Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sklep je jako každou výhodu třeba zaplatit

aktualizováno 
- Při uvažování o tom, zda je lepší pořídit si dům podsklepený nebo nepodsklepený, rozhodují zpravidla peníze. Stavba podzemního podlaží bývá totiž výrazně dražší než stavba „na povrchu“. Náklady na sklep se průměrně pohybují i kolem půl milionu korun. To ovšem znamená, že cena jednopodlažního podsklepeného domu bude asi o 30 procent vyšší, než když si postavíte dům pouze na betonové desce.
KDY JE SKLEP K NEZAPLACENĺ
Při stavbě sklepa je třeba počítat nejen s tím, co budete na stavbu potřebovat, ale co vám také takzvaně přebude. Tímto přebytkem je hlavně vykopaná zemina, její odvoz a skládka. Za „odložení tuny zeminy se platí kolem 800 korun. Pak je třeba připočítat stavební a velmi důležité izolační práce.
V některých případech je stavba sklepa doslova luxusem. To tehdy, když se dům staví na skále (proto je třeba se předem seznámit s geologickými mapami), nebo tam, kde je spodní tlaková voda. Potom bývá výhodnější a jistější sklep oželet, protože náklady na jeho zabezpečení by mohly převýšit cenu celého domu.
Tam, kde technické podmínky stavbu sklepa umožňují, se však o jeho stavbě určitě vyplatí přemýšlet. Počítejte však s tím, že sklep by měl mít výšku minimálně 210 centimetrů a přímé odvětrání. Budete také potřebovat pohodlný přístup, což znamená, že sklon schodových ramen nesmí být větší než 41 stupňů.
Za hlavní přednost sklepa pokládají odborníci to, že vel-mi dobře izoluje proti chladu a vlhku (tím se snižují náklady na vytápění) a ulehčuje i některé stavební práce. Například rozvody potrubí není nutné „tahat kanálky v podlaze, stavbařům postačí vést je po stropě sklepa. „Při tomto řešení bývá přístup k rozvodům velmi snadný. Případná závada se objeví prakticky okamžitě a oprava je také mnohem snadnější, tvrdí brněnský architekt Petr Kurfürst.
Podle opavského architekta Jaromíra Hanušky z firmy Idea jsou pak dobře odvětrané sklepní protory také jednou z nejlepších izolací proti radonu.
TRADICE MAJĺ I DALŠĺ VÝHODY
Na to, že se dnes od stavby sklepů ustupuje, mají do jisté míry vliv finanční náklady, ale také to, že rodinné domky převzaté ze zahraničí s podsklepenými variantami téměř nepočítají. Těžko si lze představit, že kanadský či skandinávský stavebník bude mít chuť platit za náročné hloubení promrzlé země.
U nás ovšem patří sklepy k tradici i našemu životnímu stylu. K němu patří také silný zvyk ukládání předmětů a potravin. Zavařené ovoce, houby, brambory, ale i víno uchovávané v dobře temperovaném sklepě určitě potěší. Místo objemných chladniček s takzvanou sklepní zónou vám postačí sklep, který k plnění své funkce nepotřebuje elektrický proud ani opraváře.
Sklepy na uhlí pomalu mizí, protože se uhlí k vytápění používá stále méně, ale uvolněný prostor lze vždycky využít. Do sklepa můžete umístit například agregát pro centrální vysávací systém. Ten lze sice dát i do garáže, ale počítejte s tím, že velké typy mají výšku kolem jednoho metru a průměr asi 36 centimetrů. Příjemná je také možnost umístění sauny, domácí dílny či tak prozaické záležitosti, jako je psí kuchyně. K domu pes patří, a ne každý čtyřnohý hlídač se spokojí s granulovaným jídelníčkem. Příprava stravy například z výsekového masa ovšem právě nevoní. Z provozního hlediska je pak v tomto případě vhodný přímý výstup ze sklepa do zahrady.
O tom, že se v běžné tuzemské rodině během let nakupí spousta věcí, kterých se člověk nechce zbavit, svědčí nejlépe obrovská množství přístavků a kolen, jež hyzdí spoustu domů i zahrad. A tak ten, kdo tuší, že má v sobě „zakódovaný ukládací gen, měl by o stavbě sklepa velmi vážně uvažovat.
Autor:Nejčtenější

Zachránili starý mlýn a kolem něj vybudovali soustavu rybníčků

Jednotlivé rybníčky jsou vzájemně propojené a protéká jimi potok. V těch...

Mlýn v údolí Zákolanského potoka nedaleko Okoře obklopuje soustava rybníčků. Málokoho by napadlo, že je postupně...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

Další z rubriky

Ani nákladná rekonstrukce malý byt nezvětší. Někdy je lepší stěhování

Přítomnost dětí je vidět i v obývacím pokoji.

Architekt si často připadá jako „nafukovač balonků“. Lidé touží po tom, aby se jejich prostor nafoukl jako pouťový...

Ze starých autobusových garáží si postavili úžasný dům se zahradou

Kovové schodiště prakticky propojuje společenskou zónu domu s klidovou a...

V malebné vsi poblíž Boubínského pralesa, v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, Martin s Klárou zrekonstruovali staré...

Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...Najdete na iDNES.cz