Se světlem také opatrně

- Bůh sice řekl "budiž světlo". ale nezmínil se přitom, že za ně bude třeba také platit. Obezřetnost při výběru svítidel je na místě už proto, že náklady na osvětlení mohou představovat až deset procent z rodinných výdajů. Stále se zvyšující ceny za elektrickou energii proto v posledních letech vedly k prudkému rozšíření takzvaných úsporných zářivek a žárovek, které šetří až osmdesát procent spotřeby. U velkých lustrů se zase stále častěji vyplatí používat stmívač.
Předností běžné žárovky je příjemné a teplé světlo, které dobře vykresluje barvy. Nevýhodou je, že vyzáří plných 90 procent elektrické energie v podobě tepla. Ani životnost nemá obzvláště vysokou okolo 1000 hodin. Při třech hodinách svícení denně to znamená, že žárovka vydrží asi jeden rok. Místo klasických žárovek se proto začaly používat halogenové. Jejich životnost je oproti běžným žárovkám přibližně trojnásobná, až 3000 hodin provozu. Náklady za elektřinu jsou však při totožném příkonu stejné. Cena halogenové žárovky je kolem 150 korun.

Kompaktní zářivky vydrží déle

Nejvýhodnější jsou kompaktní zářivky. Jsou pětkrát úspornější než žárovky,protože mají vyšší účinnost. Kupříkladu 20wattová zářivka svítí stejně intenzivně jako 100wattová žárovka, a spotřeba energie je tak ve srovnání se žárovkou nižší až o 80 procent. Ceny těchto úsporných světel se pohybují od 200 do 600 korun, což je v porovnání s cenou žárovky - kolem deseti až dvanácti korun - mnohonásobně více. Tento nedostatek ale kompenzuje velká životnost, jež u kompaktů bez problémů dosahuje minimálně 10 000 hodin provozu. Navíc se podařilo odstranit dlouholeté výhrady spotřebitelů, kterým připadaly zářivky do bytu příliš technické a vadilo jim také jejich studené bílé světlo. Dnes už kompaktní zářivky mohou mít i podobu běžné žárovky a zároveň získaly také měkčí, teplejší světlo podobné světlu žárovky. Jak prokázal dvouletý test MF DNES provedený v Elektrotechnickém zkušebním ústavu v Praze, kterého se vedle značek Philips, Osram, General Electric zúčastnily také kompaktní zářivky T esla či Sylvania, vyšší investice se vyplatí. Svítivost kompaktů se snižuje ve vlhku a v zimě, proto se hodí zejména pro použití v interiéru v místech, kde se svítí minimálně tři hodiny denně. Jinak se pořizovací cena za zářivku vrátí za delší dobu.

Kam co patří

Tam, kde se velmi často rozsvěcuje a zhasíná, nepatří klasické zářivky. Zkracuje se tak totiž jejich životnost. Do těchto místností jsou vhodné klasické žárovky nebo zářivky s elektronickým předřadníkem, který výrazně prodlužuje jejich životnost. Navíc zabraňuje blikání, které je pro zářivky typické a unavuje oči. Při použití zářivek s elektronickým předřadníkem se uspoří 12 až 52 procent energie podle typu zářivky a prodlouží se asi o 50 procent její životnost - to vše v porovnání se zářivkami vybavenými klasickými předřadníky. Do stahovacích lamp jsou ideální neprůhledné dekorativní baňky, například se spotřebou 15 wattů, které nabízejí světlo jako 75wattová žárovka. Použít se mohou i kruhové úsporné zářivky s měkkým světlem. Mají spotřebu 32 wattů a přitom svítí jako 150wattová žárovka. Pod horní kuchyňské skříňky jsou vhodné ploché zářivky s výkonem 8 a 13 wattů, které mají tloušťku pouze 2 centimetry,proto neoslňují a není je třeba ani zakrývat čelní lištou. Lze je lineárně spojovat po celé délce kuchyňské pracovní plochy. Centrální osvětlení, které se používá zejména v obývacích pokojích, většinou představuje velký lustr s řadou žárovek, a proto je zde vhodný vypínač se stmívačem, který šetří elektrickou energii. Právě stmívače, za které zaplatíte kolem 300 korun, mohou vytvořit v pokoji příjemnou intimní atmosféru a snížit výrazně spotřebu energie.