Sklep

Sklep - Klima ve sklepě je důležité nejen pro uchování potravin | foto: IKAR

Sklep: na ovoce, nebo na sport?

  • 2
Také sklep či spíše jeho využití podléhá módě. Především z něj mizí uhlí, protože vytápění pevnými palivy je nepohodlné a neekologické. Studené a nevlídné sklepy se tak mění na temperované prostory, budují se zde malé tělocvičny, sauny, kutilské dílny nebo prádelny. Jediné, co zůstává, je využití sklepa jako úložného prostoru pro všechno, co nelze vtěsnat do obytných místností.

Se změnami v technickém vybavení domů se mění i nároky na využití sklepů. Například je tady ideální místo pro agregát centrálního vysávacího systému. Agregát, který nahrazuje vysavač, totiž potřebuje poměrně dostatek místa, největší typy měří více než metr a mají průměr kolem 36 centimetrů.

Bohužel nové možnosti využití sklepů se většinou týkají jen majitelů rodinných domů. Obyvatelé panelových či činžovních domů moc šancí na to, jak předělat svůj sklep, nemají. Po vzájemné dohodě mezi nájemníky v družstevním domě či v domě vlastníků však může i ve společných sklepech vzniknout malá tělocvična nebo dílna.

Předělat lze i starý sklep
Staré domy mívají rozlehlé sklepní prostory, horší to však bývá s jejich izolací nebo kvalitou podlahy. Zbavit sklep vlhka je technicky i finančně velmi náročná záležitost. Částky kolem sto až sto dvaceti tisíc za izolaci nejsou výjimkou. Podlahu ve sklepě, který není vlhký, ale nemá izolaci, je lepší zakrýt jen se souhlasem odborníka.

Jinak položení dlaždic může skončit tím, že vlhkost bude stoupat zdmi nahoru. Dlaždice nebo jiná neprodyšná krytina zde funguje jako poklička na hrnci, kolem které stoupá pára, takže hrozí nejen skvrny na zdech, ale také plíseň.

Stejný problém však může vzniknout i ve staré chalupě, kde si pořádkumilovná hospodyně vynutí výměnu původní dřevěné podlahy třeba za linoleum. Pokud nemá sklep přímé větrání, lze použít komínové průduchy, které nejsou "obsazené" kamny nebo karmou.

Využití klimatizace je zbytečně drahé. Klimatizační jednotka sice může přivést vzduch až ze vzdálenosti padesáti metrů, ale jen metr přívodního potrubí stojí více než 500 korun. Navíc v zimě je třeba vzduch nejen přivést, ale také ohřát, což znamená poměrně velkou spotřebu energie. Kompresor a vnitřní klimatizační jednotka stojí několik destítek tisíc korun.

Místo kolektorů stačí sklep
I sklepy bez izolace chrání dům před chladem a vlhkem, přičemž podle architekta Petra Kurfürsta usnadňují také některé stavební práce. Například rozvody potrubí, které se v přízemí pokládají do vybetonovaných kanálků v podlaze, stačí vést po stropě sklepa.

Přístup k rozvodům je pak velmi snadný a případná závada se objeví mnohem dříve a samozřejmě se i snadněji - tedy levněji - opraví. Protože sklep v tuzemském pojetí slouží především jako místo pro ukládání těžkých a neforemných věcí i některých potravin, musí být do něj dostatečně pohodlný a snadný přístup.

Balancovat s pětilitrovou lahví znojemských okurek či s kolem na výsuvném žebříku, jaký se někdy používá k přístupu na půdu, je trestuhodné hazardování - s okurkami i se zdravím. Do sklepa proto odborníci doporučují použít jen klasické schodiště, nevhodné jsou i kruhové varianty. Navíc sklon takzvaných schodových ramen nemá být u rodinných domků větší než 41 stupňů.

Norma pro nájemní domy je ještě přísnější. V domácím prostředí se totiž předpokládá, že si pro své pivo na sedmém schodu trefí každý takříkajíc popaměti. V zahraničí se začínají sklepy již zcela běžně měnit na další obývací pokoj. Nová místnost slouží pro večírky rodičů i dětí. Kdo chce spát, má klid v horních podlažích. Obtěžováni tak nejsou ani sousedé, protože zem je ideální zvuková izolace.

Zelenina potřebuje soukromí
Pro různé typy sklepů platí některé společné požadavky. Minimální výška by měla být 210 centimetrů. Podmínkou je přímé odvětrání, ne však přímé osvětlení. Na podlahu stačí použít pouze beton, ale pak je třeba pomocí speciálního nátěru zabezpečit její bezprašnost.

Pro uskladnění ovoce či zavařenin by měl mít sklep rozměry přibližně tři až pět metrů čtverečních. Pro brambory a zeleninu postačí i sklep menší, třeba kolem tří metrů čtverečních, ale vždy oddělený od dalších prostor. Důležitá není jen velikost sklepa, ale také to, k čemu má sloužit.

Pro odkládání zahradnických potřeb sice postačí i malá místnost, ale měla by mít přímý výstup do zahrady. Zajímavostí, která zatím není příliš obvyklá, je "psí kuchyně".

Řada majitelů rodinných domků si z bezpečnostních důvodů pořizuje psa, nejlépe co největšího. Jenže ten se nespokojí jen s granulovanou stravou. Kdo připravoval výsekové maso pro svého čtyřnohého miláčka, ví moc dobře, že je cítit v celém domě.

Tato situace bývá o to nepříjemnější, že se dnes běžně staví kuchyně přímo navazující na obytný prostor. Ve sklepě s vlastním vstupem ze zahrady by proto neměla chybět výlevka a vařič. Pro kutila je důležitá i zásuvka na třífázový proud.

Někdy je voda ve sklepě žádoucí
Ve sklepě s dostatečným přívodem vzduchu může být i malá tělocvična. Pro sportovní výkony je však potřeba také dost místa. Například pro stolní tenis je za minimální plochu pokládán rozměr třikrát šest metrů. Jako podlahovou krytinu odborníci doporučují v izolovaném sklepě PVC.

Sport, sauna či prádelna vyžadují ovšem vodu. Pokud jsou odpady níže než obecní kanalizace, mohou nastat určité problémy. Řešením je pak použití systému, který umožňuje odvést jakékoli množství vody obsahující mastné odpady a nečistoty včetně vlasů, mýdla či rozpouštědel a přečerpá ji až do výšky čtyř metrů nebo na vzdálenost 50 metrů.

Tyto systémy mohou být vybaveny i rozmělňovacím čerpadlem pro WC. Podle výkonnosti se cena za toto zařízení pohybuje od deseti a půl do dvaceti tisíc korun.