Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak mít světlo i uvnitř domu či bytu: sklo představuje ideální řešení

  1:00aktualizováno  1:00
Světlo a zase světlo. Toho není nikdy dost. Trend poslední doby je jasný: nestačí použít sklo jako výplň oken, vhodné je i jeho použití na stavební prvky. I proto se naše soutěž o skleněné dveře a příčky z pískovaného skla od společnosti J. A. P. setkala s takovým zájmem čtenářů.

Vizualizace domu | foto: Archiv majitelů

Příběh prvníSkleněné dveře přinesou západ slunce až domů

Příběh našeho domu se pro nás začal odvíjet před rokem, když jsme se s manželem rozhodli přestěhovat pryč z Prahy do nějakého pěkného domečku se zahrádkou. Druhá dcerka byla na cestě, a tak jsme si řekli, že je čas na změnu.

Po několikaměsíčním hledání jsme objevili úžasnou, prvorepublikovou, obrovskou, (potenciálně) krásnou... Prostě úplnou ruinu, do které jsme se zamilovali a koupili ji. Od té doby se každodenně potýkáme s našimi idealistickými představami typu „jak by náš dům byl krásný, kdyby…“

Pohled z obývací části do kuchyňské

Pohled z obývací části do kuchyňské

Stěhovali jsme se přesně den před minulými Vánocemi a povinně jsme si s manželem naordinovali absolutní abstinenci od jakýchkoli rekonstrukčních prací na dobu neurčitou. Teď, po osmi měsících, jsme se z té první etapy rekonstrukce už konečně oklepali a máme chuť začít budovat dál.

Skleněnými dveřmi bychom chtěli nahradit provizorní příčku mezi halou našeho bytu v prvním patře a domovním schodištěm, kterou jsme stavěli jako bariéru před prachem, hlukem a zimou při průběhu prací na ostatních částech domu (rekonstrukce schodiště je před zahájením).

Obývací část s repasovanými parketami

Obývací část s repasovanými parketami

Pohled z haly do „centrální části“

Pohled z haly do „centrální části“

Po dokončení ložnic v druhém patře budeme schodiště využívat jako interiérové. Bude však chladnější než zbytek obytných prostor, takže je potřebujeme mít možnost v zimě uzavřít, aby nedocházelo k únikům tepla z hlavního obytného prostoru. Jsme zastánci otevřeného prostoru a řešení se sklem by našemu interiéru dodalo ty správné „grády“.

Fotogalerie

Máme rádi eklektický styl, ve kterém respektujeme staré a doplňujeme je novým. Naším cílem je mít světlý interiér, jehož základem bude bílá barva na stěnách a většině nábytku, a teplé dřevo na podlahách.

Barvy chceme do domu přivést v podobě umění a na doplňcích, které plánujeme vybírat postupně.

Rádi se prohrabujeme v bazarech, a tak se necháme překvapit, co najdeme. Kontrast do interiéru chceme přinést díky prvkům industriálního stylu, který je nám blízký.

Petra Padolsky

Text byl redakčně zkrácený.

Příběh druhýDům plný světla

V současné době dokončujeme novostavbu rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu. Jde o moderní dřevostavbu s důrazem na jednoduchá a funkční řešení bez zbytečných okázalostí. Jedním z parametrů při zadávání vstupních požadavků architektovi byl také poměrně limitovaný prostor, protože stavební parcela není nikterak veliká.

Levá stěna chodby je zatím bez dřevěného obložení, pouze v obložení OSB deskou,

Levá stěna chodby je zatím bez dřevěného obložení, pouze v obložení OSB deskou.

Vizualizace: umístění dveří

Vizualizace: umístění dveří

Naším záměrem bylo vytvořit vzdušný a světlý prostor, který bude opticky propojený s malou zahradou, která se stane z vnitřního pohledu její součástí, bez pocitu omezení. A tak vznikl koncept dvou dřevěných bloků překrytých deskou střechy.

Může se hodit

Líbí se Vám řešení pomocí skleněných příček? Nechte si je vytvořit od oborníků na AAAPOPTÁVKA.CZ a ušetřete až 30%.

Obytný prostor a jídelna jsou maximálně prosklené, aby se dosáhlo kýženého propojení se zahradou. Dostatek světla do domu přichází i z vchodového portálu, který je také celý prosklený. Celý dům představuje kombinaci přírodních materiálů v odstínech bílé a šedé barvy, které do budoucna nebudou překážet barevným prvkům, ty interiér oživí a rozveselí.

Skleněné pískované dveře byly naplánovány již v projektu, budou oddělovat vstupní halu od obytného prostoru. Pískované sklo zajistí intimitu obytného prostoru, ale zároveň může dveřmi procházet příjemné světlo. Jak je patrné z vizualizace, dveře budou součástí stěny obložené světlým dřevem, proto by ornament měl být vertikální.

Vizualizace interiéru domu

Vizualizace interiéru domu

Skla s dekorem svislých linií podle nás dobře korespondují s dřevěným obložením přímo navazujících bočních stěn (levá stěna interiérové chodby je znázorněna na tomto obrázku zatím bez dřevěného obložení, pouze v obložení OSB deskou, což ovšem není finální stav, pravá stěna je již překrytá smrkovou fošnou s povrchovou úpravou hedvábné lazury v bílošedém odstínu).

Skleněné pískované dveře by měly být posuvné, aby neubíraly příliš místa a umožňovaly snadný průchod ze vstupní haly do obytné části. Celková šířka dveří bude přibližně 2,5 m, rozdělené budou na čtyři segmenty, dva pevné a dva posuvné.

Denní světlo v tomto případě musí zajistit také dostatečné osvětlení minimalistického schodiště do horního patra. Horní patro je celoprosklené, a tak do přízemního interiéru dopadá světlo také ze shora.

Vizualizace domu

Vizualizace domu

Propojený prostor s obývací halou na druhou stranu ovšem postrádá zvukovou izolaci a především nevyhovuje stavebním normám, které si žádají separaci prostoru pomocí dvojích dveří.

Nezbytným úkolem bylo tedy prostor oddělit a zároveň zachovat největší možný průchod světla, a tím i dostatečnou světelnost interiéru.

Ideálním řešením se nám zdály právě skleněné dveře nebo skleněná stěna. V případě pískovaného matného skla se navíc dostaví efekt příjemné intimity, zároveň se zachová pocit propojenosti všech prostor.

Iva Popová

Text byl redakčně zkrácený.

Příběh třetíŠikovný manžel zvládl vyrobit i nábytek

Cesta k našemu vysněnému bytu byla nečekaně dlouhá. Dva roky jsme obcházeli různé byty, v různých lokalitách, ale pořád to nebylo ono. Nakonec jsme koupili byt, ze kterého jsme byli nadšeni, ačkoli nás čekala velká rekonstrukce.

Manžel pracoval několik let ve stavebnictví v Americe a měl poměrně jasnou představu, jak budeme náš byt svépomoci měnit. Dělali jsme nové omítky, podhledy a nakonec i elektřinu. Sjednotili jsme podlahy v celém bytě, zvolili jsme smrkové dřevo.

Pohled do obývacího pokoje s pracovním koutem

Pohled do obývacího pokoje s pracovním koutem

Konferenční stůl a pracovní stůl v obývacím pokoji spoluzhotovil manžel z masivních fošen, které doslova propluly celým domem tchyně při povodních před čtyřmi roky.

Stoly jsou složené ze tří druhů dřeva, nohy konferenčního stolku jsou podbarvené do stejného odstínu jako podlaha. Knihovna je ze sádrokartonu, oblíbeného materiálu manžela, mistra sádrokartonáře, jak říká z legrace náš kamarád.

Většinu nábytku vytvořil šikovný manžel.

Většinu nábytku vytvořil šikovný manžel.

Před pár dny jsme se „vysekali“ z nekonečné rekonstrukce koupelny a záchodu, kterou jsme z finančních důvodů nedělali hned při rekonstrukci bytu.

WC jsme oddělili od koupelny luxferovou stěnou, takže i když na záchodě není okno, je tam dost světla.

Nechtěli jsme obklady, jen mozaiku kolem vany, nicméně najít ten správný materiál na litou podlahu bylo nečekaně složité. Použili jsme speciální nátěr na betonové podlahy a necháme tomu čas, jestli se nám to bude líbit.

V kuchyni jsme dočasně dali oválný oranžový stůl, ze kterého se zřejmě stane trvalý kus, a židle po babičce. Na zrekonstruování ještě čekají tři židle Thonet, zachráněné při likvidaci nábytku v muzeu.

Zde by měl být průchod s dveřmi z pískovaného skla.

Zde by měl být průchod s dveřmi z pískovaného skla.

Zatím je náš byt 2+1, což se ale brzy změní. K bytu náleží ještě asi 25 m2 půdního prostoru. Bude potřeba probourat zeď mezi kuchyní a pokojem. A jak může vaše soutěž udělat průchod mnohem zajímavější, než jsme měli v plánu. Samozřejmě pomocí skleněných dveří, které prostor mezi pokojem a kuchyní odlehčí a také prosvětlí.

Všude máme zachované původní masivní dveře, ale myslíme si, že pískované skleněné dveře vytvoří nevšední, přesto plně funkční moderní prvek.

Skleněné dveře by měly být posuvné po zdi, s vlastním motivem, který chceme sladit s celkovým konceptem budoucího pokoje.

E. Pitrová

Text byl redakčně zkrácený.

Podmínky soutěže Pískované sklo v interiéru

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 31. srpna 2014, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Měly obsahovat:
• fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových) - snažte se zachytit celý interiér!
• text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
• kontaktní údaje: jméno, telefon, e-mail, adresu
• do předmětu zprávy bylo třeba napsat "Pískované sklo v interiéru"¨

Výhrou v soutěži je zhotovení díla na zakázku - celoskleněných 
pískovaných dveří v otočném nebo posuvném provedení - či 
celoskleněné pískované stěny, vše včetně kování, v maximální hodnotě 
30 000 Kč včetně DPH pro každého ze tří výherců. V případě, že 
zakázka překročí hodnotu výhry, si může výherce finanční rozdíl 
doplatit, případně bude zakázka upravena tak, aby odpovídala výši 
výhry.

POZOR: Každý účastník musí souhlasit s podmínkami soutěže (více zde) a také se zveřejněním výsledku realizace.

Porota složená ze zástupců redakce iDNES.cz a společnosti J. A. P. vybere tři vítěze z příspěvků, které budou zveřejněny na www.idnes.cz, a to do 18. 9. 2014 na základě těchto kritérií:

- celkový vzhled interiéru,
- nápaditost a funkčnost případného použití pískovaného skla,
- inspirativnost i pro další zájemce.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Pískované sklo může v interiéru vypadat zajímavě.

Pískované sklo může v interiéru vypadat zajímavě.

  

Autoři:Nejčtenější

Sezení v jídelním koutě je zčásti na parapetu rohového okna.
Agáta Prachařová bydlí v „bunkru“, v němž jsou květináče s levandulí

Agáta a Jakub Prachařovi si každým rokem opakovali, že ty příští Vánoce budou bydlet ve svém domě. Stavba se však...

Přes atrium vstupuje do interiéru spousta denního světla i slunce.
Jak to dopadne, když stavební úřad dva roky odmítal plochou střechu

Všechno mohlo dopadnout špatně. Dva roky stavební úřad odmítal povolit plochou střechu, a tak mezitím na vedlejší...Praha 7 - Troja. Vila s obytnou plochou 597 metrů čtverečních je na prodej za...
Moderní a luxusní vily. Jaké zajímavé nemovitosti jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství moderních vil. Všechny mají obytnou plochu velkou stovky metrů čtverečních,...

Dům stojí na pozemku o výměře sto padesát metrů čtverečních.
Vybojovali pozemek velký 150 metrů čtverečních. Bydlí se jim skvěle

Mladá indonéská rodina si na Jávě postavila dům, který je kompletně navržený v oblíbeném skandinávském stylu. Jeho...

Cihelná zeď natřená na bílo či zrepasované parkety odkazují na stáří domu....
Z barevného výbuchu vznikl byt plný světla a vtipných nápadů

Byt v domě ze 60. let minulého století potřeboval začít „dýchat“. Měl sice nadstandardní velikost 5+1, ale právě...

Další z rubriky

Čelní stěna domu je osazena až po krokve průhledným sklem v robustním ocelovém...
Místo zahradní chatky vyrostl dřevěný dům. Koupelnu má ve skříni

Severně od nizozemského Utrechtu stojí dřevostavba velká 40 metrů čtverečních. Ve zdánlivě jednoduchém domku od studia...

Velkorysá koupací část. U tohoto jezírka koresponduje s větším měřítkem...
Na modré díry zapomeňte. Koupací jezírka zahradě sluší a jsou bez chloru

Zahradní vodní plochy už dávno nemusí vypadat jen jako azurová polykarbonátová monstra bez respektu k okolí. Biotopy...

Teplý vlněný koberec je zde spíše kvůli optickému pocitu tepla, v domě je...
Do důchodu si pořídili nový dům a interiér ve světlých barvách

Ve finském městě Mikkeli se v rámci veletrhu bydlení prezentoval i moderní srub, který si postavil manželský pár ve...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.