Při zdobení vánočního stromku dejte pozor na nevhodné kombinace.

Při zdobení vánočního stromku dejte pozor na nevhodné kombinace. | foto: Profimedia.cz

Šest kroků k nejkrásnějšímu vánočnímu stromečku

Nejlepší vánoční stromky pocházejí z českých plantáží. Jsou levnější a stejně kvalitní jako ty dovezené z ciziny. Čtěte dalších šest rad, jak si poradit s nákupem a výzdobou vánočního stromečku.

1. Kde vánoční stromek nakupovat?
Ať už půjdete pro vánoční stromek do zahradnického centra, přímo k pěstiteli nebo k některému ze stánků, nakupujte vždy venku, teplo v interiérech stromkům totiž neprospívá. „Vánoční stromky z českých plantáží jsou levnější než ty dovezené z ciziny, ale přitom stejně kvalitní,“ říká Miroslava Paclová ze zahradnické společnosti HORTIservis. Ptejte se tedy prodejce nejen na cenu, ale i na původ stromku.

2. Podle čeho stromek vybírat?
Stromek před koupí zkontrolujte, nikdy jej nekupujte už zabalený v síti. Prohlédněte, zda má souměrný tvar a pravidelně umístěné větve. Vyzkoušejte, zda jsou větve pružné, musí volně splývat a nesmějí být deformované převozem a skladováním. Leccos může napovědět i jehličí - nesmí opadávat, nemělo by být seschlé, musí mít sytě zelenou barvu.

3. Co udělat, až si stromek přinesete domů?
Vybalte ho z přepravní síťky, aby se uvolnily větve. Seřízněte mu o pět centimetrů kmínek, ale kůru neloupejte. Vložte stromek do kbelíku s vodou a dejte ho na nějaké chladné místo - do garáže, na balkon, terasu či zahradu. „Pokud nic z toho nemáte, stromek si v zahradnictví rezervujte a vyzvedněte si jej až těsně před Vánocemi,“ radí floristka a zahradnice Vlasta Černá-Rypáčková.

4. Kam vánoční stromek v bytě umístit?
Než začnete vánoční stromek zdobit, dejte ho do stabilního stojanu, ideální je takový, který má misku na vodu. Místo vody můžete použít vlhký písek, keramzit či aranžovací hmotu. Umístěte ho na nějaké světlé místo, nikoli však na přímé slunce. Rozhodně by neměl být blízko topení ani krbu. Stromek vydrží déle, budete-li mu pravidelně rosit jehličí.

5. Jakým způsobem udělat stromek souměrný?
Pokud kupujete vánoční stromek na poslední chvíli, může se stát, že na vás zbude jen nějaké „koště“. Co s tím? „Kupte taková košťata dvě. Nebo jedno a svazek chvojí stejného druhu,“ radí Vlasta Černá-Rypáčková. „Pak navrtejte do kmínku v místě chybějících větví otvory, větve z chvojí seřízněte a nasaďte.“ Existuje ještě další možnost. „Kmen stromku vložte do vlhkého písku či aranžovací hmoty a další větve zastrčte do substrátů kolem stromku, abyste koště na kmínku zamaskovali,“ popisuje Miroslava Paclová.

6. Jak správně postupovat při zdobení?
Nejprve rovnoměrně umístěte elektrické svíčky. „Potom se dávají největší dekorace do prostor mezi patry, pak se přidávají menší,“ říká Vlasta Černá-Rypáčková. „Na špičce a v horních patrech mají být menší ozdoby, níže pak větší. Nezapomeňte zdobit i u kmene stromku, aby vypadal plasticky.“

Pokud strom není zajištěný, dávejte ozdoby pečlivě ze všech stran, aby se nepřevrhl. Dejte pozor na nevhodné kombinace: například lesklé moderní ozdoby se moc nehodí k perníčkům či slámovým figurkám. Po ozdobách se na stromek dávají řetězy a třásně. „Ještě před zdobením je možné strom nastříkat sprejem na živé květiny - třeba ho zasněžit nebo mu dát zlatavý nádech,“ dává tip Miroslava Paclová.


Témata: Advent a Vánoce