Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šest pomocníků pro dům i zahradu

  16:21aktualizováno  16:21
Koupit správné zahradní nůžky nebo třeba ty do kuchyně na porcování kuřat není tak docela jednoduché. Nabídka je velká, ale zkušeností moc nemáme. A tak se pokusím čtenářům MF DNES nabídnout své vlastní zkušenosti. Zabývám se kutilstvím, chovatelstvím a zahradničením už pár desítek let a vyzkoušel jsem kdeco.

Před několika roky mě mimořádně zaujali pomocníci do zahrady i do kuchyně z dílny finského návrháře Olava Lindéna. Měl jsem to štěstí, že jsem se s ním mohl setkat osobně. Představil mi loni nové nápady, a protože dnes jde všechno rychleji než dřív, najdeme většinu z těch nástrojů už i na našem trhu.

1. Univerzální zahradní nůžky (housenice)
Poprvé je na obrazovce v Receptáři použil ovocnář-amatér Karel Kotyšan. Den po vysílání jsem viděl v jednom supermarketu, jak zmizely během hodiny z regálu. Lze s nimi stříhat větve stromů od země až do výšky 3,5 metru, stříhací hlavu lze natočit do stran a snadno se k nim připevní pilka nebo česáček. Je to ohromná výhoda, když nemusíte lézt s pilou na žebřík nebo se ke stříhání ohýbat. Práce vestoje na zemi je nakonec vždycky nejbezpečnější.
Cena: 1949 Kč

2. Zahradní nůžky s ozubeným převodem
Navštěvuji často profesionální zahradníky a všímám si, s jakými nástroji pracují. Oni si totiž vždycky dovedou v té nepřehledné konkurenci správně vybrat. Stále častěji vídám v jejich rukách účinné nůžky, jejichž spodní rukojeť se odvaluje po prstech. Palcem odjistíte pojistku, zmáčknete rukojeti, ta silnější se v prstech otočí a speciální převod přenese pohyb na čepel. To zvyšuje účinnost nůžek a také snižuje únavu prstů. Střih je rovný, čistý, dokonalý.
Cena: 999 Kč

3. Nůžky na živé ploty s převodem

Dalším zdařilým pomocníkem z dílny finského návrháře a designéra jsou nůžky s unikátním oboustranným převodovým mechanismem. Vzpomínáte si na ty, se kterými Voskovec s Werichem ve filmu stříhali jistému filatelistovi živý plot? Takové se u nás prodávaly ještě nedávno a nejsem si jist, jestli je v obchodech nemají dodnes. Práce s nimi je těžká. Lindénovy nůžky pracují velmi lehce a přestřihnout s nimi dvoucentimetrovou větev není žádný problém.
Cena: 1149 Kč

4. Zasouvací zahradní pilka

Neznám dokonalejší ruční pilku. V kapse máte bezpečně uložené pouzdro, ze kterého lehce, jen povolením pojistky vysunete velmi ostrý nástroj se speciálním výbrusem zubů. Všechny břity jsou na vnějších stranách, takže pilku snadno nabrousíte na plochém brousku. Deset centimetrů silnou větev uříznete jako máslový dort. A s pouzdrem neváží ani deset deka.
Cena: 429 Kč

5. Nůžky na ryby

Jeden můj kamarád má kousek od Zbirohu rybník, a když jde na návštěvu, nebere lahev, ale kapra. To se mi líbí, navíc umí rybu bleskově vykuchat a naporcovat. Když byl u nás naposled, půjčil jsem mu na tu práci tyto nůžky. Jsou úzké a dostanete se s nimi i do méně přístupných míst. Vroubkování na čepelích z vnější strany zabraňuje vyjíždění masa. A mají i další drobné úpravy, které zpracování ryby usnadňují. Kamarád byl nadšen. Inu, kdo nezkusí, ten neuvěří.
Cena: 499 Kč

6. Teleskopický rýč

Málokdo by věřil, že obyčejný rýč lze taky donekonečna vylepšovat. Až se budete dívat na Primě na Benefici Jiřiny Jiráskové, uvidíte, jaký rýč jsem jí přinesl darem. Ano, má ode mne odlehčený dámský rýč. Teď jsou na trhu zase rýče s teleskopickou násadou. To znamená, že si je upravíte podle vlastní postavy. Od 1050 do 1250 milimetrů. Když zvolíte vhodnou délku, mnohem méně se nadřete.
Cena: 1239 Kč

Když už člověk musí dělat na zahradě fyzickou práci rukama, protože kupovat stroje na jeden záhon nebo na pět stromků opravdu nikoho ani nenapadne, proč si tu práci neulehčit?! Jestli můžu poradit, vybírejte si pomocníky uvážlivě. A pamatujte na staré dobré úsloví našich předků: levné věci jsou drahé.

Přemek Podlaha

Nůžky na ryby. Cena: 499 Kč

Zahradní nůžky s ozubeným převodem. Cena: 999 Kč.

Nůžky na živé ploty s převodem. Cena: 1149 Kč.

Univerzální zahradní nůžky (housenice). Cena: 1949 Kč.

Zasouvací zahradní pilka. Cena: 429 Kč.

Teleskopický rýč. Cena: 1239 Kč.
Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...

Hravý dům vypadá jako kvádr vznášející se na svahu. Připomíná matrix

Dům opticky „levituje“ ve svahu i díky barevnému odlišení na bílý kvádr horního...

Byť domy ve svahu vyžadují mnohem náročnější přípravu, výsledek bývá většinou výrazně zajímavější než v případě staveb...Najdete na iDNES.cz