Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sklep je jako každou výhodu třeba zaplatit

aktualizováno 
- Při uvažování o tom, zda je lepší pořídit si dům podsklepený nebo nepodsklepený, rozhodují zpravidla peníze. Stavba podzemního podlaží bývá totiž výrazně dražší než stavba „na povrchu“. Náklady na sklep se průměrně pohybují i kolem půl milionu korun. To ovšem znamená, že cena jednopodlažního podsklepeného domu bude asi o 30 procent vyšší, než když si postavíte dům pouze na betonové desce.
KDY JE SKLEP K NEZAPLACENĺ
Při stavbě sklepa je třeba počítat nejen s tím, co budete na stavbu potřebovat, ale co vám také takzvaně přebude. Tímto přebytkem je hlavně vykopaná zemina, její odvoz a skládka. Za „odložení tuny zeminy se platí kolem 800 korun. Pak je třeba připočítat stavební a velmi důležité izolační práce.
V některých případech je stavba sklepa doslova luxusem. To tehdy, když se dům staví na skále (proto je třeba se předem seznámit s geologickými mapami), nebo tam, kde je spodní tlaková voda. Potom bývá výhodnější a jistější sklep oželet, protože náklady na jeho zabezpečení by mohly převýšit cenu celého domu.
Tam, kde technické podmínky stavbu sklepa umožňují, se však o jeho stavbě určitě vyplatí přemýšlet. Počítejte však s tím, že sklep by měl mít výšku minimálně 210 centimetrů a přímé odvětrání. Budete také potřebovat pohodlný přístup, což znamená, že sklon schodových ramen nesmí být větší než 41 stupňů.
Za hlavní přednost sklepa pokládají odborníci to, že vel-mi dobře izoluje proti chladu a vlhku (tím se snižují náklady na vytápění) a ulehčuje i některé stavební práce. Například rozvody potrubí není nutné „tahat kanálky v podlaze, stavbařům postačí vést je po stropě sklepa. „Při tomto řešení bývá přístup k rozvodům velmi snadný. Případná závada se objeví prakticky okamžitě a oprava je také mnohem snadnější, tvrdí brněnský architekt Petr Kurfürst.
Podle opavského architekta Jaromíra Hanušky z firmy Idea jsou pak dobře odvětrané sklepní protory také jednou z nejlepších izolací proti radonu.
TRADICE MAJĺ I DALŠĺ VÝHODY
Na to, že se dnes od stavby sklepů ustupuje, mají do jisté míry vliv finanční náklady, ale také to, že rodinné domky převzaté ze zahraničí s podsklepenými variantami téměř nepočítají. Těžko si lze představit, že kanadský či skandinávský stavebník bude mít chuť platit za náročné hloubení promrzlé země.
U nás ovšem patří sklepy k tradici i našemu životnímu stylu. K němu patří také silný zvyk ukládání předmětů a potravin. Zavařené ovoce, houby, brambory, ale i víno uchovávané v dobře temperovaném sklepě určitě potěší. Místo objemných chladniček s takzvanou sklepní zónou vám postačí sklep, který k plnění své funkce nepotřebuje elektrický proud ani opraváře.
Sklepy na uhlí pomalu mizí, protože se uhlí k vytápění používá stále méně, ale uvolněný prostor lze vždycky využít. Do sklepa můžete umístit například agregát pro centrální vysávací systém. Ten lze sice dát i do garáže, ale počítejte s tím, že velké typy mají výšku kolem jednoho metru a průměr asi 36 centimetrů. Příjemná je také možnost umístění sauny, domácí dílny či tak prozaické záležitosti, jako je psí kuchyně. K domu pes patří, a ne každý čtyřnohý hlídač se spokojí s granulovaným jídelníčkem. Příprava stravy například z výsekového masa ovšem právě nevoní. Z provozního hlediska je pak v tomto případě vhodný přímý výstup ze sklepa do zahrady.
O tom, že se v běžné tuzemské rodině během let nakupí spousta věcí, kterých se člověk nechce zbavit, svědčí nejlépe obrovská množství přístavků a kolen, jež hyzdí spoustu domů i zahrad. A tak ten, kdo tuší, že má v sobě „zakódovaný ukládací gen, měl by o stavbě sklepa velmi vážně uvažovat.
Autor:Nejčtenější

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Další z rubriky

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Tohle sousedé nečekali. Odvážný dům udivuje svým tvarem i fasádou

Bezprostřední okolí domu není přísně ohrazeno, nedaleko se spokojeně pasou...

Mladí manželé z Belgie si od gentského architektonického studia NU architectuuratelier nechali postavit odvážný dům v...

Sídlo neřesti s legendárními večírky. To je Muchův dům na Hradčanech

Navodit tvůrčí prostředí bylo pro Alfonse Muchu zásadní, podstatnou část...

Údajně se tu za socialismu pořádaly legendární večírky. Po salonech se promenovaly nahé ženy, mělo to být sídlo...

Najdete na iDNES.cz