Červená Píska. Obec na Mělnicku patřila v době povodní v roce 2002 k těm nejpostiženějším

Červená Píska. Obec na Mělnicku patřila v době povodní v roce 2002 k těm nejpostiženějším | foto: Lukáš Táborský , MF DNES

Sedm let po povodni se domy u řeky staví dál. Ale jinak

  • 29
Na povodeň ze srpna roku 2002 nemohou někteří lidé zapomenout. Tisíciletá voda ničila domy i daleko od přirozených koryt řek. Ve středních Čechách nadělala škody skoro za 15 miliard korun. Přesto se v zátopových oblastech opět bydlí.

Nový domek se třiatřicetiletý Pavel K. rozhodl postavit jen několik metrů od řeky v Řevnicích u Prahy. Když se tudy před sedmi lety přehnala ničivá povodeň, měl hotovou jen část hrubé stavby.

Přesto dům dokončil a u řeky bydlí dodnes. Před vodou má však respekt, bedlivě sleduje aktuální údaje o stavu hladiny. "Zpravodajství sleduji pořád. I proto, že jsem rybář," přiznává.

Před sedmi lety rozběsněná Berounka protrhla hráz a zaplavila desítky domů. I ten jeho. "Měl jsem vyzděné asi tři metry, bez stropů, vše pod vodou. Voda mi vzala veškeré nářadí," vzpomíná Pavel.

Červená Píska v době povodní v roce 2002

Obec Červená Píska v roce 2002.

Červená Píska v době povodní v roce 2002

Obec Červená Píska v roce 2009.

Ještě horší než potopa pro něj byly následující tři měsíce. Právě po tu dobu se rozhodoval, zda domek dokončit, nebo začít znovu jinde, mimo záplavovou oblast. Na to už ale nebyly peníze. Nezbývalo, než se případné další povodni alespoň přizpůsobit.

"Takže v přízemí je pouze dlažba. Věřím, že kdyby zas měla přijít tak velká voda, byli bychom včas varováni a vše by se stačilo vystěhovat," říká třiatřicetiletý otec dvou dětí. O tom, že by odtud odešel, už neuvažuje: "Líbí se nám tady."

Není jediný, kdo u řeky zůstal. Navíc přibývají ti, kteří nedaleko řek stavějí, i když podle přísnějších pravidel, nebo se snaží při návrhu domů na velkou vodu předem připravit.

POVODEŇ 2002

Celkové škody ve Středočeském kraji dosáhly 14,3 miliardy korun, bylo zasaženo 199 obcí, nejpostiženější byly Zálezlice, Kozárovice, Hořín, Vrbno, Obříství, Kly, Libiš, Mělník, Solenice, Kamýk nad Vltavou, Beroun, Kralupy nad Vltavou, Tuhaň, Veltrusy.

Záchranáři evakuovali 16 035 lidí, spadlo celkem 3 067 domů (včetně následných demolicí). Poškozeny byly také kilometry silnic a mnoho mostů.

To je i případ jedné z novostaveb v Letech v okrese Praha západ. Záplavy přestála bez větší újmy. A to i přesto, že povodeň, která tu kulminovala mezi 13. a 14. srpnem roku 2002, byla podle místních povodňových značek největší v historii.

Domku pomohly mimo jiné i zaplavovací otvory uložené v nejnižším místě a vyspádované směrem ven do násypu - umožnily vodě rychlý odtok. Odolal rovněž důsledně hutněný násyp po obvodu stavby.

Také v Zálezlicích na Mělnicku, jedné z nejpostiženějších obcí kraje, se po sedmi letech od pohromy hojně staví. I tady trochu jinak. Kdyby velká voda přišla znovu, podle starosty Josefa Šulce by nebyly následky tak hrozivé.

"Nespadlo by tolik domů, jsou stavěny jinak," tvrdí Šulc. Po povodních tady postupně přibylo 400 nových obyvatel. Obec dokonce našla další parcely, které by ještě bylo možné zastavět. Noví obyvatelé se toho, co se před sedmi lety v obci stalo, podle starosty nebojí. "Jinak by se sem nestěhovali. Navíc parcely jsou na místech, kde voda nebyla," míní Šulc.

Podobně je tomu i v obci Kly na Mělnicku. Zatímco v zátopové zóně tu vyrostly jen tři domy, desítky nových stojí mimo ni. Najdou se i odvážlivci, kteří si starší domy, které ničivou povodeň přečkaly, kupují. I když na zájemce čekají realitky o něco déle.

"Většinou to trvá půl roku. Kupují je vesměs mladí lidé, kteří nemají dostatek peněz. Doufají, že když tu byla voda před sedmi lety, tak dlouho zas nebude," uvedl obchodní ředitel společnosti M&M reality Miroslav Jonáš.

Cenový rozdíl u takových domů je značný. "V jedné obci na Mělnicku třeba nabízíme dům 3+1 v centru za 3,5 milionu. Ten u potoka stojí kolem 650 tisíc," poznamenal Jonáš.