Vybavení šatny mohou tvořit uzavřené skříně stejně jako volné regály.

Vybavení šatny mohou tvořit uzavřené skříně stejně jako volné regály. | foto: Woodface

Šatna: luxus, nebo nutnost?

  • 43
Před několika desetiletími bychom samostatnou místnost s funkcí šatny v rodinném domě hledali nejspíš marně. Komory, sklady a spíže zkrátka dostávaly před šatnou přednost. Za poslední desetiletí se naopak šatna stala zcela samozřejmou součástí rodinného domu, ve kterém můžeme nalézt šaten hned několik.

Pokud žijeme plánovaně skromně, obklopeni pouze nezbytným minimem věcí, a naše oblečení se vejde do jediné skříně, je pro nás samostatná šatna pravděpodobně zbytečným luxusem.

Šatní skříň široká 120 cm jedné nenáročné osobě pro sezonní oblečení bohatě postačí. Navíc zajímavý vzhled solitéru může příjemně oživit a ozvláštnit interiér ložnice.

Pokud máme rádi moderní styl a pravidelné stírání prachu ze skříně patří v naší domácnosti spíše k nepříjemným povinnostem, zvolíme vestavbu skříní na míru od podlahy až ke stropu.

Podaří-li se skříně umístit do stávajícího či speciálně navrženého výklenku, budou působit velmi nenápadně a nenaruší celkový dojem z čistého a přehledného prostoru ložnice.

Do vestavěné skříně, která má zpravidla šířku nejméně dva metry a je vybavena dvěma šatními tyčemi nad sebou, se vejde oblečení obou partnerů včetně sezonního oblečení skladovaného v horních, hůře přístupných částech.

Pro náruživého vyznavače aktuálních módních trendů či lovce zajímavých nadčasově elegantních kousků v second-handech je však samostatná šatna nezbytnou nutností.

V domácnostech, kde je sledování módních trendů a trvalá aktualizace obsahu šatníků zálibou obou partnerů, je vhodné šatnu rozdělit na ženskou a mužskou část.

Jaký bude poměr mezi oběma částmi, záleží čistě na konkrétní dohodě. Pokud to náš rozpočet dovoluje, požadujme po projektantovi tzv. dětskou šatnu.

Každé dítě může mít ve vazbě na svůj pokojík šatnu vlastní, dobrým kompromisem je však i šatna společná.

Šatna: luxus nebo nutnost?

Užitečné vazby
Ve standardně velkých rodinných domech současnosti najdeme alespoň dvě šatny: jednu ve vstupní partii domu a druhu přiléhající k ložnici. Často je doplňuje také nejméně jedna šatna vyhrazená dětem.

Osvědčená dispoziční vazba funguje mezi rodičovskou ložnicí, koupelnou a šatnou, která je vzájemně propojuje.
Toto řešení je veskrze praktické: k převlékání můžeme využít jak šatnu, tak koupelnu, do které si oblečení ze šatny doneseme.

Šatna vložená mezi ložnici a koupelnu plní současně roli vítaného zvukového filtru. Ten ocení jak unavený čtenář či spáč, tak uživatel koupelny, který se může nerušeně věnovat hygieně i s vlastním pěveckým doprovodem.

Naopak puštěná televize nebo video v ložnici nenaruší klidnou relaxační koupel při svíčkách. Stejné dispoziční schéma lze využít i pro dětské šatny, které jsou optimálně přístupné přímo z dětských pokojů.

Některé hospodyňky ocení ještě druhý vstup do šatny z chodby, kterým mohou z prádelního koše v šatně sbírat špinavé prádlo a naopak do skříní doplňovat čerstvě vyžehlené čisté prádlo, což se obvykle děje v době, kdy děti spí.

Pokud je každý dětský pokoj vybavený vlastní koupelnou, může být mezi ně vložena průchozí šatna. Sousedící dětské pokoje však mohou mít šatnu i koupelnu společnou při zachování jejich optimální vzájemné vazby.

Někteří investoři prozíravě pamatují na stáří a v předtuše pohybových omezení a diskomfortu plynoucího z častého pohybu po schodech vyžadují na projektantovi ložnici v přízemí.

Bezbariérová koupelna v její blízkosti zpravidla prozatím slouží jako provozní a "záložní". Šatna pak může vhodně navázat přímo na šatnu u vchodu do domu.

Další prostorově úspornou a poněkud netypickou variantou je velká rodinná šatna společná pro všechny ložnice a přístupná ze společných prostor domu, nejčastěji z haly nebo chodby v patře.

Šatna: luxus nebo nutnost?

Vítejte!
Šatnu ve vazbě na vstupní partie domu - zádveří, předsíň, halu nebo vstupní chodbu - ocení především početnější rodiny a rodiny s dětmi.

Samostatná dispozičně oddělená místnost vyhrazená pouze svrškům a obuvi nám pomáhá udržet u vchodu pořádek a čistotu.

Nejenže pojme značné množství kabátů, čepic, šál, rukavic a obuvi, ale najde se v ní místo i pro všechna rodinná zavazadla, sportovní vybavení, deštníky, krémy a kartáče na boty a podobně.

Rodiny s dětmi během celého roku využijí praktický sušák obuvi, se sušením prádla nám pomůže topný žebřík s plynule regulovaným výkonem.

Protože v šatně mohou kromě promáčených bot a svršků prosychat i zavazadla a deštníky, vyplatí se pamatovat na širší využití šatny už v projektu a dopřát jí přímé osvětlení i větrání oknem. Denní světlo v šatně navíc oceníme při výběru vhodných doplňků, dolaďujících náš vzhled.

Pro tento účel je vhodné šatnu u vchodu vybavit zrcadlem stejně jako vstupní halu, kde zrcadlo poslouží ke zběžné kontrole našeho vzhledu těsně před odchodem z domu.

Rozhodnutí, zda v blízkosti vchodu zřizovat samostatnou šatnu, přímo ovlivňuje počet současných a plánovaných členů rodiny a jejich životní styl.

V domácnosti mladého člověka žijícího plánovaně několik prvních let dospělosti tzv. "singl" šatna až na výjimky chybět nebude.

Plnohodnotně jí nahradí uzavřená skříň vybavená šatní tyčí, věšáková stěna a zrcadlo se zajímavým designem.

Výrobci sektorového nábytku pomalu reagují na trend jednotného stylu vybavení celého domu, který vstupní partie po letech docenil, a nabízejí zajímavé předsíňové věšáky, botníky či univerzální modulové sestavy.

Šatna: luxus nebo nutnost?

Interiér a vybavení
Šatna přiléhající k hlavnímu vchodu do domu by měla být především dostatečně prostorná, přirozeně větratelná, osvětlená denním světlem, dispozičně promyšlená a odolná proti každodenní intenzivní zátěži, otěru i mechanickému namáhání. Pro tyto účely v rodinách s malými dětmi nejlépe poslouží skříně a vybavení z laminovaných desek.

Samostatně žijící mladí lidé, bezdětné či postarší páry si mohou dovolit tuto víceméně provozní šatnu pojmout bez větších omezení nároky provozu.

Nádech luxusu šatna získá spolu s dýhovanými korpusy doplněnými masivními dvířky, případně dvířky lakovanými do módního  vysokého lesku.

Výhodou samostatné, jednoduše uzavíratelné šatny je možnost nezařizovat ji pouze uzavřeným nábytkem a nahradit ho volně přístupnými šatními tyčemi, otevřenými regály a policemi, háčky, věšáky a vesele barevnými kapsáři, které potěší především děti.

Vybavení za pár korun bude sloužit stejně dobře jako uzavřené skříně. Jedinou nevýhodou otevřeného vybavení šatny je usedání prachu na oděvy, kterému lze zabránit vysokou frekvencí nošení, a tedy i praní jednotlivých svršků a současně vytříděním sezonního oblečení do uzavřených skříní, minimálně dvakrát do roka.

Protože podlaha šatny větší část roku trpí pod náporem vlhkosti, písku a bláta z podrážek bot, měla by být voděodolná a nepropustná.

Těmto vysokým nárokům nejlépe vyhovuje keramická nebo kamenná dlažba. Chceme-li se vyhnout hůře čistitelným a časem postupně se zanášejícím spárám, zvolme raději kvalitní linoleum nebo PVC.

Šatny přiléhající k ložnicím nejsou vystaveny tak náročnému provozu a můžeme je vybavit nábytkem, který koresponduje se zařízením přilehlých místností.

Podlahovou krytinu můžeme zvolit rovněž stejnou jako v sousední ložnici, ať už je to dřevěná masivní, plovoucí podlaha nebo kvalitní koberec.

Jednotnost stylu a barevné koncepce se uplatní obzvlášť při průhledech otevřenými dveřmi, nejlépe osazenými bez prahů.

Šatna šetří místo

Barevnost
Velmi elegantní bude šatna v neutrálních odstínech hnědé. Nádech luxusu získá spolu s masivním či alespoň dýhovaným nábytkem.

Lomená bílá či smetanová na stěnách prostor prosvětlí, odlehčí, opticky rozšíří a otevře. Můžeme také zvolit barevné schéma pracující s komplementárními barvami, které do prostoru vnesou příjemné napětí a přiměřený kontrast.

Naopak poklid a harmonii zajistí kombinace barev podobných, např. žluté, oranžové a červené. Designéři si v souladu s posledními trendy oblíbili karamelovou a čokoládově hnědou, antracitovou, olivovou i svěží jarní zeleň, fialovovínovou a jasnou červeň.

Kouzlo barevných kombinací využijeme především při zařizování dětské šatny, kromě barevnosti se zde neobávejme využít ani další doplňky, které dětskou šatnu rozveselí a oživí.

Pamatujme na množství háčků a věšáčků ve správné výšce, popřípadě snadno dostupných dětských ramínek zavěšených na snížené šatní tyči.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 12/2007.