Dům se střešními zahradami, orientovaný na řeku, lemuje členitá linie zábradlí.

Dům se střešními zahradami, orientovaný na řeku, lemuje členitá linie zábradlí. Uzavírají ji dvě postranní exteriérová schodiště spadající do zahrady nad vodní hladinou. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Jung Sik Moon

Korejský architekt navrhl dům, který vypadá jako skleněný ostrov

  • 5
Dům jako ostrov, to byla představa architekta o rezidenci určené pro majetnou rodinu z Jižní Koreje, která by dokonale zapadla do ticha majestátní krajiny u jezera.

Provincie Gyeounggi-do, rozkládající se v blízkosti jihokorejského hlavního města, je proslulá svou přírodní krásou. Civilizací jen málo zasažená pohoří, kde se zdánlivě zastavil čas, se zrcadlí v hladinách četných jezer a řek, které plynou směrem do moře po tisíciletí neměnným tempem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Na velkém pozemku přímo na břehu řeky si architekt Hyoman Kim představoval dům jako "architektonickou přírodu": "Mým záměrem byla harmonie řeky, krajiny a architektury. Dům otevřený slunci, vodě, čerstvému vzduchu, který bude poskytovat výhled do dálek i maximální pohodlí a bezpečí."

V náručí oblouku

Dům ve tvaru nepravidelného lomeného oblouku vystupuje z břehu řeky a profil jeho stupňovité střechy zdálky kopíruje linii horských hřebenů. Oblouk "objímá" zahradu s výhledem na řeku, vlastním vstupem k vodě a molem s kotvištěm pro dva čluny.

Travnatá oáza, vybavená bazénem, vířivkou a krytou pergolou, slouží k relaxaci stejně jako celé přízemí domu. Plně prosklená fasáda nic nezakrývá, od bazénu se otevírá panoramatický výhled na kuchyň, jídelnu, rozlehlý obývací pokoj, hernu a místnost na karaoke, k níž patří i domácí bar.

Jednotlivé funkční zóny jsou zcela otevřené a plynule na sebe navazují, propojeny vždy několika schůdky, protože podlaha v přízemí sleduje stupňovitý profil terénu.

Trávník u bazénu přechází ve stupňovitou zelenou střechu, dům se stává součástí přírodní scenérie. Zdroj: www.mujdum.cz

V několika místech je přízemí otevřeno vzhůru do horního podlaží. Nad sezením se volně v prostoru vznáší lávka, která rozděluje horní patro na část pro hosty (tři ložnice, dvě koupelny, fitness) a soukromou zónu majitelů domu s ložnicí rodičů, dětským pokojem, pracovnou a komfortním zázemím.

Také druhé podlaží je výškově rozčleněno, všechny místnosti propojuje lávka a dlouhá obvodová chodba s řadou schodišť. Výškové členění pak kopíruje i stupňovitá střecha s terasami a střešními zahradami uspořádanými v několika úrovních.

Ze zahrady lze vystoupat po vnějším dřevěném schodišti až nad druhé podlaží, přejít dům po jeho "hřebeni" jako horský masiv a na opačné straně oblouku sejít opět dolů k bazénu.

Prozaická část provozu domácnosti, jako jsou technické zázemí, garáže a úložné prostory, se ukrývají v suterénu, který má vjezd z odděleného hospodářského dvora.

Rovné travnaté zahradě kraluje bazén s atypickou pergolou, jejíž lomená konstrukce koresponduje s architekturou domu. Zdroj: www.mujdum.cz

Scéna z betonu a skla

Vzdušný interiér s mnoha průhledy je zcela orientován na řeku a výhled do krajiny. Členěný železobetonovou nosnou konstrukcí nepravidelných tvarů, lávkami a schodišti se více podobá působivé divadelní scéně než obytnému domu v obvyklém slova smyslu. Dynamickému dojmu napomáhají tupé úhly, otevřené průhledy a zavěšené prvky.

Nábytek je omezený jen na to nejnutnější, co rodina ke každodennímu životu potřebuje. Kromě kuchyňské linky, stolů, sedacího nábytku a postelí tu najdeme jen volný prostor plný světla. Přírodu v domě "zastupují" prosklené boxy se vzrostlými bambusy, umístěné mezi ložnicemi.

Nad sezením v přízemí se vznáší lávka, která vede do ložnic. Betonový krb zavěšený na stěně a vlastně celý dům lomeného tvaru je koncipován spíše jako sochařské dílo než běžná stavba. Zdroj: www.mujdum.cz

"Projekt se zrodil jako spojení přírody a technologie. Trávník u bazénu přechází ve stupňovitou zelenou střechu, dům se stává součástí přírodní scenérie. Princip zapojení do kopcovité krajiny pokračuje i uvnitř, na terénu s nepravidelným profilem stojí masivní železobetonová hmota s nepravidelnými úhly, s řadou stupňů a schodišť, které přecházejí ve stěny. Všechny místnosti se spojují v jeden kontinuální otevřený prostor, který je v neustálém kontaktu s řekou," popisuje své dílo Hyoman Kim.

Autor

Kim HyoMan

Narodil se a žije v Soulu, kde realizoval řadu architektonických projektů. Vede vlastní architektonickou kancelář IROJE KHM Architects, vyučuje na škole architektury na univerzitě v Soulu. Získal řadu významných ocenění (World Architecture Community Award 2009, 2010 a 2011, zlatou medaili regionální rady asijských architektů atd.).

Interiér domu je spojitý protáhlý prostor členěný rozdílnou výškou podlah. Je otevřený k jezeru, ze severní strany jej naopak uzavírá kompaktní stěna. Místnosti v horním podlaží se jeví jako boxy volně zavěšené v prostoru, zčásti prosklené, zčásti obložené lamelami z nerezového plechu. Zdroj: www.mujdum.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 337 m2

Užitná plocha: 628 m2

Konstrukce: železobetonové základové pasy, železobetonové nosné stěny, schodiště a stropy, prosklená fasáda s nosnou konstrukcí z ocelových profilů, s pevným zasklením a otevíravými okny s izolačními trojskly, severní fasáda kontaktně zateplena a obložena šablonami z nerezového plechu

Vytápění: dům navržen jako energeticky pasivní, podlahové vytápění, klimatizace

Spoluautoři návrhu: SuMi Jung, JungMin Oh, Arum Kim, SunHee Kim

Návrh konstrukce: SungYeong Oh

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.