Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šimon Caban navrhl dům snů

aktualizováno 
Cihly, ocel, dřevo, kámen, beton… Dokonalá symbióza? V případě moderního, velkoryse pojatého rodinného domu, který vyrostl na okraji jednoho východočeského města, to platí beze zbytku. V interiéru přibudou k vyjmenovaným materiálům ještě sklo, oblázky a keramická dlažba.

Přidávají se nenápadně, spíš mimochodem – jako tóny a nástroje v hudební skladbě. Většina materiálů zůstává přiznaná, některé jsou použity zcela záměrně jako pohledové.

Ráj v ranním slunci
Když vám hostitelka servíruje velké hrnky voňavé kávy s našlehaným mlékem, připadáte si jako v ráji. U jídelního stolu vás hladí měkké paprsky podzimního slunce, vnitřní prostor se volně otevírá ven a opodál na stole září jasnými světle červenými květy amaryllis.

"Studovala jsem grafickou průmyslovku – a už tam mě okouzlilo netradiční pojetí architektury Šimona Cabana," začíná své vyprávění majitelka. "Léta jsem snila o tom, že mi jednou vyprojektuje bydlení na míru. A pak jsem získala kontakt…"

Prohlédněte si fotogalerii


Dům pro třetí milénium
Trochu symbolicky vznikl Cabanův projekt v roce 2000. Úzce s ním spolupracovali ještě dva kolegové: Radka Ciglerová na realizaci provozního řešení interiéru, Ondřej Cutych pak v roli koordinátora a realizátora atypických řešení.

"Když má projekt k něčemu vypadat, musí dojít k dialogu mezi architektem a klientem," vysvětluje Šimon Caban. "Prvotní je totiž každodenní provoz domácnosti, z něj musí vycházet design."

Na výsledku tohoto domu je patrné, že tady ke komunikaci došlo. Mladí manželé dobře věděli, co chtějí – a navíc byli ochotni naslouchat. Nespěchali, protože jim záleželo na kvalitě.

Od podzimu 2001 až do léta 2003 dům podle pečlivě připraveného projektu stavěla na klíč stavební a obchodní společnost PKF z Hradce Králové. A stavěla dobře. Výsledek díla, jehož základ tvoří cihlové zdivo a betonové stropy (v obvodovém plášti je beton použit jen pohledově), ještě umocňuje vhodné zasazení domu: v klidu a zeleni, na mírně vyvýšeném místě.

Living tip: Design vypínačů

Půvab transparentních materiálů vynikne v kuchyni: na cihlové zdi v liště z matného nerezu jsou elegantně zasazeny nerezové vypínače. Ještě prostší řešení vypínačů nabízí ložnice.
Přirozené kombinace
"Rád kombinuji materiály v jejich přirozené struktuře," vyznává se architekt Caban. "Mám je rád vedle sebe, vytvářím neobvyklé kontrasty, které dají materiálům vyniknout."

Rovněž vytápění domu je založeno na přirozeném prolínání několika možností. V koupelnách a vstupní hale vás hřeje do chodidel podlahové topení, jídelna, ložnice a pracovna mají podlahové konvektory pod okny, jinde najdete klasické bílé radiátory. Koupelny nabízejí navíc i žebřinové radiátory. 

Zdrojem tepla je ve všech případech plyno-elektrický kotel Buderus. Jako doplňkový zdroj pak slouží uzavřený horkovzdušný krb na pomezí kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, účelně vestavěný jako prodloužení kuchyňské linky.

 Parkování na terase
"Projekt vznikl na neobvyklém základním nápadu: zajet autem až na terasu v prvním patře," líčí naše hostitelka. Šimon Caban dodává: "Majitelé mají rádi auta, já zase středověkou dispozici. Tak jsem jim vytvořil vjezd jako do nádvoří hradu."

Po efektním mostě s ocelovou konstrukcí a lávkou z neupravených smrkových trámů se tak dostanete ihned do střední úrovně třípodlažního rodinného domu. S trochou nadsázky se most zabodává jako šíp přímo do středu pomyslného terče.

Navíc v této úrovni rozděluje dům na dvě křídla: soukromé a hostinské. Vpravo od vstupu se nachází šatna, ložnice rodičů a velká koupelna, zatímco vlevo pokoj pro hosty s vlastní koupelnou.

O patro výše je dosud nedozařízená pracovna, zato ve spodním podlaží tepe vlastní srdce domova: najdete tu volně propojený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, za posuvnou kovovou stěnou pokračuje pokoj šestileté dcery. Vedle se nachází elegantně řešená koupelna a trochu stranou "uklizená" ložnice desetiletého syna.

Living tip: Kamínky v koupelně

Máte citlivá chodidla? Chcete si je nechat hladit a masírovat zároveň? Nechte se inspirovat oblázkovou podlahou Šimona Cabana. Bude vám nejen příjemná, ale prospěje i vašemu zdraví.
Obytné půvaby
Hlavní obytný prostor spojuje útulnost a něhu se syrovostí (místy i surovostí) naplno přiznaných materiálů. Přesto působí nejen originálně, ale především elegantně a vzdušně. Nestranný návštěvník nakonec musí přiznat půvab jak neomítnuté cihlové zdi, tak neupraveným betonovým stropům členěným výraznými lištami pro osvětlení (reflektory firmy Erco).

Základ kuchyňské linky, kterou vyrobilo na zakázku studio Cappa interier, je z dubového masivu, pracovní desku tvoří trvanlivý umělý kámen (Technistone). Dřez a baterie dodala firma Franke, digestoř na míru vytvořil Ondřej Cutych.
 
Jednotný design nerezových spotřebičů má "na svědomí" firma Miele: z vestavěných spotřebičů jsou tu elektrická trouba se sklokeramickou deskou, myčka, ve stěně za linkou trojkombinace mikrovlnka, kávovar a ohřívač nádobí. Trochu stranou zůstávají volně stojící lednice a mrazák – opět v provedení nerez.

Krása naboso
Kuchyně upoutá ještě jednou věcí: citlivým přechodem materiálů na podlaze. Kolem linky vás překvapí efektní povrch z černého plechu tloušťky 5 milimetrů. Odtud volně plynou směrem k chodbě nepravidelně umístěné čtverečky modré keramické dlažby, jimiž podlaha nenásilně přechází v cihlo-keramickou mozaiku.

Směrem k jídelně je plech ukončen cihlovým lemem, za nímž pokračuje plovoucí dubová podlaha. Tato klasika se objevuje i v dalších obytných místnostech, ale pro celý dům platí teze o pestrosti a přirozeném prolínání.

Pohledově i dotekově nesmírně příjemné jsou oblázky na husto zalité do betonu, které vám masírují bosá chodidla v obou větších koupelnách. Dřevo bylo využito velmi skromně a spíš pohledově (trám zapuštěný jako práh v koupelně). V domě se nachází jediný koberec, ale stojí za to - táhne se přes celý dívčí pokoj.

Living tip: V teple a pohodlí

Tak stoupáte po schodišti, které obtáčí vývod komínu. Pohodlí vám zajišťuje armování, které slouží jako pevné a spolehlivé zábradlí.
Schodiště v teple
Zvláštní pozornost si zasluhuje kruhové schodiště. Tato zdánlivě nenápadná součást stavby, která spojuje všechna tři podlaží, je ve skutečnosti jednou z perel projektu.

Ve spodní části tvoří konstrukční základ schodiště beton, na němž jsou jako "stupnice" (nášlapné plochy) položeny masivní desky z pískovce. Mezipodestu ve střední úrovni tvoří oblázky zalité do betonu, směrem vzhůru pokračují na konstrukci z černě lakovaného ocelového plechu dubové stupnice.

Sporé, ale efektní osvětlení stěn, na nichž se střídá bílá omítka s pohledovým betonem, obstarávají lineární zářivky zapuštěné do zdi.

Schodiště je po celé délce vytápěno: obtáčí totiž vývod komínu! Ten byl ponechán jako působivý pohledový prvek. Aby nedošlo k ohrožení zdraví, chrání vývod armování, které současně slouží jako zábradlí. Co je pouhá konstrukce, co účelný prvek a co ozdoba? V tomto případě vše splývá…   

Living tip: Čistá špína

K čemu slouží nenápadný kovový poklop v podlaze před sprchovacím boxem? Svléknete se a všechno špinavé prádlo hodíte rourou pod poklopem dolů. Dopadnou do prádelního koutu, kde se špinavé prádlo jednoduše vytřídí.


Rozkoš hygieny  
Současný trend, podle něhož se koupelna stává zcela rovnocennou součástí obytného interiéru, naplňuje tento dům takřka učebnicově. To ovšem neznamená, že tu najdete koupelny jako ze škatulky.

Místo tradičních obkladů bylo ve dvou větších koupelnách použito sklo, pohledový beton nebo Aquafin (přípravný izolační podklad, který budí dojem nedodělanosti).

Opět jde o záměr architekta, který komponuje vyvážený celek luxusní elegance a syrovosti stavebního materiálu. Protiváhu tvoří armatury od Philippe Starcka ve spojení se špičkovou sanitární keramikou (Keramag).

Spodní koupelně vévodí vana pod oknem, zapuštěná do oblázkové podlahy a napájená vodou z efektního betonového kvádru. Horní koupelnu zdobí sprchovací box z pískovaného skla, od stěny prosvětleného lineárními zářivkami, který byl vsazen do konstrukční obruče z pozinkované oceli.

Koupelna pro hosty je o něco menší a prostší. I do ní se však vešlo podstatné vybavení: umyvadlo vsazené v bukovém dřevě, vana, klozet i bidet. Obzvlášť syrově tu působí betonový strop - v kontrastu s jemnou mozaikovou dlažbou 1,5 x 1,5 centimetru.

Šimon Caban

se narodil roku 1963 v Praze, kde žije a pracuje na volné noze jako architekt, scénograf, choreograf, fotograf, scénárista, režisér, tanečník a herec. Vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, spolu s bratrem Michalem založil Baletní jednotku Křeč (film Pražská pětka). Je zastoupen ve fotografické sbírce v Centre Georges Pompidou v Paříži, v letech 1995 až 1999 dělal výpravu k MFF Karlovy Vary. V Divadle Kalich vytvořil scénu a režii k muzikálu Galileo. Realizuje rodinné domy, nábytek, design soukromých, firemních i veřejných interiérů.


Více článků o bydlení: LIVING
Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Přístupovou cestu a terasu lemují záhony okrasných travin a kvetoucích rostlin.
Mají dům, ze kterého vidíte celý kraj díky velkým proskleným plochám

Snem manželského páru bylo bydlení na kopci s výhledem do krajiny, nejlépe mimo dosah lidí. Nakonec zůstali na okraji...

Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

Další z rubriky

Vítězný projekt studentů stavební fakulty ČVUT v Praze Kristýny Ulrychové,...
Ostrovní dům si vystačí sám. Elektřinu ze sítě používá jen jako zálohu

Vítězem architektonické soutěže Český ostrovní dům 2017 se stal projekt soběstačného domu pro čtyřčlennou rodinu....

Velké přesahy střechy vynášejí trámky provětrávané mezery, nesoucí záklop s...
Vlastníma rukama si postavil pasivní dům ze slámy. Dřel na něm 2,5 roku

Ve vsi nedaleko od Prahy stojí v zeleni skrytý moderní rodinný dům. Asi málokdo z kolemjdoucích by hádal, že tato...

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...
Na Národní třídě v Praze se brzy otevře stavba Drn za 1,5 miliardy

Stavba nové budovy na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace se chýlí ke konci....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.