Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sídliště Prosek se mění. Z noclehárny je moderní čtvrť

  1:00aktualizováno  1:00
Z šedivého sídliště Prosek udělalo nové metro vyhledávanou čtvrť. Developeři tam stavějí stovky nových bytů a ceny se zvyšují i u těch starších v panelových domech.

Bytový soubor Prosek 2 se stal příjemným místem k životu | foto: Ilona ŠáralováMF DNES

Metro z Proseku v Praze 9 se ještě nerozjelo, a ceny bytů se tam zvedly až o dvacet tisíc za metr čtvereční proti tomu, co stály před dvěma třemi lety. A pořád jich není dost, i když tam developeři stavějí jako o život.

Ještě před časem nebyl převis poptávky o byty na Proseku tak patrný. "Situace se ale obrátila v momentě, kdy se začalo s prodloužením stanic metra C směrem do Letňan. Nyní už poptávka vysoko převyšuje nabídku," říká Dagmar Szlauerová z realitní kanceláře Sting.

I blízkost obchodního centra v sousedních Letňanech podle ní hraje důležitou roli. A tak si majitelé starších bytů v panelových domech na Proseku mohou dnes při prodeji říct za metr čtvereční i pětačtyřicet tisíc korun a developeři prodávají klidně metr čtvereční za pětašedesát tisíc. "O něco levnější jsou jen staré byty u hlavních dopravních tepen," dodává makléřka.

Stavějí se byty, obchody i kanceláře
Podzemní dráha z Proseku vyjede poprvé sice až příští rok, ale moderně pojatou stanici, která vzdáleně připomíná zvláštní létající talíř, můžete vidět, když kolem Proseku pojedete už dnes. Je téměř dokončená. Díky ní přišly do oblasti developerské firmy a jejich projekty mění chátrající panelovou noclehárnu v moderně pojatou pražskou čtvrť, v níž chtějí lidé bydlet.

Mezi nejzdařilejší projekty patří podle místostarosty Prahy 9 Jaroslava Tomšů bytové domy Na Vyhlídce. Tento projekt získal 2. místo v soutěži Fasáda roku 2007.

Ale u stanice metra Prosek se nestaví jen stovky bytů. Roste tu i administrativní komplex Prosek Point. Ve třech budovách budou nejen kanceláře, ale i obchody a kavárny. Právě obchody a služby budou lidé z Proseku opravdu potřebovat v mnohem větší míře.

Sídliště bylo třeba proměnit
Staré prosecké sídliště je typickým příkladem socialistického stavebnictví, které produkovalo bytové soubory v kvalitě odpovídající tehdejší době. Proto se nyní architekti snaží navrhovat domy, které odpovídají současným architektonickým trendům.

"V případě Proseku se jedná především o zahuštění stávající zástavby novými domy tak, aby se tam obnovily základní městotvorné prvky, jakými jsou ulice, náměstí, nároží, které známe z centrálních částí našich měst," vysvětluje proměnu Proseku architekt Karel Mrázek z architektonického ateliéru Kaama.

A lidem, kteří tam bydlí, se to líbí. Kronikář a starousedlík Miroslav Kuranda práci architektů chválí. Bytové komplexy, které se tu stavějí, jsou podle něho architektonicky zajímavé. "Líbí se mi. Myslím si, že pro mnoho lidí bude Prosek příjemné místo k životu," říká.

Prosek byl kdysi navržen jako téměř monofunkční sídliště s omezeným rozsahem občanské vybavenosti bez možnosti nabídky pracovních příležitostí. "Tento trend byl v posledních letech překonán a čtvrť přestává být pouhou noclehárnou. Stává se plnohodnotnou pražskou čtvrtí s úplným spektrem městských funkcí," míní architekt Mrázek.

Sídliště nebude stárnout
Dokud to bylo staré sídliště, bylo lidem jedno, zda odhodí smetí na chodník místo do koše nebo že plevelem a odpadky zarůstá trávník před panelákem. I to nová výstavba mění. Lidé, kteří se tam stěhují, totiž chtějí, aby i okolí bylo upravené.

Místostarosta Tomšů i architekt Mrázek konstatují, že nová výstavba Proseku opravdu prospívá. "Pozoruji, že lidé mají mnohem větší zájem o kultivaci prostředí, v němž žijí," říká Tomšů. Díky přílivu nových obyvatel, mezi nimiž je spousta mladých rodin, navíc sídliště nebude stárnout. Ale bude potřebovat nové školy a školky. Místo, kde by mohly vyrůst, na Proseku je.

"Naštěstí je Prosecké sídliště navrženo s potřebnou prostorovou rezervou," říká Mrázek. Zatím však nová zařízení pro děti nevznikají. Developeři totiž školy ani školky ve svých projektech neplánují a nestavějí. To nechávají na obcích. "Tyto nároky na investice se s jednotlivými investory projednávají složitě," říká vedoucí odboru výstavby a územního rozvoje městského úřadu Praha 9 Václav Vaněk.

Měli byste vědět
Prosecké skály
Přírodní památku tvoří pískovcové skalní stěny s přirozenými i umělými jeskyněmi a se zbytky teplomilných rostlin. Prosecké skály jsou z geologického hlediska chráněny kvůli zachování významných podzemních štol.
Sport
Centrum Prosek Sportovní areál nabízí ke sportovnímu vyžití dva tenisové kurty s umělým trávníkem, v zimním období zakryté nafukovacími halami. Dále centrum golf a horolezeckou stěnu.
Lanové centrum
Balancovat na laně ve výšce deseti metrů, zdolávat tam nestabilní překážky, nebo se z této výšky vrhnout do bezedných hlubin. To vše můžete vyzkoušet ve vysočanském areálu.

Autoři:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Další z rubriky

Nejlepší dřevěné stavby roku 2018: odborníci se s veřejností neshodli

Rodinný dům v osadě Kersko, soutěžící hipposdesign; vítěz odborné poroty v...

V anketě Dřevěná stavba roku 2018 najdete hřiště, rodinné domy, rozhledny, sruby i dřevěné interiéry. Vítěze v osmi...

Vysokoškoláci v Praze získají skvělé bydlení, s grilováním i koly

V areálu najdou studenti také fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a...

Největší projekt studentského bydlení vznikne v Praze v Holešovicích. Nabídne 529 apartmánů a také zajímavé služby,...

Vila ze železobetonu má i nábytek z betonu, ale také bazén na střeše

Železobetonová střešní deska na bocích plynule přechází ve fasádu. Ložnice jsou...

Dům na Costa Esmeralda, pár kilometrů od argentinského města Piramar, na první pohled vypadá, jako by sem spadl z nebe....

Najdete na iDNES.cz