Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm let pilovali každý detail. Dnes mají v podkroví dokonalý klenot

  1:00aktualizováno  1:00
Mezonet v centru Paříže si pro sebe a svou rodinu přestavěl italský scénograf Valerio Maria Ferrari. Dlouhých sedm let pilovali s manželkou každičký detail. Úsilí se vyplatilo. Newyorský časopis Interior Design Magazine byt navrhl na cenu za nejlepší interiér roku 2011.

Interiér společných prostor zdobí i křesla od fenomenálního nizozemského designéra a architekta Gerrita Rietvelda. | foto: Eric Laignel

Pár mladých architektů, scénograf Valerio Maria Ferrari a jeho životní i pracovní partnerka Cinzia Mazzone, zakoupili v roce 2003 poslední patro pařížského činžáku včetně deseti půdních pokojíků původně určených pro služky.

K původnímu bytu o rozloze 160 metrů čtverečních přikoupili společné prostory, půdu a schodiště. Tím své prostory přifoukli o dalších 60 metrů čtverečních a celek přeměnili na vlastní exkluzivní bydlení. Všech přeměn se ujalo architektonické a kreativní studio VMCF Atelier, které Valeriovi a Cinzii patří.

Byt v centru Paříže

Bytový dům navržený známým francouzským architektem Jeanem-Baptistem Lesueurem, autorem pařížské radnice, která v 19. století podlehla ničivému požáru, skýtal celou řadu tajemství.

"Připadali jsme si jako na vykopávkách," řekl milánské agentuře MAP Design Communication hlavní autor návrhu Valerio Maria Ferrari.

"Poté, co jsme postupně odstranili z bytu všechna mementa nájemníků, kteří se v něm v průběhu sto padesáti let vystřídali, jsme našli mnohé poklady. Největším překvapením pro nás bylo zjištění, že stavební kameny v bytě pocházejí pravděpodobně z nedalekých starořímských lázní."

Na tehdejší dobu bylo neobvyklé také použití množství kovových prvků v samotné konstrukci domu. Kolem roku 1850, kdy stavba vznikala, se stále používalo především dřevo. Ze záznamů vyplývá, že tak architekt a stavitel učinili na výslovné přání tehdejšího majitele, který se obával o stabilitu budovy kvůli nedaleké stavbě metra.

Valerio a Cinzia se rozhodli při rekonstrukci ctít původní materiály a ducha místa, ale zároveň chtěli zdůraznit výjimečnost domu a neopomenout nádech tajemství a všech osudů, které zdmi domu od jeho vzniku prošly.

Podkroví majitelé přeměnili na společné obývací prostory.

Podkroví majitelé přeměnili na společné obývací prostory.

Proměnili původní používanou dispozici bytu, do těch částí, které byly dříve návštěvníkům skryté, dnes pronikne více hostů a tráví v nich více času než v původních reprezentačních pokojích bytu. První patro mezonetu patří soukromí rodiny: rodičovské ložnici, pokoji dcery a zázemí. Podkroví přeměnili na společné prostory a dvě samostatné pracovny.

Výrazné barvy, divoké tvary, organické motivy na nábytku i naopak ostře technické detaily, to všechno s mimořádným puncem divadelní stylizace je poznávacím znamením rekonstrukce. Nejvýraznějším prvkem jsou ovšem různobarevné a různě zkonstruované dveře a příčky netradičně oddělující obytné a funkční zóny bytu. Podle autorů zároveň přispívají ke zklidnění horečnatého tempa dnešní doby.

Interiér kuchyně je přísně funkční. Světlo do místnosti proudí střešním oknem.

Interiér kuchyně je přísně funkční. Světlo do místnosti proudí střešním oknem.

Během rekonstrukce majitelé objevili, že kameny, ze kterých byl dům postaven,

Během rekonstrukce majitelé odhalili kameny, které pocházely z antických římských lázní.

Valeriovi a Cinzii se skvěle podařilo do bytu zakomponovat designový nábytek a současné umění. Byt nejen zdobí, ale obyvatelům i funkčně slouží: ať jsou to křesílka Canta od japonského designéra Tošijukiho Kity či křesla od fenomenálního nizozemského designéra a architekta Gerrita Rietvelda.

Některé kousky se do bytu dostaly víceméně náhodou a jejich hodnotu majitelé docenili až po čase. Například z křesílek zakoupených výhodně na bleším trhu, která majitelé umístili pod olejomalbu kubánského malíře Wilfreda Lama, se při renovaci vyklubaly originály od dánského věhlasného designéra nadčasového nábytku Ole Wanschera. V bytě jsou i obrazy a velkoformátové fotografie íránské umělkyně Fariby Hajamadi, kterou si pár velmi oblíbil.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Najdete na iDNES.cz