Šindel: ta pravá střešní krytina?

  17:53
Letní období je rájem pro kutily. Díky hezkému počasí mohou nejen bez problémů stavět, ale i opravovat a renovovat. Jednou z činností, kterou si šikovný kutil může zkusit sám, je i položení střešního šindele nejen na garáž, altán nebo dílnu, ale i třeba na větší střechu chaty, chalupy či domu. Technologie pokládky je velmi jednoduchá.
šindel

šindel - Krytina ze šindele se hodí na každou střechu, především pak na členitou.

Šindel je vhodný pro jakýkoliv tvar střechy se sklonem nad 15 stupňů. Díky své flexibilitě a zpracovatelnosti ho lze aplikovat na nejrůznější detaily na střeše, neboť se dá seříznout téměř přesně na milimetr. „Většina šikmých střech je konstruována se sklonem v rozmezí od 30 do 55 stupňů, přičemž do sklonu 85 stupňů se pokládá standardní šindel. Nad tuto hranici je nutné použít pouze šindel samolepicí,“ vysvětluje Zdeněk Fluxa ze společnosti IKO, která je výrobcem a dodavatelem belgických a kanadských střešních šindelů.

Jednou z předností šindele je jeho hmotnost, která je od 9 do 14 kg na metr čtvereční. Ve srovnání s betonovými nebo pálenými taškami je to až třikrát méně. Dřevěný krov tedy nemusí být tak masivní a zejména u rekonstrukcí starších střech ocení jejich majitelé jistou finanční úsporu. Na rozdíl od taškových střech se šindel pokládá na dřevěné podbití a podkladní pás.

Jak vybírat?
Na trhu se dá koupit několik typů šindelů z Evropy i ze zámoří. V podstatě se šindele dělí na dvě skupiny, a to se skelnou nebo plstěnou nosnou výztuží. Obě skupiny šindelů si u nás již našly a nacházejí své zákazníky, přesto šindel se skelnou výztuží je více oblíben. „Je velice důležité informovat se předem o vlastnostech a přednostech obou skupin šindelů z důvodu konečné spokojenosti zákazníka i prodávajícího,“ říká Fluxa.

Nejčastěji je kvalita šindele posuzována z pohledu veřejnosti podle jeho tloušťky. „Pouze tloušťka šindele nerozhoduje o jeho kvalitě. Nejdůležitějšími ukazateli jsou hmotnost a kvalita bitumenu neboli asfaltu a také nosné vložky šindele, které by měly odpovídat evropské normě EN 544,“ říká Zdeněk Fluxa. Nejlevnější šindele se na trhu dají koupit kolem už 120 korun za metr čtvereční. Avšak stejně jako u jiných levných výrobků i zde existují určitá rizika: krátká záruka, malá flexibilita, horší odolnost proti povětrnostním podmínkám, a to nejdůležitější - krátká životnost!

Nebaví vás barva? Změňte ji!
Výhodou šindele je také to, že se dá pokládat nový na starý, aniž se musí odstraňovat. Je to sice určitá zátěž na krov, ale pokud má dřevěná konstrukce dobrou nosnost, snese minimálně dvě vrstvy. Tato praxe bývá velmi používána v Kanadě a USA, kde se pokládají na sebe až tři vrstvy. Z barev je nejvíce oblíbená červená a hnědá, z tvarů pak obdélník, diamant a imitace tvaru zvaného bobrovka. V poslední době se začínají pokládat šindele tzv. laminované, vytvořené ze dvou šindelových šablon.

Pozor na odvětrání
Pokud majitel nové střechy chce, aby vše fungovalo na sto procent, nesmí podcenit odvětrání střechy, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu. „Pokud tam žádné větrání nebude, šindel může popraskat. A v zimě se na konci střechy začnou tvořit ledové bariéry,“ říká Pavel Motyčák z Nučic, který se zabývá pokládkou střešních krytin. Jedna z možností je použít hřebenové větráky. V nevytápěných místnostech, jako jsou garáže, pergoly nebo dílny, není odvětrání potřeba.

Důležitý je postup
“Pokládka obyčejné střechy je skutečně jednoduchá a při správném technologickém postupu ji zvládne každý trochu šikovný člověk,“ dodává Motyčák.

Jak si správně položit šindel na střechu
Postup pokrývání šindele na střechu je poměrně jednoduchý a rychlý. Pro správnou pokládku je potřeba dodržet určitá pravidla, aby konečný výsledek dopadl tak, jak má. Protože nás zajímal konkrétní postup, zúčastnili jsme se jedné takové pokládky garáže u rodinného domku nedaleko Prahy.

Ideální doba pokládky je od jara do podzimu, kdy je bezpečně zaručeno perfektní přilepení jednotlivých šablon k sobě navzájem. Jako podkladní pás se používá asfaltový. Nesmí být použita klasická papírová lepenka, která nasává vlhkost, což způsobí vytvoření vln na střeše a sníží její životnost. Šindele se zpravidla prodávají v balících po několika kusech. Jeden balík odpovídá většinou třem metrům čtverečním.

Šindel se pokládá po řadách, nejčastěji od spodní části nahoru. Pokládka je u všech typů stejná, ale liší se v jednom důležitém detailu - ve spodních lepicích páskách. Zatímco u českých šindelů se tato páska musí strhávat, u belgických šindelů (IKO) se tato páska nechává a velice ulehčuje vlastní pokládku. Strhne se pouze u šindelů určených pro startovací řadu.

1 Pro startovací řadu můžeme použít prakticky libovolný šindel jakékoli barvy. Z něj uřízneme část, takzvané zuby, v úrovni zářezů, čímž zkrátíme jejich výšku o necelou polovinu, takže termoaktivní samolepivé body jsou dole. Z pásu strhneme samolepicí pásku.

2 "Startovací řada se přibije rovně na okraj střechy, nejlépe přes oplechování. Každá šablona se přibíjí nerezovými pozinkovanými nebo měděnými hřebíky s větší hlavičkou o průměru 8 až 10 mm takové délky, aby pokud možno neprošla bedněním. Hřebíky se zatloukají v místě, kde začíná výřez jednotlivých oken,“ vysvětluje Petr Motyčák, který se zabývá stavbou nových a rekonstrukcí starších střech.

3 První řada se přibíjí přímo na startovací řadu. Každá další řada se pokládá tak, aby zakryla tmavé části pod ní přibitého šindele, avšak o polovinu tabule dále tak, aby se mezery mezi vrchní a spodní řadou nepřekrývaly. Každá další řada směrem nahoru se opět posunuje o půl tabule, aby plocha střechy byla celistvá a vykazovala patřičnou tuhost.

4 Na začátku a na konci každé řady se seřízne malý růžek, aby voda stékající po kraji střechy nezatékala za šindel.

5 Hřebenáče se pokládají na střechu poté, co jsou obě strany položeny až k hornímu okraji. Pak se ze zbytků nebo z nových šablon nařežou jednotlivá okna ve tvaru lichoběžníku, která se přes sebe naskládají a přitlučou po hřebeni.

6 před po Střecha garáže byla před pokládkou šindele opatřena asfaltovou lepenkou. A protože na střeše nebyly žádné výčnělky, šindel byl ve dvou lidech položen za jediný den.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...