Sezení někdy také bolí

- Člověk dvacátého století není ani tak homosapiens neboli člověk myslící jako sedící. Sedí při snídani - většinou na plochém sedadle s nízkým čalouněním, v dopravním prostředku (a většinou zase špatně), poté v zaměstnání. Člověk dvacátého století není ani tak homosapiens neboli člověk myslící jako sedící. Sedí při snídani - většinou na plochém sedadle s nízkým čalouněním, v dopravním prostředku (a většinou zase špatně), poté v zaměstnání.
S používáním výpočetní techniky se přitom počet pracovníků sedícících dlouhodobě na pracovišti stále zvyšuje.

V českých úřadech a kancelářích jsou kvalitní pracovní židle a křesla čestnou výjimkou. Bohužel jen málo zaměstnavatelů si uvědomuje, že dobré sezení přímo ovlivní až 60 procent pracovního výkonu. Měli by vědět, že správné sedadlo pracovníkovi umožní nejen kvalitní soustředění na úkoly, aniž by velkou část své energie musel vynakládat na podvědomou stabilizaci těla, ale že jsou také prevencí řady nemocí.

Kvalitní židle zvyšuje výkon a šetří zdraví

Možná není náhodou, že například Škoda Mladá Boleslav má na domácí poměry vysokou produktivitu práce. Svou roli zde sehrávají i kvalitní židle. Po vstupu strategického partnera firma nejprve ve zkušebně prověřila a potom zakoupila pro zaměstnance vhodné pracovní židle od firmy Drabert Söhne. Tyto židle byly vyvinuty ve spolupráci s lékařem profesorem Schoberem tak, aby ve správně konstruovaném čalouněném sedadle vznikal při zatížení úhel 30 stupňů. Tím se natočí pánevní pletenec, bederní páteř se fyziognomicky (přirozeně) vytvaruje. Opěradlo správné pracovní židle je totiž čalouněno tak, aby šetřilo páteř sedícího. Při celém podepření zad - pokud se uživatel naučí správně sedět - působí opěradlo jako vnější páteř. Jsou zde i jiné zajímavé detaily - například odpružení sedadla šetří kostrč při dosedání proti nárazům.

Další nemoci dlohodobě sedících

O tom, že sezení na špatném sedadle je nezdravé pro páteř, ví nebo alespoň tuší už mnoho lidí. O dalších zdravotních potížích, kterými trpí až 50 procent obyvatel České republiky, se však z »cudnosti« raději nehovoří. Jde o onemocnění zvané hemoroidy (varixy). Ty vznikají městnáním krve, a to ve vnějších a vnitřních žilách, které vyživují konečník. Výskyt tohoto velmi bolestivého a nepříjemného onemocnění končícího často operačním zásahem začíná dnes bohužel již u dětí a dospívající mládeže. A ti, kteří při své práci sedí, si je většinou »pořídí« dříve než mobilní telefon. Často se k varixům - pokud nemocný nedodržuje správný životní styl s dostatkem pohybu, stravou bohatou na vlákniny - přidružují pálivý ekzém a bolestivé vřídky se zahnisanými chloupky. Stav se horší také tím, když si postižený neomývá konečník po stolici, ať již doma nebo tehdy, když nemá možnost dodržovat hygienu ve škole nebo v zaměstnání, kde navíc sedí na neprodyšném sedadle potaženém například koženkou. Kromě nepříjemné bolesti vznikají při hemoroidech a jejich operaci s následnou rekonvalescencí i další ztráty. O peníze přichází postižený, zaměstnavatel i stát.

Pasivní prevence varixů

Kromě již zmíněné aktivní prevence neboli zdravého životního stylu je pasivní prevencí opět - a to pro každé dlouhodobé sezení, nejen v práci - ergonomicky dobře řešené sedadlo natáčející pánevní pletenec na »špičky« pánevních kostí. Sedadlo s nízkým čalouněním i sedadla plochá nečalouněná totiž po dosedu doslova »rozplácnou« hýždě na plocho. V tu chvíli se kyfoticky vyhrbí záda a současně na měkké tkáně v okolí konečníku začne působit zvýšený tlak. Při sezení na plochém sedadle vzniká po krátké době bolest zad i zadečku. Po delší době sezení nebo stálém užívání plochého sedadla se tak kromě trvalých problémů páteře objeví často i hemoroidy.




Novou pracovní židli Snooke s tvarovaným odpruženým sedadlem představila na IMM 99 v Kolíně nad Rýnem německá firma Mobilpac.