Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Satelitní městečka čekají problémy

  11:17aktualizováno  11:17
Divoké a neregulované stavění satelitních městeček kolem hranic metropole narazilo na první odpor. Jesenice a Vestec vyhlásily stavební uzávěru. Další se přidají.

Stovky domků neuspořádaně rozesetých podél hranic hlavního města jsou už pěknou řádku let trnem v oku nejen architektům, ale i lidem, kteří zde žijí.

Kromě architektury podnikatelského baroka však s sebou tato výstavba přináší i další problém. Obyvatelé těchto městeček jezdí převážně auty a místní silnice na takovouto zátěž nejsou stavěné.

S těmito problémy se potýkají desítky příměstských lokalit, z nichž nejznámější jsou Průhonice, Psáry, Klánovice, Benice, Koloděje, Nupaky nebo Vestec u Prahy.

Právě zastupitelstvo posledně jmenované obce však našlo odvahu čelit činnosti stavebních firem a minulý týden vydalo vyhlášku, kterou zakázalo další stavební činnost na svém území.

"Nechceme, aby tu už dál vznikaly takové hrůzy, jaké tu dosud vyrostly. Nyní zpracováváme změnu územního plánu, která by další výstavbě dala nějaký smysl," prohlásil starosta Vestce Karel Douda.

Dodal, že tato uzávěra potrvá minimálně půl roku. "Firem, které už mají územní rozhodnutí, se však tato vyhláška netýká," vysvětlil starosta, který doufá, že příkladu Vestce budou následovat i další obce.

S podobným problémem se potýkají i Psáry, kde by ke stávajícím domkům mělo v horizontu pěti let přibýt dalších pět set novostaveb.

Starosta Psár Jakub Krejčí uvedl, že i tato obec mění územní plán a také se brání vydáním stavební uzávěry. Trpělivost se staviteli došla i Jesenickým, kteří na svém území také vydali stavební uzávěru.

Že se tyto snahy obcí nelíbí investorům, je logické. Otázkou však zůstává, proč krajský úřad, který by měl mít podobné zájmy jako obce, vydal návrh na pozastavení uzávěry v Psárech či Dolních Břežanech.

Na jeden z velkých problémů Prahy však má metropole krátké ruce. "Hlavní město nemůže do těchto plánů zasahovat. Jen je připomínkovat jako účastník řízení či sousedící obec," sdělila ředitelka magistrátního útvaru rozvoje města Světlana Kubíková.

I ve Středočeském kraji se však nyní připravuje územní plán "Velkého územního celku", který by mimo jiné přehodnotil i dosavadní živelnou výstavbu satelitních městeček.

Hitem současnosti jsou satelitní městečka. Jedno z nich je také v Nebušicích severozápadně od Prahy, kam se v současné době stěhují ve velkém majetní obyvatelé tohoto města. Tzv. podnikatelské baroko poznamenalo zdejší architekturu velmi silně.

Aby město či vesnice zabránily tomu, že mu investor postaví za humny satelitní městečko ve stylu Legolandu, potřebuje územní plán

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Klimatizace a problémy kolem nich. Možností jsou i chladicí stropy

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze...

Vysoké teploty se odmítají vzdát, příští týden mají opět přesáhnout tropické třicítky. A tak z obchodů mizí často i...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Rodinný dům musel architekt přizpůsobit předpisům CHKO, úkol zvládl

Architekt použil zajímavý optický trik, díky němuž má dům z horní strany do...

Navštívili jsme osobitý rodinný dům v malebné horské krajině pod Lysou horou v chráněné krajinné oblasti, který si...Najdete na iDNES.cz