nepořádku, ale okamžitě vycítili její velký potenciál. "Za několik minut poté, co jsme vešli dovnitř, mi moje zimomřivá manželka řekla: Je mi teplo. Odpověděl jsem jí: Jsme doma," vzpomíná Miloš Jakubec. "Dům nám doslova otevřel náruč a my jsme se do ní uchýlili. Intuitivně jsme pociťovali, jak vřele nás přivítal."

Z hlediska polohy a technické vybavenosti splňovalo obydlí všechny požadavky manželů Jakubcových. V místě byly veškeré potřebné inženýrské sítě včetně telefonu a možnost internetu a kabelové televize.

K domu patřily také hospodářské budovy, stodoly, chlévy, čeledník, prostorný dvůr a zahrada o velikosti 8 100 metrů čtverečních. Stačilo se pouze vrhnout na kompletní renovaci všech objektů. Zajišťování a organizace stavebních prací ležela na novém majiteli, který má za sebou léta praxe ve stavebnictví, jeho žena se následně zapojila do konečné podoby a zařizování interiéru. Rozhodující slovo měla také při regeneraci zahrady.

Sídlo z poloviny 18. století sice nebyla žádným totálním zbořeništěm, ale své měla za sebou. Zhruba od poloviny minulého století se stavební údržba postupně zhoršovala. Dům ale nebyl zatuchlý a na zdech nebyly žádné vlhké mapy. Vnitřní a vnější prostředí stačilo neizolované zdi a podlahy přirozeně odvětrávat a vysušovat, čemuž napomáhá i částečné podsklepení s krásně klenutým sklepem se třemi místnostmi.

Stavba z poloviny 18. století sice nebyla žádným totálním zbořeništěm, ale své...

Dům z poloviny 18. století sice nebyla žádným totálním zbořeništěm, ale své již měla za sebou.

"Samovysušovací schopnost jsme ještě víc posílili tím, že jsme z vnější strany domu u paty obvodových zdí zřídili podzemní, metr hlubokou odvětrávanou dutinu krytou dlažbou na sucho," doplňují Jakubcovi, kteří se rozhodli vrátit faře její původní barokní vzhled. Proto se snažili doplnit si potřebné informace o architektuře té doby a také o původním vzhledu objektu.

Faře se postupně vracela její původní krása. Stěžejní část její renovace trvala tři roky. Dům měl několik problémů s narušením statiky svislých a vodorovných konstrukcí, jak zděných, tak dřevěných, což bylo třeba vyřešit. Dále bylo nutné provést stavební opravy či rekonstrukce všech povrchů: omítek, stropů, podlah a schodiště, výplní otvorů a střešní krytiny. Některé stavební prvky se daly opravit, například dubové schodiště, vnitřní dveře a zárubně. Jiné, jako vchodové dveře a okna, se vyměnily.

Pro pohodlné bydlení bylo potřeba zajistit novou tepelnou izolaci stropu pod půdou a modernizovat veškeré instalace včetně topení. Některé stavebně umělecké prvky byly restaurovány, konkrétně pískovcová ostění, dále klasicistní kachlová kamna z první poloviny 19. století v pokoji v patře nebo nádherná novorenesanční výmalba stropu v jiném pokoji v patře. Rovněž byly doplněny některé v minulosti odstraněné výrobky, například barokní sponkové mříže na oknech a kované dveře krbových komor.

Některé stavebně umělecké prvky byly restaurovány. Například nádherná...

Některé stavebně umělecké prvky byly restaurovány. Například nádherná novorenesanční výmalba stropu v pokoji v patře.

"Zejména vnějšímu vzhledu domu jsme chtěli vrátit jeho původní čistě barokní charakter. Některé pozdější stavební zásahy jsme plánovali odstranit a příslušné stavební prvky vrátit do původního stavu z doby výstavby z poloviny 18. století," říkají Jakubcovi. "O některých našich návrzích jsme s památkáři vedli obsáhlejší diskuse, ale nakonec jsme je díky odborně podložené argumentaci obhájili."

Interiér si manželé Jakubcovi zařizovali kompletně sami. Návrháře nepotřebovali. Se zařizováním pokojů si opravdu vyhráli včetně detailů. Na římských roletách vsazených do obloukových okenních záklenků v přízemí se dohodli až po ročních diskusích. Jsou speciálně šité na zakázku včetně upravení garnýží.

Originální půdovková historická dlažba v hale v prvním patře je původní.

Originální půdovková historická dlažba v hale v prvním patře je původní.

Ozdobné lemování koupili až po dvouletém shánění v jedné pražské firmě, je to dovoz z Maďarska. Koberce kupovali jednotlivě v různých obchodech. Gobelín na podestě schodiště je zmenšenou, jinak věrnou replikou francouzského barokního gobelínu, pochází z Bretaně.

"Co se týče dlažeb a obkladů, do haly v přízemí jsme jednoznačně chtěli světle laděný neorenesanční motiv kobercového vzoru. V kuchyni jsme uplatnili repliky barokních obkladů, v horní koupelně pak repliku kobaltově modrého vzoru z 19. století. Vše jsme kupovali v jedné pražské firmě, která dováží výhradně produkty ze Španělska," prozrazují spokojení majitelé.

Originální půdovková historická dlažba v hale v prvním patře je původní, pouze sejmutá, zrenovovaná a nově položená na rekonstruovanou podlahu. Svítidla sháněli všude možně. Od křišťálového lustru ze značkové prodejny přes romanticky vypadající lustr pod novorenesančním stropem nalezený na internetu až po moderní svítidla ze supermarketu.

Interiér si manželé Jakubcovi zařizovali kompletně sami. Návrháře...

Interiér si manželé Jakubcovi zařizovali kompletně sami. Návrháře nepotřebovali.

Teplo a teplou vodu zajišťují dva plynové vysoce účinné a kvalitní kombinované kondenzační kotle s litinovou spalovací komorou. Pro každé patro je jeden. V ložnici, obýváku, kuchyni a hale s chodbou v přízemí je převážně běžný nábytek z obchodních domů. Většina kusů historicky vypadajícího nábytku jsou renovované originální kusy z přelomu 19. a 20. století. Několik kusů jsou nově vyrobené repliky. Sedací nábytek v hale v patře jsou repliky vyrobené v Indonésii.

Manželé postupně zrenovovali a zmodernizovali celý areál. Hlavní obytnou budovu, čeledník s chlévy, dřevěnou roubenou stodolu, kamennou stodolu, oplocení včetně ohradní zdi s vjezdovou bránou a zahradu. Ta sousedí s malou říčkou a lemují ji staleté jasany, javory, habry a vrby rostoucí podél jejího břehu.

V době koupě byla zahrada zanedbaným sadem s přestárlými ovocnými stromy.

V době koupě byla zahrada zanedbaným sadem s přestárlými ovocnými stromy.

V době koupě byla zahrada zanedbaným sadem s přestárlými ovocnými stromy. Postupně vykáceli 75 ovocných stromů a vyjmuli pařezy. Ponechali asi 20 starších, svým způsobem bizarních stromů, které zapadaly do jejich koncepce, provedli kompletní nové zatravnění a nově vysázeli zhruba 160 keřů a stromů.

Při renovaci se snažili manželé Jakubcovi postupovat relativně úsporně, přesto byly výdaje daleko vyšší, než původně plánovali. Vše ale chtěli provést kvalitně a poctivě dokončit. Vynaložené peníze, se kterými původně počítali na jiné výdaje, jim za nějaký čas budou chybět. Museli se proto rozloučit s myšlenkou, že na faře dožijí, jak původně plánovali. Budou ji muset prodat.

"Pořídíme si nějaký jiný dům, který upravíme ke svým potřebám. Určitě už ale nebude tak rozlehlý a reprezentativní. Známí říkají: Jak se něčeho tak krásného budete moci zbavit? A my odpovídáme: Můžeme věci milovat, aniž bychom na jejich vlastnictví jakkoliv lpěli."

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Malý a tmavý domek proměnili na příjemný prostor se spoustou světla

Integrace terasových dveří vnáší do úzkého prostoru spoustu přirozeného světla...

Malý dům v Londýně představuje skvělé využití prostoru. Chytré nápady architektonického studia Blustin Design přinesly...

Zchátralé lázně v Liberci opravilo město. Je z nich atraktivní galerie

Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto...

Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto let plnily svůj původní účel. Než se v...

Rodina koupila pivovar. Po deseti letech v něm nechala srdce i duši

Vstupní recepci dominují zachovalá keramická historická kamna Braupfanne.

V bavorském městečku Eilsbrunn, ležícím jen pár kilometrů od hranic nedaleko Řezna, byla dlouhé roky dominantou budova...Najdete na iDNES.cz