Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šedivý panelákový byt jsme proměnili ve šmrncovní 3+1

  1:00aktualizováno  1:00
Zásadním problémem panelákového bytu v Ostravě byla jeho dispozice. Samozřejmě také značně zastaralý a nepraktický interiér. Manželé ho dostali od rodičů, a tak mohli naspořených 300 tisíc "vrazit" do rekonstrukce.

Rekonstrukce panelákového bytu 3+1 stála majitele 300 tisíc korun. | foto: Tomáš Orlický

Všechny panelákové byty mají společný neduh - malou kuchyni. My jsme ale chtěli kuchyni velkou a s jídelním koutem, aby mohla být centrem bytu a rodiny.

Rozhodli jsme se proto, že své místo bude mít v bývalé ložnici. Tu jsme ještě zvětšili vybouráním příček, které tvořily nesmyslnou komoru uprostřed bytu.

Získali jsme tak opravdu nebývale velký prostor navazující na chodbu. Z naší nové kuchyně jsme nechali vyřezat dveře do původní kuchyně, kde vznikl parádní dětský pokoj, v současnosti využívaný jako pokoj pro hosty.

Proměna panelového bytu 3+1

V kuchyni jsme se snažili vše podřídit nejen estetice, ale i pracovní ergonomii. Celému prostoru proto vévodí dva bloky linky a pracovní ostrůvek.

Na jedné straně je tzv. "elektrická část" s potravinovou skříní, lednicí s mrazákem, mikrovlnkou a horkovzdušnou troubou v dostatečné výšce.

Druhou stranu pak tvoří tzv. "vodní a plynová část", kde je pod pracovní deskou pračka, následuje plynový sporák, pod kterým je vestavěná myčka, a vše ukončuje dřez s odkapávací plochou a úložným prostorem.

Samozřejmě nesmím zapomenout na ostrůvek, jenž slouží k více účelům. Je to především výborné odkladné a krájecí místo. Jeho horní povrch je totiž z hrubého nelakovaného dřeva.

Proměna panelového bytu 3+1Proměna panelového bytu 3+1

Navíc je v něm integrován odpadkový koš, takže stačí po otevření menších dvířek sesunout například odřezky rovnou do koše a je čisto. Pro vhození většího smetí nebo vyjmutí koše jsou z druhé strany dvířka. Ta doplňují boční police na vína.

V ostrůvku jsou také šuplíky s příbory a jiným nářadím potřebným v kuchyni, které je tak ihned po ruce. A v neposlední řadě odděluje pracovní část od jídelní.

Rekonstrukce panelákových bytů

Čtěte o dalších zajímavých proměnách čtenářů iDNES.cz.

Koupelna a oddělené WC

Koupelnu jsme po odstranění umakartového jádra zvětšili na úkor chodby o dva metry čtvereční. Což stačilo na vsazení polorohové vany s elegantním schůdkem usnadňující vlez.

Umyvadlo jsme zapustili do zídky, která navazuje na výšku vany. Šikovným způsobem jsme tak schovali přívod vody, plynu a odpadu, jenž byl nutný pro novou kuchyni. Naopak ve stropním sádrokartonovém podhledu je ukryto odtahové potrubí od digestoře.

Zapuštěné zrcadlo má po stranách dřevěné bytelné skříňky, doplněné policemi nad vanou.

Proměna panelového bytu 3+1

Oddělené WC zůstalo rozměrově stejné, jen jsme použili závěsný systém a jádro jsme schovali za dvířka s obkladem. Prostor tak působí příjemně a rozhodně tento způsob vyjde levněji než budování různých prapodivných dřevěných dvířek.

Obývací pokoj s břidlicovou stěnou

Obývák vznikl na místě bývalého dětského pokoje, který byl opravdu velký, a navíc s balkonem. Tento prostor je ještě stále ve fázi dodělávání, ale i tak jsme si dovolili oproti standardům pořídit velkou rohovou sedačku s taburetem.

Na stěně jsme vytvořili pás z břidlicových obkladů, které mají hrubý vzorek a po nasvícení působí plasticky. A ještě se našlo místo pro opravdu velký a bytelný pracovní stůl, jenž je umístěn u okna, jednak kvůli výhledu, ale hlavně kvůli dennímu světlu.

Proměna panelového bytu 3+1Proměna panelového bytu 3+1

Ložnice našla své místo v bývalém obývacím pokoji. Zde vzniklo také ideální místo pro šatnu. Tu jsme nenásilně zakomponovali do prostoru, včetně zkosené stěny, jež šatnu zvětšuje, ale nijak neubírá na velikosti ložnice.

Vše bedlivě kontrolujte

Samotné bourací a hrubé stavební práce proběhly celkem rychle v průběhu asi 25 dnů, a to firmou na doporučení, která práci odvedla opravdu velmi dobře.

Ale i tak radím, na veškeré práce si dávejte bedlivý pozor, a než začnou řemeslníci cokoliv dělat, dvakrát i vícekrát to s nimi proberte - ušetříte čas i peníze.

Hodně také ušetříte tím, že jednotlivé potřebné komponenty (vanu, umyvadlo, obklady, dlažbu, dveře atd.) koupíte sami a nejlépe v akcích, které jsou v podstatě pořád.

Proměna panelového bytu 3+1

Původní plánek panelového bytu 3+1

Proměna panelového bytu 3+1

Současný plánek panelového bytu 3+1

Hlavní bourací práce probíhaly nejvíce v koupelně, kuchyni a v bývalé ložnici. Díky rekonstrukci jsme získali úplně novou dispozici. Celý byt se krásně provzdušnil a zvětšil.

Současně proběhla kompletní výměna elektrických rozvodů, dveří a veškerých podlahových krytin.

Chtěli jsme byt, který by vyhovoval všem našim nárokům. Šlo nám především o funkčnost a praktičnost celého interiéru. A také o jistou dávku šmrncovního designu.

Bohužel se nám zatím nepodařilo dokoupit další plánované kusy nábytku a ještě jsme nedořešili některé detaily. Přesto věříme, že bude náš byt pro ostatní inspirací.

Podmínky soutěže jsou jednoduché

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie
(minimálně 10 ks, a pokud máte, tak také záběry původního stavu)
* plánky bytu (pokud jste měnili dispozici, je třeba poslat plánky původního i současného stavu)
* text o celkovém průběhu rekonstrukce bytu, tj. od nápadu k výsledku
* telefonní spojení
*
do předmětu zprávy napište "Panelák"
*
soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2009

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr zařazených příspěvků.


Redakce serveru bydleni.idnes.cz bude v průběhu března až května zveřejňovat ty nejlepší zrekonstruované byty. Fotografie musí být proto v odpovídající kvalitě pro web (plánky si redakce případně upraví). Nezbytné je samozřejmě nápadité řešení.

Ze zveřejněných návštěv vybere odborná porota 50 nejlepších realizací. V závěrečném "kole" čtenáři pomocí ankety a odborná porota vyberou tři nejlepší realizace, celkem tak bude šest oceněných bytů. Vítězové budou vyhlášeni 1. června 2009. Na obě skupiny čekají samozřejmě shodné ceny.


Ceny pro vítěze:


1. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě
10 000 korun, věcná cena v hodnotě 10 000 korun od firmy Knauf a poukázka na designové tapety za 10 000 korun dle vlastního výběru od firmy Vavex.

2. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 5 000 korun a věcná cena v hodnotě 5 000 korun od firmy Knauf.

3. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 3 000 korun a věcná cena v hodnotě 2 000 korun od firmy Knauf.


A bonus navíc! Majitele pěti nejlepších bytů, u nichž porota ocení kvalitu designu, čeká dalších pět cen - každá v hodnotě 2 000 korun - na nákup designových doplňků u firmy Mobax podle vlastního výběru.

Autor:


Nejčtenější

Stěny interiéru jsou obložené nerezem, mědí či mosazí.
Nejen pivo, ale i hospody umí Češi nejlépe na světě. Svět to ocenil

České IO Studio je čerstvě držitelem nejlepšího designového ocenění na světě. Red Dot Communication Design Award 2017 dostalo za koncept moderního řetězce...  celý článek

Snímek zachycuje projekt Kateřiny Šedé nazvaný Furt dokola z roku 2008, kdy...
Architektkou roku je Kateřina Šedá. Nepracuje s cihlami, ale s lidmi

Není architektka, přesto se stala Architektkou roku 2017. Kateřina Šedá, držitelka Chalupeckého ceny pro mladé výtvarníky, se zabývá tím, co se označuje jako...  celý článek

Pavlína Janků, Posezení. Lavoru i kanystru buď věčná chvála!
Úlovky ze smeťáku či sběrného dvora lze proměnit na designové kousky

Poničené a staré věci nemusí skončit v kamnech nebo ve sběrných dvorech. To dokazuje už pátým rokem soutěž Balakryl Recy věci, kde o vítězi rozhoduje...  celý článek

Hvězda filmu Kristián Oldřich Nový vlastnil víc než čtvrt století chalupu na...
Chalupáři stříbrného plátna. Podívejte se, kde to opravdu milovali

Byly jejich útočištěm, kam si odjížděli odpočinout od hektičnosti hereckého světa. Místo, které opravdu milovali, byť nešlo o žádný přepych. Čeští umělci rádi...  celý článek

Památkově chráněná třípodlažní vila stojí na reprezentativní parcele na rohu...
Hurá dovnitř. Kubistická Kovařovicova vila v Praze se otvírá veřejnosti

Bedřich Kovařovic, stavitel a inspektor stavebních podniků, si podle návrhu architekta Josefa Chochola nechal v letech 1912 a 1913 postavit kubistickou vilu....  celý článek

Další z rubriky

Mít v panelovém domě za souseda nadšeného bubeníka může skončit minimálně...
Jak cvičit v bytě na hudební nástroj a nepřivolat hromobití sousedů

Hluk v domě je vždy zdrojem problémů se sousedy. Jednoduchými úpravami lze zvukovou kulisu výrazně omezit, aby tolik nerušila okolní nájemníky. Zkušebnu...  celý článek

Původní obývací pokoj byl již „spojený“ s kuchyní.
Z odpudivě vypadajícího panelákového bytu má vzniknout pohodové 4+kk

Byt 3+1 nenabízí právě ideální dispozici, přesto má mladý pár štěstí. Má totiž„ideální“ sousedy. Dali po vyjádření statika souhlas nejen k vybourání nenosných...  celý článek

Obývací pokoj teprve čeká na nový nábytek, nejdříve si na něj musí mladý pár...
Rekonstrukce 3+1 si vyžádala čtyři měsíce dřiny, zato jen 180 tisíc

Po koupi bytu na hypotéku majitelům už na jeho rekonstrukci peněz zpravidla moc nezbývá. Ti šikovní, co mají navíc zdatné rodiče a dobré kamarády, jdou tak do...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.