Šatna

Šatna | foto: IKEA

Šatna, která ušetří v bytě spoustu místa

  • 32
Zázračný prostor, který ušetří ve vašem bytě či domě místo, vnese do vašich věcí řád a systém – tak to je šatna. Důvodů pro její pořízení je hned několik. Hlavním z nich je, že šetří místo.

Proč šatnu?
Uvědomme si, že klasická šatní skříň zabere 60 cm na hloubku, k tomu je třeba připočítat 60 cm na otevřené dveře a další prostor, abychom mohli okolo otevřené skříně projít.

Když tímto způsobem sečteme veškerý prostor skříní v bytě, dojdeme ke slušnému číslu. Navíc ne všechny skříně máme vestavěné, je nad nimi tudíž nevyužité místo. Zkrátka pěknou šatnu bychom z toho poskládali.

Ideální je, když se šatnou můžeme počítat již v návrhu domu či ve fázi plánování přestavby bytu. Při rekonstrukci bytu nemusíme vždy tvořit extra místnost, stačí stávající ložnici předělit vhodnými posuvnými dveřmi.

Nezanedbatelný je i estetický dojem. Byt zarovnaný skříněmi zrovna příjemně nepůsobí. Pokud své věci schováme za dveře šatny, byt rozhodně získá na vzdušnosti.

Přehlednost uložených věcí také hovoří pro. Jednotlivé kousky oblečení nemusíme sbírat ze skříní po celém bytě (obrazně řečeno), ale vše najdeme na jednom místě, navíc přehledně uspořádané. K uspořádání slouží řada pomocníků a doplňků.

zařízení aneb co by v šatně chybět nemělo
Základním prvkem šatny jsou police, které využijeme spíše ve vyšších místech šatny a pro některé druhy oděvů (svetry). Policový systém je vhodné doplnit dalšími pomocníky.
 
šatní tyč
Šatní tyč je přehledná a ke skladování oblečení se hodí výborně. Na ramínka by mělo přijít co nejvíce kousků našeho šatníku. Místo ušetří i dvě šatní tyče nad sebou, ta horní je pak sklopná. Pružinový mechanismus brzdí při stahování dolů a pomáhá při výklopu nahoru.

"Rozmístění šatních tyčí musí především vycházet z toho, co na ně chceme ukládat. Dvě tyče nad sebou pak mohou být ve výšce 90 a 210 cm nebo 120 a 240 cm," vysvětluje Ing. Kouba ze společnosti Kouba Interier.

kalhotovník
Pro věšení kalhot je optimální a velmi přehledný kalhotovník. Systém tenkých tyčí může být buď výsuvný, nebo výklopný, někdy bývá doplněný košem na kravaty.

zásuvka na kravaty
Kravaty můžete také ukládat do speciální k tomu určené zásuvky nebo také na výsuvný systém - kravatník.

zásuvky na prádlo
Na spodní prádlo jsou rozhodně vhodné zásuvky či výsuvné koše. Nezapomeňte na plnovýsuvy, které umožňují zásuvku plně využít.

výsuvné a výklopné koše
Systém košů jak výsuvných, tak výklopných je opět v šatně vítaným pomocníkem. Koše nemusí být jen drátěné, na trhu najdeme též plátěné nebo proutěné. Není tedy problém vybavení přizpůsobit designu a celkovému stylu šatny

zrcadlo a kvalitní osvětlení
Zrcadlo má v šatně rozhodně své místo, mělo by být dostatečně velké a dobře osvětlené. Celý prostor šatny je vhodné dobře nasvítit. Výhodnější je systém směrovatelných bodových světel než jedno stropní centrální.

odvětrání
Pokud šatnu tvoří samostatná místnost, neměli bychom zapomínat na odvětrání.

tipy pro plánování

Jako všechno, co pořizujeme do bytu, je potřeba vždy nejen dobře změřit, ale i naplánovat. Měli bychom tedy vědět, že:

  • kalhoty na ramínku na délku zaberou 70 cm;

  • sako zabere 85 cm na délku a 10 kusů ramínek se saky zabere na šatní tyči 90 cm;

  • složené košile zaberou na šířku 30 cm, na hloubku 40 cm a 10 kusů složených košil zabere cca 12 cm na výšku;

  • kabát je dlouhý 1,25 až 1,35 cm a na hloubku potřebuje 55 až 60 cm;

  • 3 froté osušky zaberou 50 x 30 cm a 18 cm na výšku;

  • boty zaberou 29-31 cm na délku a 9 až 16 cm na výšku.


Svá pravidla má též ukládání věcí podle frekvence jejich užívání. Pod 70 cm a nad 180 cm ukládáme především sezonní věci.

Nepleťme si šatnu s komorou. Šatna má sloužit opravdu jen na šaty, tudíž lyže, kolo, vysavač nebo třeba nářadí patří do komory.