Bydlení na horách - Bydlení na horách | foto: Roman Čejka, MF DNES

Skibyt: chalupa ve třetím patře

  • 18
Byt na horách? Proč ne. Ušetříte za pronájem horské chaty, budete jezdit do vlastního. Ale počítejte s tím, že je to druhá domácnost, kterou je třeba zařídit a starat se o ni.

Velmi rád lyžuje. Když je na horách, vstává brzy, aby si užil sjezdovky, než se zaplní lidmi a u vleků se vytvoří fronty. Odpoledne nebo k večeru vyráží na běžky.

"Obvykle v polovině listopadu nazuji lyže a sundám je prvního května. Proto jsem si k pražskému bydlení pořídil ještě horský apartmán na Horních Mísečkách v Krkonoších," říká pražský podnikatel, který si nepřál uvést jméno.

Z místa, kde se dlouho drží sníh, je výhled do údolí, a hlavně - vzdálenost od domu ke sjezdovým a běžeckým tratím se počítá na metry. "Žádné skibusy, složité dojíždějí a přezouvání. Prostě z bytu rovnou na sjezdovku," libuje si.

Na druhou stranu, celou zimu je příjezdová cesta k apartmánům jedna ledová skluzavka, po níž jet do kopce bývá velmi obtížné.

Na Horních Mísečkách v posledních letech vznikají nové bytové domy s 250 apartmány a 308 podzemními parkovacími stáními. Projekt rozdělený do tří etap bude kompletně dokončený v první polovině roku 2008. Ovšem cenami se byty blíží těm pražským, metr čtvereční přijde skoro na 50 tisíc korun. Dovolit si je tudíž mohou jen lidé, kteří mají zajištěné trvalé bydlení a mohou platit a starat se o dvě domácnosti.

Byt s trámy na stropech
Dvoupokojový apartmán o velikosti 55 metrů čtverečních je ve třetím patře a má balkon na jih. Mezi pokoji je malá chodba a oddělené příslušenství. "Na ‚horské chalupě' trávím s rodinou skoro každý víkend. Odhaduji, že takových padesát dní v roce určitě," říká majitel.

"V létě máme rádi pěší turistiku a jezdíme na horských kolech. V Krkonoších jsou krásné trasy, i když hodně obtížné. Zpátky ale vždycky můžete jet lanovkou," podotýká s úsměvem.

S některým standardním vybavením bytu majitelé nebyli spokojeni a nechali si je vyměnit - například koberce za původní laminátovou podlahu, obložkové dveře za obyčejné a pořídili si i lepší sprchový kout. Pod dlažbu na chodbě a v koupelně si nechali dát elektrické topení.

Byt vybavili novým nábytkem, ovšem v chalupářském stylu, na stropě jsou dokonce trámy. "Dlouho jsme hledali, jaký nábytek by se sem hodil. Je to sice byt, ale horský, takže jsme jej nechtěli mít zařízený moderně jako bydlení v Praze," vysvětluje majitel.

"Přestože jsou některé apartmány vybavené hodně luxusně, zvolili jsme spíše účelné zařízení. Aby mě nemrzelo, když náhodou narazím lyžáky do skříně."

Garáž za příplatek
Společné bytové prostory v domě uklízí firma, na celý areál dohlíží najatý správce. O byt se však nepostará, takže člověk do něj musí alespoň jednou za čas zavítat. V domě jsou podzemní garáže, takže je z auta možné jít rovnou do bytu. Za garážové stání si majitelé museli připlatit, zatímco sklep byl v ceně bytu.

"V první etapě projektu tu nevznikly žádné další služby, ale teď se stavějí další byty a s nimi i lepší zázemí - restaurace, posilovna, bowling, sauna," tvrdí majitel skibytu. Podle něho ve Špindlerově Mlýně, kde mají apartmány jeho přátelé, je mnohem lepší společenský život. To je dobré zvážit již před koupí horského bytu, zdali člověk očekává klidný pobyt v přírodě, nebo bude-li chtít večer vyrážet za zábavou.

Horský byt bude rodina hojně využívat i dál. "Nevyměnil bych ho ani za apartmán v Alpách, protože tam bych nebyl za dvě a půl hodiny a nemohl bych tam jezdit jen na víkendy."