Spotřebiče si můžete objednat společně s linkou, nebo si je zajistit sami

Spotřebiče si můžete objednat společně s linkou, nebo si je zajistit sami | foto: Sýkora

Šest kroků k nové kuchyni

  • 3
Koupě kuchyňské linky na míru vás může zaměstnat na dlouhé týdny, či dokonce měsíce. Na co dát při výběru pozor? Poradíme vám.

Pořizování kuchyně na vlastní kůži - čtěte ZDE

Koupili jste si nový byt, nebo nějaký starší s nevyhovující kuchyní? Pak vás čeká několik zásadních rozhodnutí, přičemž při každém můžete něco ušetřit, nebo naopak zaplatit spoustu peněz navíc. Co všechno musíte udělat, než si budete moci doma uvařit v nové kuchyni?

1. Typovou, nebo na míru?
Kuchyňskou linku můžete koupit v obchodním domě s nábytkem, jako je například IKEA, Kika (nabízí i linku na míru), Sconto Nábytek či Asko.

Aktuální letáky s nabídkou kuchyní

Doporučujeme si prohlédnout vždy aktuální slevové letáky s akčním zbožím, například letáky Asko nábytek.

Tam seženete typovou sestavu, která musí dokonale sednout do vymezeného prostoru, což může být problém, protože linka se musí vejít nejen mezi stěny, ale i na připravené vývody. Taková kuchyň však bývá levnější a navíc předem víte, jak bude vypadat.

Druhou možností je obrátit se na truhláře či na kuchyňské studio. Postup bude v obou případech podobný. Domluvíte si schůzku, na níž předložíte rozměry kuchyně a můžete si diktovat požadavky.

Pracovník studia z nich vytvoří nákres nebo počítačový návrh. Ten stojí obvykle od 500 do 2 000 korun, které se vám odečtou, když si linku u firmy objednáte. Někde vám mohou udělat návrh i zadarmo, ale ten si neodnesete domů, prohlédnete si jej pouze u nich ve studiu.

2. Velké studio, či menší firmu?
Jestliže jste se rozhodli pro typovou kuchyň, nezbývá než si ji koupit, odvézt a namontovat. Dopravu a montáž si můžete v obchodě také objednat. Pokud však chcete kuchyň na míru, připravte se na další rozhodování.

Musíte si totiž vybrat firmu. Nejjednodušší je zmapovat si nabídky na internetu či posbírat prospekty na veletrzích bydlení. Vybírejte podle toho, zda se vám styl a provedení kuchyní od dané firmy líbí a jestli je její prodejna v dosahu, abyste se o kvalitě výrobků mohli osobně přesvědčit.

A rozhoduje i cena. Nejdražší bývají designová studia, poté velké firmy, jako je Koryna, Hanák či Sykora, a středně velké podniky, jež zaměstnávají architekta. Nejlevnější budou menší společnosti, které mohou mít omezený sortiment.

Je dobré, pokud má firma architekta, protože to je odborník, který dokáže přemýšlet v souvislostech. Avšak ani od něj, ani od nikoho jiného byste si neměli nechat nic vnutit.

Výsledný návrh by měl odpovídat především vašim požadavkům a všem technickým parametrům kuchyně. Výhodné je, když máte možnost nechat si navrhnout kuchyň dříve, než stavbaři udělají rozvody, protože pak může být linka zcela podle vašeho zadání.

3. Jaký styl, materiál, barvu?
Vybírat si budete nejprve celkový styl kuchyně - moderní, rustikální či třeba retro. Pak je důležitý materiál, korpus kuchyňské linky se dělá většinou z dřevotřísky s povrchem z lamina.

Dveře skříněk mohou být také z lamina nebo dýhované, lakované, dřevěné či s fólií. Každou variantu můžete mít v nespočtu odstínů. "Dnes převládají smetanové tóny, ořechová a třešňová dýha. Časté jsou kombinace světlých barev s tmavým dřevem,“ upřesňuje Miroslava Topičová z firmy Sykora.

Zvolit musíte i materiál pracovní plochy. Měl by jít snadno udržovat a odolat vysokým teplotám, vlhkosti i poškození. Může to být lamino, dřevo, umělý či přírodní kámen, nebo směs minerálů a akrylátu jako je Corian či LG Hi-Macs.

Vybírat budete i úchytky, typ skla do prosklených skříněk a jejich vnitřní řešení. Kromě obyčejných polic můžete mít uvnitř linky drátěný program, ale pozor, prvky bývají drahé a rozpočet jimi rychle naskakuje.

Rada MF DNES

Předběžný návrh podle parametrů kuchyně si můžete vytvořit i pomocí počítačových programů, které si buď koupíte, nebo třeba stáhnete z internetu, například z webových stránek IKEA.

4. Spotřebiče od firmy, či odjinud?

Spotřebiče si můžete objednat společně s linkou, nebo si je zajistit sami. "Když si spotřebiče koupíte rovnou s linkou, namontují je odborní pracovníci firmy, máte záruku na spotřebiče i jejich instalace. Vyhnete se tak dalším starostem,“ tvrdí Miroslava Topičová.

"Navíc můžete uplatnit sníženou daň z přidané hodnoty, čímž bude i nižší cena.“ Můžete také využít výhodných cen za sady spotřebičů.

5. Je rozpočet v pořádku?
Podle návrhu připraví firma smlouvu a rozpočet. Je důležité si jej pořádně projít a na vše nejasné se zeptat. "Zkontrolujte si hlavně uvedenou barvu a typ dvířek a pracovní desky, typ úchytek a výšku soklu,“ radí Tomáš Halama ze společnosti Gorenje kuchyně a dodává: "Pozorně pročtěte smlouvu - zejména kdy se kuchyň přebírá, jaké je penále za opožděné dodání či skladné při pozdní přípravě prostor.“

Ujistěte se rovněž, zda je v konečné ceně i doprava, montáž, zapojení spotřebičů a dřezu, případně i předělání instalací. Kromě podepsané smlouvy s rozpočtem si ze studia odneste i vytisknutý návrh s rozměry, můžete ho potřebovat pro řemeslníky. Většinou se v tuto chvíli platí záloha, obvykle ve výši 50 procent ceny, zbytek se skládá ještě před montáží.

6. Funguje vše, jak má?
Firmě bude trvat měsíc až dva, než linku vyrobí a přiveze. Počítejte však s nějakou rezervou. Předtím vás doma navštíví technik, který si kuchyň ještě zaměří, aby všechno sedělo. Na domluvený termín montáže si raději vezměte den či dva dovolenou a práci řemeslníků průběžně kontrolujte.

Předtím, než podepíšete převzetí linky, prohlédněte ji, zda všude pasuje a zda nejsou její součásti nějak poškozené. Když najdete nějakou vadu, ihned to oznamte a žádejte výměnu. Nechte si předvést všechny spotřebiče.

Pokud je firma nemontuje, odzkoušejte v zásuvce, že opravdu fungují. "Většina dodavatelů nepřipojuje plynový panel, protože to musí udělat odborník s atestem na takovou práci,“ podotýká Tomáš Halama. Některé firmy započítávají dopravu kuchyně již do rozpočtu, jiné ji chtějí zaplatit v hotovosti podle ujetých kilometrů.

Slovník kuchyňských studií
To nejde
- možná by to šlo, ale je to moc práce, za niž nám nikdo nezaplatí
Povrch, který se nešpiní - pořádně si za něj připlatíte Snadná údržba linky - připlatíte si ještě o něco více Montáž v ceně - zvýšili jsme cenu dílů, abychom nemuseli vysvětlovat, že musíte platit další práce
Montáž se platí zvlášť - cenu dílů jsme nechali, ale už nám to nepokrylo zisk, tak jsme montáž začali počítat zvlášť
(catt)

Tipy
Co znát předem
Přesné rozměry celé kuchyně
- (půdorys, výšku stropu, parapetů, radiátorů, umístění dveří, oken a stávajících instalací, jako jsou vývody vody, plynu, elektřiny, odpadu a otvor na odsávání par; rozvody je možné předělat, ale jsou to peníze a starosti navíc), styl a barevné ladění kuchyně, materiály, spotřebiče a cenový limit.

Co si pořídit
Kvalitní korpus linky
- zatímco dvířka můžete časem vyměnit, korpus by měl vydržet dlouho
Rohová skříňka s výsuvem - místo dolování v nepřístupném prostoru si police vysunete ven; stojí však přes deset tisíc korun
Místo po myčku - i když nechcete myčku, nechte si udělat takovou skříňku, místo níž by šla dodatečně dát Měkké dorazy skříněk a zásuvek - díky nim v kuchyni nic "netříská" a linka se tolik neopotřebovává
Koš na tříděný odpad - pomůže vám chovat se ekologicky
Trouba ve výši rukou - nemusíte se při pečení stále shýbat

Na co dát pozor
Rozpočet
- u každé položky by mělo být přesně specifikováno její množství, barva a velikost
Zaměření - nechte firmu přeměřit parametry kuchyně a do smlouvy si nechte potvrdit, že měření provedli a ručí za něj
Hlučnost odsavače par - vybírejte digestoř, která je výkonná, ale je také tichá
Vodorovné skříňky - vypadají pěkně, ale pokud jsou vysoko, nebo dokonce dvě nad sebou, bývá problém na ně dosáhnout
Lakovaný povrch - vypadá dobře, ale je drahý a snadno se poškrábe, nehodí se tedy třeba pro rodinu s dětmi Sokl - linka se soklem se udržuje lépe než na nožkách

Kolik zaplatíte?
Typovou kuchyň o délce kolem dvou a půl metru je možné pořídit v obchodních domech za ceny od 7 až 10 tisíc korun výše. V ceně nejsou spotřebiče a mnohdy ani dřez. Dražší může přijít na třicet či čtyřicet tisíc korun a více. Cena za kuchyň na míru se odvíjí od velikosti, použitých materiálů a vnitřního vybavení. Rohovou linku se spotřebiči koupíte u menší firmy třeba za 80 tisíc korun, ve velkém studiu za cenu mezi 100 a 150 tisíc korun. Horní hranice je neomezená.