Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šimon Caban navrhl dům snů

Cihly, ocel, dřevo, kámen, beton… Dokonalá symbióza? V případě moderního, velkoryse pojatého rodinného domu, který vyrostl na okraji jednoho východočeského města, to platí beze zbytku. V interiéru přibudou k vyjmenovaným materiálům ještě sklo, oblázky a keramická dlažba.

Přidávají se nenápadně, spíš mimochodem – jako tóny a nástroje v hudební skladbě. Většina materiálů zůstává přiznaná, některé jsou použity zcela záměrně jako pohledové.

Ráj v ranním slunci
Když vám hostitelka servíruje velké hrnky voňavé kávy s našlehaným mlékem, připadáte si jako v ráji. U jídelního stolu vás hladí měkké paprsky podzimního slunce, vnitřní prostor se volně otevírá ven a opodál na stole září jasnými světle červenými květy amaryllis.

"Studovala jsem grafickou průmyslovku – a už tam mě okouzlilo netradiční pojetí architektury Šimona Cabana," začíná své vyprávění majitelka. "Léta jsem snila o tom, že mi jednou vyprojektuje bydlení na míru. A pak jsem získala kontakt…"

Prohlédněte si fotogalerii


Dům pro třetí milénium
Trochu symbolicky vznikl Cabanův projekt v roce 2000. Úzce s ním spolupracovali ještě dva kolegové: Radka Ciglerová na realizaci provozního řešení interiéru, Ondřej Cutych pak v roli koordinátora a realizátora atypických řešení.

"Když má projekt k něčemu vypadat, musí dojít k dialogu mezi architektem a klientem," vysvětluje Šimon Caban. "Prvotní je totiž každodenní provoz domácnosti, z něj musí vycházet design."

Na výsledku tohoto domu je patrné, že tady ke komunikaci došlo. Mladí manželé dobře věděli, co chtějí – a navíc byli ochotni naslouchat. Nespěchali, protože jim záleželo na kvalitě.

Od podzimu 2001 až do léta 2003 dům podle pečlivě připraveného projektu stavěla na klíč stavební a obchodní společnost PKF z Hradce Králové. A stavěla dobře. Výsledek díla, jehož základ tvoří cihlové zdivo a betonové stropy (v obvodovém plášti je beton použit jen pohledově), ještě umocňuje vhodné zasazení domu: v klidu a zeleni, na mírně vyvýšeném místě.

Living tip: Design vypínačů

Půvab transparentních materiálů vynikne v kuchyni: na cihlové zdi v liště z matného nerezu jsou elegantně zasazeny nerezové vypínače. Ještě prostší řešení vypínačů nabízí ložnice.
Přirozené kombinace
"Rád kombinuji materiály v jejich přirozené struktuře," vyznává se architekt Caban. "Mám je rád vedle sebe, vytvářím neobvyklé kontrasty, které dají materiálům vyniknout."

Rovněž vytápění domu je založeno na přirozeném prolínání několika možností. V koupelnách a vstupní hale vás hřeje do chodidel podlahové topení, jídelna, ložnice a pracovna mají podlahové konvektory pod okny, jinde najdete klasické bílé radiátory. Koupelny nabízejí navíc i žebřinové radiátory. 

Zdrojem tepla je ve všech případech plyno-elektrický kotel Buderus. Jako doplňkový zdroj pak slouží uzavřený horkovzdušný krb na pomezí kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, účelně vestavěný jako prodloužení kuchyňské linky.

 Parkování na terase
"Projekt vznikl na neobvyklém základním nápadu: zajet autem až na terasu v prvním patře," líčí naše hostitelka. Šimon Caban dodává: "Majitelé mají rádi auta, já zase středověkou dispozici. Tak jsem jim vytvořil vjezd jako do nádvoří hradu."

Po efektním mostě s ocelovou konstrukcí a lávkou z neupravených smrkových trámů se tak dostanete ihned do střední úrovně třípodlažního rodinného domu. S trochou nadsázky se most zabodává jako šíp přímo do středu pomyslného terče.

Navíc v této úrovni rozděluje dům na dvě křídla: soukromé a hostinské. Vpravo od vstupu se nachází šatna, ložnice rodičů a velká koupelna, zatímco vlevo pokoj pro hosty s vlastní koupelnou.

O patro výše je dosud nedozařízená pracovna, zato ve spodním podlaží tepe vlastní srdce domova: najdete tu volně propojený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, za posuvnou kovovou stěnou pokračuje pokoj šestileté dcery. Vedle se nachází elegantně řešená koupelna a trochu stranou "uklizená" ložnice desetiletého syna.

Living tip: Kamínky v koupelně

Máte citlivá chodidla? Chcete si je nechat hladit a masírovat zároveň? Nechte se inspirovat oblázkovou podlahou Šimona Cabana. Bude vám nejen příjemná, ale prospěje i vašemu zdraví.
Obytné půvaby
Hlavní obytný prostor spojuje útulnost a něhu se syrovostí (místy i surovostí) naplno přiznaných materiálů. Přesto působí nejen originálně, ale především elegantně a vzdušně. Nestranný návštěvník nakonec musí přiznat půvab jak neomítnuté cihlové zdi, tak neupraveným betonovým stropům členěným výraznými lištami pro osvětlení (reflektory firmy Erco).

Základ kuchyňské linky, kterou vyrobilo na zakázku studio Cappa interier, je z dubového masivu, pracovní desku tvoří trvanlivý umělý kámen (Technistone). Dřez a baterie dodala firma Franke, digestoř na míru vytvořil Ondřej Cutych.
 
Jednotný design nerezových spotřebičů má "na svědomí" firma Miele: z vestavěných spotřebičů jsou tu elektrická trouba se sklokeramickou deskou, myčka, ve stěně za linkou trojkombinace mikrovlnka, kávovar a ohřívač nádobí. Trochu stranou zůstávají volně stojící lednice a mrazák – opět v provedení nerez.

Krása naboso
Kuchyně upoutá ještě jednou věcí: citlivým přechodem materiálů na podlaze. Kolem linky vás překvapí efektní povrch z černého plechu tloušťky 5 milimetrů. Odtud volně plynou směrem k chodbě nepravidelně umístěné čtverečky modré keramické dlažby, jimiž podlaha nenásilně přechází v cihlo-keramickou mozaiku.

Směrem k jídelně je plech ukončen cihlovým lemem, za nímž pokračuje plovoucí dubová podlaha. Tato klasika se objevuje i v dalších obytných místnostech, ale pro celý dům platí teze o pestrosti a přirozeném prolínání.

Pohledově i dotekově nesmírně příjemné jsou oblázky na husto zalité do betonu, které vám masírují bosá chodidla v obou větších koupelnách. Dřevo bylo využito velmi skromně a spíš pohledově (trám zapuštěný jako práh v koupelně). V domě se nachází jediný koberec, ale stojí za to - táhne se přes celý dívčí pokoj.

Living tip: V teple a pohodlí

Tak stoupáte po schodišti, které obtáčí vývod komínu. Pohodlí vám zajišťuje armování, které slouží jako pevné a spolehlivé zábradlí.
Schodiště v teple
Zvláštní pozornost si zasluhuje kruhové schodiště. Tato zdánlivě nenápadná součást stavby, která spojuje všechna tři podlaží, je ve skutečnosti jednou z perel projektu.

Ve spodní části tvoří konstrukční základ schodiště beton, na němž jsou jako "stupnice" (nášlapné plochy) položeny masivní desky z pískovce. Mezipodestu ve střední úrovni tvoří oblázky zalité do betonu, směrem vzhůru pokračují na konstrukci z černě lakovaného ocelového plechu dubové stupnice.

Sporé, ale efektní osvětlení stěn, na nichž se střídá bílá omítka s pohledovým betonem, obstarávají lineární zářivky zapuštěné do zdi.

Schodiště je po celé délce vytápěno: obtáčí totiž vývod komínu! Ten byl ponechán jako působivý pohledový prvek. Aby nedošlo k ohrožení zdraví, chrání vývod armování, které současně slouží jako zábradlí. Co je pouhá konstrukce, co účelný prvek a co ozdoba? V tomto případě vše splývá…   

Living tip: Čistá špína

K čemu slouží nenápadný kovový poklop v podlaze před sprchovacím boxem? Svléknete se a všechno špinavé prádlo hodíte rourou pod poklopem dolů. Dopadnou do prádelního koutu, kde se špinavé prádlo jednoduše vytřídí.


Rozkoš hygieny  
Současný trend, podle něhož se koupelna stává zcela rovnocennou součástí obytného interiéru, naplňuje tento dům takřka učebnicově. To ovšem neznamená, že tu najdete koupelny jako ze škatulky.

Místo tradičních obkladů bylo ve dvou větších koupelnách použito sklo, pohledový beton nebo Aquafin (přípravný izolační podklad, který budí dojem nedodělanosti).

Opět jde o záměr architekta, který komponuje vyvážený celek luxusní elegance a syrovosti stavebního materiálu. Protiváhu tvoří armatury od Philippe Starcka ve spojení se špičkovou sanitární keramikou (Keramag).

Spodní koupelně vévodí vana pod oknem, zapuštěná do oblázkové podlahy a napájená vodou z efektního betonového kvádru. Horní koupelnu zdobí sprchovací box z pískovaného skla, od stěny prosvětleného lineárními zářivkami, který byl vsazen do konstrukční obruče z pozinkované oceli.

Koupelna pro hosty je o něco menší a prostší. I do ní se však vešlo podstatné vybavení: umyvadlo vsazené v bukovém dřevě, vana, klozet i bidet. Obzvlášť syrově tu působí betonový strop - v kontrastu s jemnou mozaikovou dlažbou 1,5 x 1,5 centimetru.

Šimon Caban

se narodil roku 1963 v Praze, kde žije a pracuje na volné noze jako architekt, scénograf, choreograf, fotograf, scénárista, režisér, tanečník a herec. Vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, spolu s bratrem Michalem založil Baletní jednotku Křeč (film Pražská pětka). Je zastoupen ve fotografické sbírce v Centre Georges Pompidou v Paříži, v letech 1995 až 1999 dělal výpravu k MFF Karlovy Vary. V Divadle Kalich vytvořil scénu a režii k muzikálu Galileo. Realizuje rodinné domy, nábytek, design soukromých, firemních i veřejných interiérů.


Více článků o bydlení: LIVING

  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...