Nepovedeného syna můžete dostat z bytu pomocí žaloby na vyklizení. Ilustrační foto.

Nepovedeného syna můžete dostat z bytu pomocí žaloby na vyklizení. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Se synem už nemůžu vydržet. Chci ho dostat z bytu

  • 17
Paní Jana z Ostravy se bojí svého syna. Třiadvacetiletý Petr nepracuje, nepřispívá na nájem, zadlužuje se, ale půjčky nesplácí. Navíc je na ni hrubý a vyhrožuje jí. Chtěla by, aby se z bytu odstěhoval.
Už ji takový život nebaví. Chce mít klid, a ne se třást strachy, kdy zazvoní zvonek a za dveřmi bude stát exekutor, nebo kdy jí něco udělá syn.

Když mu totiž začala říkat, aby se jenom nepovaloval u televize, nevysedával u počítače, ale něco dělal, a chtěla po něm, aby přispíval na provoz domácnosti, začal jí dokonce vyhrožovat fyzickým napadením.

O rozumné domluvě tedy nemůže být ani řeč. Tak co s takovým nezdárným synem? "Pokud se se synem nejde dohodnout smírně, a sám se odstěhovat nechce, nezbývá vám, než se obrátit na příslušný soud s takzvanou žalobou na vyklizení," říká advokátka Vladimíra Knoblochová z advokátní kanceláře Hartmann Jelínek Fráňa a partneři.

Nemůže mu matka prostě, jak se říká, sbalit kufry?
Násilné vyklizení "svépomocí", kdy by synovi postavila kufr za dveře a vyměnila zámky, možné není. Respektive to možné je, nicméně se vystavujete nebezpečí odpovědnosti za případnou škodu.

Takže je nutný soud. Na ten se je možné obrátit ve všech případech?
Bohužel ne. Tato možnost platí pouze v případě, že vlastníkem či nájemcem bytu či domu není i takové nezdárné dítě. I to se v praxi může stát.

Jinými slovy, pokud je dítě spolumajitelem nemovitosti nebo jejím nájemcem podle smlouvy, tak ho vyhodit nelze?
Přesně tak. V takovém případě byste žalobu na vyklizení podat nemohli, neboť by dítě mělo právo byt užívat.

Když má tedy syn paní Jany v bytě pouze trvalé bydliště, tak to překážkou není?
Ne. Pokud syn odvozuje právo byt užívat pouze od vlastnického či nájemního práva matky, tak nikoliv. V případě, že paní Jana nesouhlasí s tím, aby její syn v bytě dále bydlel, jeho právo užívat byt zaniká a může požadovat, aby se vystěhoval.

Co když na takovou výzvu nebude reagovat?
Pak již bude nutné obrátit se na příslušný soud, aby rozhodl o tom, že její potomek je povinen byt vyklidit.

A bude mu muset paní Jana zajistit jiné bydlení, když má u ní syn trvalé bydliště?
V takovém případě její syn nemá nárok na žádnou bytovou náhradu. Přesto je třeba počítat s tím, že celý proces může trvat třeba dva roky, někdy i déle. Záleží mimo jiné i na tom, zda se potomek proti rozsudku odvolá, či nikoliv.

Dejme tomu, že již máme pravomocný rozsudek, ale nezdárný syn se přesto vystěhovat odmítá. Co potom?
Když se dítě nevystěhuje ani v případě, kdy budete mít v ruce již pravomocný rozsudek, můžete se obrátit na soud či exekutora s návrhem na provedení výkonu rozhodnutí.

A co s trvalým pobytem? Jak ten lze zrušit?
Pokud se neodhlásí sám, nezbývá než podat na příslušném obecním úřadě žádost o “zrušení údaje o místu trvalého pobytu“. Jsou-li splněny stanovené podmínky, obecní úřad rozhodne o zrušení místa trvalého pobytu.

I tehdy, když nebude mít jiné bydliště, kam by se k trvalému pobytu přihlásil?
Pro takový případ zákon stanoví, že je místem trvalého pobytu občana nadále sídlo ohlašovny - tedy obecního úřadu, v jejímž územním obvodu byl občanovi trvalý pobytu úředně zrušen.
,