Satelit na okraji Černošic

Satelit na okraji Černošic | foto: Michal Šula, MF DNES

Satelitům hrana nezvoní, přibudou další

  • 1
Skanzeny prázdných domů, které někteří škarohlídové předpovídali, se nekonají. V satelitech lidé bydlí. A co víc - satelitní městečka se stavějí dál. Jen jsou jiná, promyšlenější.

Na hranicích Prahy vznikají nová satelitní městečka - čtěte ZDE

"Moderní nové čtvrti nevznikají jen v okolí, ale i uvnitř měst, především na plochách po bývalých průmyslových areálech,“ říká architekt Miloš Schneider z kanceláře K4 Architects & Engineers.

Proč zpočátku chtěli lidé domy, které dnes označujeme jako takzvané podnikatelské baroko?

Inspirovali se katalogy ze zahraničí, protože u nás na začátku devadesátých let minulého století nic podobného nebylo. Neuvědomovali si, že domy - například ze španělského časopisu - nejsou vhodné pro středoevropské prostředí.
Investoři a dodavatelé jim samozřejmě chtěli vyjít vstříc, takže stavěli domy s různými výklenky, balustrádami. Vznikly tak bezkoncepční skupinky rodinných domů s velmi pochybnou architektonickou hodnotou. Navazovaly sice na původní vesnice, ale neposkytovaly ani vesnické, ani městské bydlení.

Jsou nové satelity promyšlenější?

Původní satelity byly aktivitami malých lokálních developerů. Postupem času, jak začal sílit zájem o bydlení v domcích za městem, začali reagovat na poptávku finančně silnější developeři.

A objevily se větší, urbanisticky hodnotnější projekty. Tato satelitní městečka už nejsou jen nesourodými přílepkami k vesnicím, ale mají koncepci i infrastrukturu, například školky, fitness-centra. Kromě developerů totiž vyzráli i kupující.

Co to znamená?

Začali být náročnější. Požadují kvalitnější architekturu, kvalitní materiály. A vyžadují v místě bydliště také služby, tedy onu infrastrukturu. Ojediněle se tak objevují i kvalitní a logicky dražší projekty. Je však stálé hodně lidí, kteří chtějí bydlet v domku, ale mají značně omezené finanční prostředky.

Řešením jsou pro ně projekty s řadovými domky na minimálních pozemcích, aby se co nejvíce stlačila cena. Lidé se tak z "vertikálního“ bydlení v paneláku přesunou do "horizontálního“ bydlení v řadových rodinných domcích, neboli do paneláku naležato. Ale mají vlastní domek a mají i tu zahrádku, i když jen miniaturní.

Kde se takové satelity stavějí?

Vyrůstají v poměrně velkém počtu kolem každého většího města.

A ty kvalitní?

Po dražších projektech je poptávka hlavně kolem Prahy. Je zde totiž větší kupní síla a také zde žije mnoho cizinců.

Domníváte se, že se nové čtvrti budou stavět dál?

Určitě. Novým trendem, zvláště pro mladší generaci, je návrat bydlení do měst. Zájem developerů se proto současně orientuje na takzvané brownfields, tedy nové využití starých průmyslových areálů. Z těch vznikají velké komplexy s novými byty i komerčními prostory, doplněné zelení.