Saunu od studia H3T Architekti před Galerií Jaroslava Fragnera mohou...

Saunu od studia H3T Architekti před Galerií Jaroslava Fragnera mohou návštěvníci využít na vlastní kůži. | foto: ČTK

Na výstavu s ručníkem. Sauna se ukazuje jako architektura požitků

  • 4
Sociologický fenomén, místo pro požitky i specifický segment architektonické tvorby. I to jsou sauny. Rozdílnou typologii saun z různých koutů světa a různých období nabízí výstava Sauna / Architektura požitku v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze.

Můžete se zde také dozvědět, kam až sahá tradice saunování v České republice, a také ve výběru nejlepších současných realizací naleznete i české příklady. Expozice totiž prezentuje výběr z té nejzajímavější současné české a světové produkce, příklady různých forem a postupů.

Na výběr je tu sauna dřevěná, prosklená, betonová, mobilní, sauna na kolečkách, na vodě i pod zemí, díla méně známých i slavných architektů, například skandinávského architekta Samiho Rintaly nebo berlínského ateliéru Raumlabor.

I tak může vypadat sauna...

Návštěvníkům, kteří si budou chtít užít výstavu i se saunováním na vlastní kůži, budou k dispozici dvě sauny, jen je nutné si rezervovat termín.

Před Galerií Jaroslava Fragnera bude stát například sauna od známého studia H3T Architekti, které má za sebou téměř dvě desítky realizovaných saun, například vltavské Lázně na lodi, létající saunu nebo cyklosaunu.

Dávná tradice

Veřejné lázně bývaly kdysi místem pro navazování a udržování sociálních kontaktů. Sloužily nejen pro relaxaci a sport, ale také pro politické diskuse či obchodní schůzky. A samozřejmě šlo o požitkářství. Takovým místem setkávání dnes může být sauna, a to nejen ve Skandinávii.

„Saunování má silnou tradici i v České republice. Lázeňství na našem území bychom mohli datovat již od středověku, vždy bylo spojováno s kvalitní architekturou a mnoho předních tvůrců se podílelo na vzniku zajímavých realizací pro sportovní, zdravotní, očistné i relaxační aktivity,“ říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta k postavení sauny v českém i mezinárodním kontextu.

A dodává: „Díky této tradici a mnohým experimentálním projektům inspirovaným zahraničními realizacemi můžeme v Česku navštívit velké množství zajímavých a především nízkorozpočtových staveb. A možná dokonce můžeme hovořit o české alternativní cestě díky studiu H3T, které si vydobylo pevnou pozici po celé Evropě.“

Na koncepci výstavy se podíleli ateliér H3T v čele s Vítem Šimkem, přední český propagátor saunování Jiří Kouba i česká společnost Dyntar, zabývající se výrobou originálních saun.

Záměrem projektu je představit fenomén sauny ze dvou pohledů: jako relaxační proces i jako možnost kvalitní a experimentální architektury. Návštěvníci se seznámí s historií i současností a třeba zde naleznou inspiraci budoucí investoři.

Výstava, která začala 18. ledna, potrvá do 10. března.