Původní vzhled pokoje před proměnou nové obyvatele příliš nelákal

Původní vzhled pokoje před proměnou nové obyvatele příliš nelákal | foto: Lenka Lipková a Jakub Zoula

Šeredný pokoj na Strahově proměnili studenti architektury ve skvělé bydlení

  • 138
Dalším příspěvkem do soutěže o zajímavě zařízený pronájem je pokoj na strahovských kolejích mladého studentského páru. Své první společné bydlení přebírali opravdu v zuboženém stavu. Díky zajímavým nápadům proměnili otřesnou místnost v příjemný prostor vhodný pro studium i odpočinek.

S přítelem bydlíme na strahovských kolejích od začátku studia. Oba jsme studenti architektury na ČVUT. Strahov sice úplně nesplňuje naše představy o studentském bydlení, má však úžasnou polohu téměř v centru města.

Výhodou je také nepřetržitý tok informací, zejména co se týká školních záležitostí a materiálů. V létě se zde pořádají grilovací party pod širým nebem a v zimě lze posedět v jedné z místních hospod.

Do malého pokoje se vešla i rozkládací pohovka na odpočinek a příležitostné přespání kamarádů

Do malého pokoje se vešla i rozkládací pohovka na odpočinek a příležitostné přespání kamarádů

Nevábný pokoj měl růžové stěny a nábytek zapáchal

Náš pokoj jsme přebrali v opravdu zuboženém stavu. Čekaly nás růžové stěny, oloupaná omítka, otřesné závěsy a rozbité elektrické zásuvky. Veškerý původní nábytek jsme se proto rozhodli vyhodit.

Zbavili jsme se postelí, jejichž jedinou výhodou byl vnitřní úložný prostor, dvou nevhodných pracovních stolů, nevábných peřiňáků, dvou židlí a několik polic na nádobí. Rekonstrukce pokoje mohla začít.

Nejdříve jsme ze zdí oškrábali omítku a nanesli penetrační nátěr. Jedna stěna dostala optimistickou zelenou barvu, kterou nám namíchali ve specializované prodejně. Ostatní stěny jsme ponechali bílé. Tato kombinace celý prostor opticky rozšířila. Zelenou barvou jsme také natřeli část výklenků.

Proměna pokoje na strahovských kolejích trvala tři týdny

Proměna pokoje na strahovských kolejích trvala tři týdny

Na podlahu jsme položili koberec v neutrální šedé, který jsme zadarmo získali od kamaráda. Ze zbývajících částí koberce jsme vytvořili lišty na stěny a zároveň jsme jimi polepili příčky žebříku k patrové posteli. Zbylo i na výklenek ve zdi a na okenní parapet.

Koberec posloužil i jako částečné akustické odhlučnění dveří, což se časem ukázalo jako velmi chytrý nápad. Na prostorné chodbě se totiž velmi často konají studentské večírky.

Ve zvolené barevné kombinaci bílá-šedá-zelená jsme se rozhodli pokračovat. Šedou barvu získaly zárubně a dveře vestavěné skříně. Z té jsme museli ale nejdříve odstranit značně odpornou tapetu. V rámci přestavby jsme se pustili i do opravy oken, které jsme oškrábali, zatmelili a následně opatřili bílým nátěrem.

Díky dřevěnému patru na spaní zůstalo v pokoji místo na pracovní kout

Díky dřevěnému patru na spaní zůstalo v pokoji místo na pracovní kout

Patro na spaní bylo jediným řešením

Při budování našeho nového pokoje jsme se především zaměřili na vytvoření co největšího pracovního a úložného prostoru. Místnost o rozměru 2,5 x 5,7 metrů však mnoho řešení nenabízela.

Největší plochu každého pokoje na strahovských kolejích zabírají postele. Řešením bylo spaní na patře. Vytvořili jsme konstrukci vysokou 1,8 metru, aby se pod ní dalo pohodlně procházet. Díky tomu jsme v pokoji uvolnili 3,6 metrů čtverečních.

Dřevěné patro je umístěné na šířku místnosti. Materiál na trámky jsme si nechali na míru nařezat v truhlárně. Rozměry jsme odhadli dle znalostí pochytaných ve škole. Sloupky jsme přišroubovali do zdi a na ně položili dřevěné nosné trámky. Rošty a matraci jsme koupili ve známém nábytkovém obchodě.

Pro bezpečné spaní jsme na obě strany postele navlékli ocelová lanka do ocelových háčků zakoupených v železářství. Na postel lezeme pomocí dřevěného žebříku.

Kuchyňský kout je vyrobený ze starých poliček a skříně

Kuchyňský kout je vyrobený ze starých poliček a skříně

Pod patro na spaní jsme částečně umístili pracovní kout. Stolní desky leží na zakoupených dřevěných nohách. Poličky a veškerý úložný prostor jsme řešili pomocí OSB desek. Ty jsou na ocelových lankách zavěšené v několika řadách podél celé jedné stěny.

V pokoji zbylo i místo na odpočinek. Do rohu pod okno jsme dali rozkládací pohovku, která slouží také jako příležitostné spaní pro kamarády.

Šatna s kuchyňským koutem jsou hned u vstupních dveří do pokoje. Pro uložení potravin a nádobí jsme použili starou poličku od rodičů a starou skříň, jež jsme rozřezali na police vhodných rozměrů. Výklenky jsou přímo vytvářené pro ledničku a mikrovlnku.

Na odpočinek a příležitostné přespání kamarádů je v pokoji rozkládací pohovka

Na odpočinek a příležitostné přespání kamarádů je v pokoji rozkládací pohovka

Doplňky v našem novém pokoji jsme ladili také do šedé a bílé, přidali jsme ale i černou. Látku na závěsy nám dodal dědeček, bývalý ředitel textilní galanterie. Podle mého návrhu pak maminka vše ušila.

Svépomocí jsme také vyrobili stojací lampu. Je svařená z drátů a stínítko má z balicího papíru. Vedle lampy je nápad mého přítele - věšák na kabelky. Ten tvoří klasická tyč s háčky ze závěsného kuchyňského systému.

Poslední vychytávkou v našem pokoji je televize, kterou můžeme sledovat z postele. Na ni jsme použili starý monitor od počítače a propojili jsme jej se spodním počítačem na pracovním stole.

Modernizace pokoje nám trvala tři týdny a stála nás i s nábytkem 15 tisíc korun. S proměnou jsme velmi spokojení a na strahovských kolejích se nám nyní bydlí skvěle.

Dveře jsou odhlučněné nalepeným kobercem. Šatní skříň dostala šedý nátěr

Dveře jsou odhlučněné nalepeným kobercem. Šatní skříň dostala šedý nátěr

Ceny pro vítěze

Houpací křeslo Swing pro předního českého výrobce čalouněného nábytku mm interier navrhl René Šulc. Už v roce 2009 získalo toto křeslo, které slouží pro relaxaci a odpočinek, titul Nábytek roku 2009. Inspiruje k pohybu, což odpovídá současnému trendu dynamického sezení. Swing má dvě varianty - s područkami nebo bez nich, podle požadavku zákazníka, jeho cena začíná podle provedení od 37 tisíc a výše.

Firma mm interier byla založena v roce 1992 v Luhačovicích. Již od počátku se zaměřila na spolupráci s předními českými designéry. Mezi jejími autory najdete například Jana Čtvrtníka (Designér roku 2008), profesora Jiřího Pelcla, Jana Čapka a další tvůrce.

René Šulc, křeslo Swing pro mm interier

René Šulc, křeslo Swing pro mm interiér

Firma získala za dobu svého působení celou řadu ocenění za design, vystavuje v České republice i v zahraničí. V posledním ročníku soutěže Czech Grand Design byl mm interiér nominován mezi nejlepší hned ve třech kategoriích. Právě v Luhačovicích vznikl sedací nábytek pro Národní technickou knihovnu v Praze.


Dvě luxusní matrace BioActive z řady Pierre Cardin v hodnotě 23 780 Kč věnuje Magniflex, největší italský výrobce matrací. Matrace mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken a schopnost přizpůsobit se tvaru lidského těla. Vakuové balení dovoluje snadnou přepravu.

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Podmínky soutěže

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie (minimálně 5 ks, stačí rozlišení 72 dpi)
* text a informace o bytě, domku či místnosti, použitých materiálech a finančních nákladech
* telefonní spojení
* do předmětu zprávy napište "nápad"
* soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2010

Redakce bude v průběhu března až května zveřejňovat vaše nejlepší nápady, fotografie však musí kvalitou odpovídat potřebám webu.

Ze zveřejněných příspěvků vybere porota, kterou povede designérka Veronika Loušová, nejlepší realizace.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje výběr zařazených příspěvků.

Porota

Předsedkyně poroty: MgA. Veronika Loušová

Absolvovala v roce 2005 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor design výrobku. Studium zakončila diplomovou prací Kuchyně bez bariér, za kterou získala několik ocenění.

Věnuje se navrhování interiérů, je členkou komise pro odstraňování bariér při NRZP ČR, věnuje se i přednáškové činnosti. Nedávno dokončila například cvičnou kuchyni pro slabozraké a nevidomé v Karlových Varech.

Je manažerkou neziskové organizace CZECHDESIGN.CZ, která podporuje český design a provozuje portál o designu, organizuje mezinárodní bienále designu Design Match