Saunu můžete mít i doma

Saunu můžete mít i doma - Saunu můžete mít i doma | foto: Dyntar

Saunu můžete mít i v paneláku

  • 6
Nemusíte chodit jen do veřejné sauny. Podobnou si můžete postavit doma, dokonce i v bytě. A vůbec není nutné zůstávat u klasické, finské. Už naši předkové věděli, že sauna otužuje a posiluje obranyschopnost těla. Pocení pomáhá orgánům zbavovat se zplodin látkové přeměny a regeneraci pokožky. Saunování má také relaxační efekt.

Nejoblíbenějšími typy sauny je suchá švédská nebo vlhčí finská. Kromě této osvědčené klasiky se dnes můžete zdravě vypotit také v lázních parních, infrakabinách nebo minisaunách. Záleží jen na finančních možnostech a prostoru. A samozřejmě na zdravotním stavu.

Klasika ze Skandinávie
Finská sauna je, stejně jako suchá švédská, místnost nebo samostatná stavba zevnitř obložená dřevem. V ní jsou kamna, většinou s lávovými kameny. Ty se pro zvýšení vlhkosti a tepla v kabině čas od času polévají vodou. V suché švédské sauně tyto kameny nenajdete.

Saunové kabiny lze pořídit od 45 tisíc korun včetně základního vybavení, kamen a montáže. „Nejobvyklejší typ o velikosti 160 x 210 centimetrů stojí kolem 80 tisíc korun i s montáží,“ říká Petr Kalivoda z firmy Dyntar. Venkovní přijde od 120 tisíc korun výše.

I do panelákového bytu se vejde minisauna, což je kabina s rozměry 1,2 x 1,2 metru, v níž se sedí. Cenově vyjde na 45 až 50 tisíc korun. Není to však ideální řešení, protože organismu nejlépe vyhovuje rovnoměrné působení tepelné energie, kterého se dosáhne především vleže.

Parní lázeň je místnost obložená mozaikou, kde z trysky vystupuje horká pára dodávaná parním generátorem. Teplota vzduchu nedosahuje tak vysokých hodnot jako u finské sauny, obvykle do 50 stupňů, zato je v ní až devadesáti procentní vlhkost vzduchu. Lze ji pořídit za 200 tisíc korun.

V infrakabině slouží místo kamen k vydávání tepla infrazářiče. Je ideální například pro sportovce, kteří se potřebují rychle prohřát před výkonem, tréninkem nebo masáží. Po pobytu v infrakabině většinou neucítíte nutnost ochlazení jako po sauně. Kabiny stojí od 50 tisíc korun výše.

Nová sauna do měsíce
Nejjednodušší je saunu koupit u specializovaných firem. Dodávka většinou zahrnuje komplexní servis včetně návrhu, instalace, zprovoznění, záručního a pozáručního servisu. „Když se člověk rozhodne si saunu pořídit, obvykle ji dodáme do čtyř týdnů od podpisu smlouvy. Montáž je pak záležitostí jednoho dne,“ říká Petr Kalivoda.

Další možností je nechat si od specializované firmy dodat pouze materiál. Tím lze ušetřit až 30 procent ceny. „Pokud se rozhodnete saunu instalovat sami, můžete ji postavit už za 12 tisíc korun. Atypická kamna, v nichž se topí vně sauny, takže dovnitř nejdou zplodiny při přikládání, lze pořídit zhruba za šest tisíc korun,“ říká majitel stavební firmy Jaroslav Čadra.

„Rozhodně stavbu konzultujte s odborníkem. Poradí vám s výběrem materiálu, topidel či regulátorů,“ dodává.

K saunové kabině je nutné pořídit také ochlazovací prvek. Nejlevnější variantou je sprchový kout, k dostání za ceny přibližně od 10 tisíc korun, nebo polévací saunové vědro od čtyř tisíc korun.

Dražší variantou do větších prostor jsou klasické saunové bazénky, které se prodávají za 50 tisíc korun nebo více. Mohou je však nahradit ochlazovací kádě, což jsou nádoby ze dřeva nebo laminátu, a dají se koupit i za 14 tisíc korun.

V sauně nejsou běžné klimatické podmínky, a tak by použité materiály měly být odolné vysokým teplotám a málo tepelně vodivé kvůli ztrátám tepla. Musí také vydržet dlouhou dobu, protože saunu si člověk nepořizuje na jednu sezonu.

Není dřevo jako dřevo
Často se pro obklad stěn využívá skandinávský smrk, který se od toho zdejšího liší větší trvanlivostí a menším roněním pryskyřice. Pěkná je kanadská borovice hemlock s načervenalým dřevem bez suků, které je odolné vůči mikroorganismům. Pro výraznou vůni a dobré antiseptické vlastnosti je oblíbený cedr.

Z domácích zdrojů jsou pro stavbu sauny nejvhodnější topol, olše nebo lípa. Poměrně novým materiálem je tmavší a odolnější skandinávská borovice a osika v termoúpravě. Na vnitřní vybavení se používá topol a africká vrba abachi.
Použitím nevhodného dřeva se za pár let může stát sauna noční můrou. Dřevo se zkroutí, popraská nebo vás budou obtěžovat praskající suky a vytékající smůla.

Abyste předešli napadení dřeva plísní a také z hygienických důvodů, je třeba v sauně používat pod sebe vždy ručník a také kabinu pravidelně vytírat, čistit lavice, rošty a po každém použití saunu důkladně vyvětrat.

Jak se saunovat

* Principem saunování je střídání tepla a chladu.

* Před saunováním je nutné umýt celé tělo mýdlem a pak jej do sucha utřít.

* Začátečníci či děti zůstávají v sauně několik minut, zkušenějším se doporučuje 15 až 20 minut při teplotě kolem 90 stupňů. Rozhodně nečekejte za každou cenu na uplynutí časového intervalu. V kabině zůstávejte jen tak dlouho, dokud vám to bude příjemné.

* Po pocení se tělo zchladí ve sprše, kádi nebo v zimě ve sněhu a celý proces se může opakovat, nejlépe třikrát.