Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sauna i v bytě? Proč ne

  9:29aktualizováno  9:29
Finové sauny milují. Po staletí v nich relaxovali, ale také rodili a umírali. Dnes v nich uzavírají i ty nejdůležitější obchody, za války byly pro ně nepostradatelné stejně jako zbraně. Při přesunech na frontě je pečlivě rozebrali, jednotlivé díly očíslovali - a odvezli do bezpečí. Dodnes se tak ve Finsku používají sauny, které "bojovaly" na frontě. Bez sauny se neobejde ani Raulio Huikari. Nejen že je prodává, ale hlavně si bez sauny už svůj život neumí představit.
Kdy jste byl v sauně poprvé?

To už si nepamatuji. Ve Finsku se do sauny berou už kojenci, dcera Sára tam byla poprvé ve dvou měsících, takže předpokládám, že stejně se mnou zacházeli i mí rodiče. Jsem přesvědčen, že díky saunování nevím, co je to rýma. Ani si nepamatuji, že bych ji někdy měl.

Co pro vás sauna znamená?

Sauna je pro Fina společenská místnost, ale zároveň určité posvátné místo. Firma, která dnes nemá kvalitní reprezentační saunu, by to ve Finsku nikam nedotáhla. Pokud třeba obchodní jednání začnou váznout, jde se do sauny (bohužel to neplatí o manželských sporech). Ale když se tu na něčem s obchodním partnerem dohodnete, musíte to dodržet. Jinak "ztratíte tvář". To se o nás ví všude ve světě. Například náš prezident Urho Kekkonen si zval ruské politiky na jednání do sauny, a nepustil je ven ochladit se tak dlouho, dokud mu neslíbili to, co potřeboval. Věděl, že si netroufnou porušit dané slovo, takovou urážku si nemohli dovolit ani oni.

Obchodníci, politici - ale jak vnímá saunu běžný Fin?

V sauně se skvěle uvolní fyzicky a pak i psychicky každý. Proto si dnes u nás nikdo nekoupí byt bez sauny, jsou běžnou součástí koupelny. Vany nemáme - kdo by se koupal ve vlastní špíně!? - dáváme přednost sprchovému koutu, takže problém s místem není. V takzvaných sociálních domech jsou alespoň sauny, kde si každý zapíše termín, který mu vyhovuje, asi tak jako u vás třeba na prádelnu. V sauně se ovšem musíte slušně chovat, to se učí už malé děti. Když ne, to pak maminka hned hrozí, že se začne zlobit skřítek.

Proč se stala finská sauna tak pověstnou?

Má obrovskou tradici, byť trochu smutnou. Vznikla z původně kouřové sauny, kdy se hledal způsob, jak se očistit v teple, protože v mrazu se mýt nedá. Dlouhá staletí pak sloužila spíš jako úkryt před útočníky, hlavně z Ruska, než jako relaxační či otužovací záležitost jako dnes. Když přišlo varování, lidé popadli pár věcí a utíkali do lesů. Tam žili nejdříve v dírách v zemi, pak se začaly stavět dřevěné sauny. Tady se žilo, rodilo i umíralo, protože člověk má jít na onen svět očištěný. A to v drsných klimatických podmínkách ve Finsku není právě jednoduché. Postupně se tak stala sauna součástí našeho života.
 
Čím se podle vás liší finská sauna od české?

Ve finské sauně se topí tak, aby teplota nepřesáhla 85 °C, zatímco u vás se hlavně ve veřejných saunách běžně setkáte s teplotou i nad 100 °C (pozn. redakce jde o teplotu měřenou pod stropem sauny), proto se u vás klade takový důraz na to, aby člověk zejména na vyšších pryčnách při pobytu v sauně ležel. U nás se v sauně zásadně sedí, lidé se baví, povídají si, všechno jen v sedě, což umožňuje právě nižší teplota. Při stavbě sauny používáme především severský smrk a borovici, případně na pryčny abachové dřevo.
U vás se poměrně často objevuje topol, ale když v takové sauně zatopíte, vůbec to tam nevoní - alespoň podle mého názoru.
Snad úplně největší můj šok byl při pohledu na lidi, kteří se u vás po zahřátí v sauně vrhají po hlavě do studeného bazénku. U nás to nenapadne ani ty, kteří u venkovního saunování využívají k ochlazení vodu v jezeře. Žádné skákání, do vody se jde hezky pomalu, s pomalým ochlazováním paží a těla. Hlavně starší lidé by nikdy neměli skákat do studené vody, sprcha bohatě stačí. 

SLOVNÍČEK POJMŮ
Vihta
- košťátka z olistěných březových větévek urená ke šlehání (místo kartáčů)
Kiuas - saunová kamna
Kota - ochlazovací prostor, který tvarem připomíná stany Laponců
Kotikalja - domácí pivo


Takže jaké jsou pravidla správného saunování?

Neexistují. Dodržovat by se měl jediný princip - teplo v sauně vám musí být příjemné. To pro každého může znamenat úplně jinou teplotu. Někomu vyhovuje, když se "hází" voda na kameny, aby se zvýšila vlhkost, dalšímu je to nepříjemné. Moje česká manželka, když je vody víc, ze sauny honem raději utíká. Před saunou se stačí osprchovat, a to bez mýdla. Dobře vysaunovanému člověku se má po sauně "drolit" kůže, tak pozná, že dosáhl té pravé očisty. Dcera tvrdí, že si po obyčejném sprchování nikdy necítí tak čistá jako po sauně.

Myslíte si, že se vejde sauna i do běžného bytu?

Samozřejmě, děláme sauny i o rozměrech 1 krát 1 metr, takzvané skříňové sauny. V nich vedle sebe mohou sedět dva lidé, pokud to ovšem nejsou dva Američané. Jednou jsme dodávali malé sauny i do jednoho z nejlepších pražských hotelů, ale po instalaci po nás chtěli změny - museli jsme rozšířit dveře a udělat výztuhy lavic. Mají totiž hodně americké klientely, která není právě nejštíhlejší. Malé skříňové sauny, v nichž se použijí kamínka s příkonem do 3,6 kW, můžete dokonce zapojit i do zásuvky na 220 voltů, musí jít ovšem o takzvané spojení na pevno, jinak to zásuvka nevydrží. Mohla by vyhořet.

V sauně se člověk příjemně dehydruje, jak doplňujete tekutiny?

Nejlepší je samozřejmě pivo. Tvrdý alkohol do sauny nepatří, leda až po skončení saunování. Takový "jezerní" večer začne třeba tím, že necháme v alobalovém sáčku na saunových kamnech připravit buřty. Nejsou tak tučné jako vaše. My o nich říkáme, že je to naše národní zelenina. K nim je třeba vodka moc dobrá.


RAULIO HUIKARI

- narodil se v roce 1949 v Helsinkách, kde vystudoval VŠ
- v roce 1988 se oženil s Češkou Evou, mají spolu dceru Sáru
- v roce 1992 se přestěhovali do Prahy
- zabývá se navrhováním a dovozem saun


Čísla o Finsku a saunách

* na 305 000 kilometrech čtverečních žije něco přes 5 milionu obyvatel, kteří mají k dispozici asi 1 200 000 saun, ztoho přes 220 000 v rekreačních objektech

* typických saun postavených na březích jezer má Finsko kolem 60 000

Součástí i té nejmenší sauny je vždy dřevěný džber a naběračka na vodu

Košťátka z olistěných březových větévek se používají ke šlehání

Domácí saunu stačí vyhřívat na teplotu kolem 80°C, pak v ní mohou bez problémů pobývat společně s rodiči i děti

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Peníze se občas splachují do záchodu. Přesněji v něm mizí

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Pitné vody neustále ubývá, přitom až 70 procent se využije pouze na splachování WC a v koupelně. Dne 22. března se...

Když si majitel sám zrekonstruuje koupelnu, dohlédne si na kvalitu

Koupelna po rekonstrukci: sprchový kout s odtokem do stěny, velké umyvadlo s...

Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí luxusně. Tmavě šedý keramický...

Čtrnáct let stará koupelna po proměně aneb co dokáže mozaika

Koupelna po rekonstrukci: oživení místnosti zajistila mozaika Black a Red ze...

Zatímco dům či byt bývá po deseti letech „v plné kondici“, o jeho vybavení to platit nemusí. I když věci fungují,...Najdete na iDNES.cz