Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Milán láká na dům otevřený zipem i mrakodrap v podobě svinutého papíru

  1:00
Tento víkend vrcholí už 58. ročník mezinárodního veletrhu Salone del mobile v Miláně. Letos s ním současně probíhá i veletrh Euroluce. Jenže město žije nejen nábytkem a svítidly na výstavišti, ale také architekturou a dalšími akcemi mimo něj.
Použitím zipu na fasádě „rozevřel“ Alex Chinneck strukturu zdánlivě historické...

Použitím zipu na fasádě „rozevřel“ Alex Chinneck strukturu zdánlivě historické budovy. | foto: Archiv studia Alex Chinneck

Pro milánský týden designu jsou typické nejrůznější doprovodné akce veletrhu Salone del mobile, už řadu let je jimi proslulá třeba čtvrť Tortona nebo Brera, které se občas přezdívá milánský Montmartre. Jsou i tací, kteří zcela preferují akce ve městě před veletrhy na výstavišti, které připomíná tak trochu lidské mraveniště.

Za šest dní, letos od 9. do 14. dubna, totiž výstaviště Rho navštívilo kolem 400 tisíc návštěvníků. Vybrat se prostě může každý, showroomy známých značek jsou otevřené do noci, staré paláce se plní výstavními akcemi.

Věž Generali se „otáčí“ kolem svislé osy. Má dvojí systém fasády, i díky němu získala certifikaci LEED Platinum od Rady pro šetrné budovy.

Letos se jako tradičně zapojila řada míst a nechyběly ani oficiální akce, protože i italští politici si uvědomují, jak důležitou pozici představuje pro jejich zemi design a architektura.

Třeba slavnostního otevření mrakodrapu Generali Tower během veletržního týdne, který navrhla jako jeden ze svých posledních projektů slavná Zaha Hadid, se zúčastnil i italský premiér Giuseppe Conte.

Pět set let od smrti geniálního Leonarda da Vinci (zemřel  2. května 1519) se zase stalo námětem výstavy Aqua. Pro její umístění si její autoři vybrali starobylou plavební nádrž Conca dell’Incoronata, jejíž dřevěné dveře navrhl právě Leonardo, a její nejbližší okolí. Návštěvníci si tu mohli během milánského design weeku vychutnat krásu a energii vody díky nejmodernějším technologiím.

Do méně vzdálené historie a zároveň budoucnosti zase odkazovala výstava studentů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Performativní instalace Studiolo Robotico R.U.R., na které se podíleli studenti oborů designu, ilustrace, skla, módy a typografie, vychází z divadelní hry Karla Čapka „R.U.R“.

Chybět nemohla ani nějaká zajímavost na slavné Tortoně. Letos ji například obohatil svou instalací britský umělec Alex Chinneck. „Otevřel“ fasádu starého domu pomocí iluzivního zipu, aby umožnil kolemjdoucím pohled dovnitř.

Mrakodrap v centru města

Těžko si najít vhodnější termín pro oficiální otevření stavby než začátek veletrhu Salone del mobile. Stavba Generali Tower stojí v blízkosti mrakodrapu Alianz, svým tvarem připomíná svinutý list papíru vysoký 170 metrů. Projekt zvítězil v mezinárodní soutěži v roce 2004, stavěl se v letech 2014 až 2017. Téměř dva roky pak vznikaly interiéry.

S veletrhem Salone del mobile má stavba se 44 podlažími hodně společného, je totiž součástí areálu CityLife s plochou 90 akrů, který vznikl v místě bývalého výstaviště. To se v roce 2005 přestěhovalo z centra města na okraj Milána.

Jeho obyvatelům lze docela závidět. Jde totiž o největší veřejný prostor a park od doby, kdy před 130 lety vzniklo Parco Sempione (sousedí se zahradami hradu Sforza a Obloukem míru (Arco della Pace), slavnými milánskými památkami). 

Vizualizace: nový projekt CityLife vznikl v centru Milána. Takto by měl vypadat po dokončení.

Interiér Generali Tower

Z průmyslové zóny města vznikl po uzavření starého výstaviště prostor pro rezidenční bydlení, parky, kanceláře i obchody. Po dokončení v roce 2020 jej podle plánů navštíví kolem sedmi milionů lidí.

Budova mrakodrapu nabízí 66 785 m2 kanceláří, ale také 39 760 m2 určených pro obchody a kino a dalších 40 884 m2 pro zázemí a parkování.

Dům otevřený zipem

Na milánském týdnu designu představil svůj nový projekt i britský umělec Alex Chinneck. „Tím, že používáme známé materiály a formy architektury, které uvedeme do nezvyklých situací... chceme změnit divákovo vnímání toho, co je možné,“ uvedl Chinneck, který se proslavil řadou instalací v Londýně. Dílo na Via Tortona je jeho prvním projektem v Itálii.

Použitím zipu na fasádě „rozevřel“ Alex Chinneck strukturu zdánlivě historické budovy.

Jako pracovní plocha mu posloužila celá fasáda jedné budovy, kterou na jedné straně iluzivně otevřel obřím zipem. „Opakovaným použitím zipu jsme rozevřeli strukturu zdánlivě historické budovy v Miláně, aby si člověk mohl hravě představit, co se skrývá za fasádou, podlahou a stěnami,“ komentoval Chinneck dílo, jehož odhalená část se každou noc rozsvítí.

Podobnou iluzi jako na čelní fasádě použil i na cementové podlaze, na níž se otevírá půlkruh a vzhůru z něj vyzařuje světle bílé světlo. Aby Chinneck této iluze dosáhl, celou podlahu musel vykopat a při instalaci zipu znovu zalít betonem. Poslední ze zipů rozevírá jednu z vnitřních stěn a i v tomto případě proudí ze vzniklého otvoru intenzivní světlo.

Studenti ukrytí v robotu

Výstava studentů VŠUP svým názvem Studiolo Robotico R.U.R. odkazuje na kabinet určený pro vědecké a spekulativní bádání (studiolo), ale zároveň na futuristickou Čapkovu divadelní hru „R.U.R. – Rossum´s Universal Robots“ z roku 1921.

„Už delší dobu jsme chtěli nějak zpracovat a zachytit současný vývoj a stále více se prohlubující kontrasty mezi původními a novými moderními technologiemi. Jako ideální zdroj inspirace i pojítko nám posloužilo právě dílo Karla Čapka R.U.R., v němž autor prostřednictvím sci-fi žánru nastolil téma robotizace, umělé inteligence, a v neposlední řadě uvedl do celosvětového jazykového úzu, nejen pro designéry, klíčové slovo ´robot´,“ říkají k výběru tématu kurátoři Lada Hubatová-Vacková a Jan Němeček.

Centrem instalace je studio robotického portrétování - portréty nevytváří robot, jsou malovány ručně díky uvnitř ukrytým ilustrátorům.

A také dodávají: „Karel i Josef Čapkové ovšem jasně upozorňovali i na rizika tohoto technokratického robotizovaného systému a cenili si i opačného principu: ruční práce.“

Pojetí celé instalace tak připomíná obří automat s řadou technických detailů. Jádro „robota“ tvoří studio robotického portrétování, které zvnějšku funguje zdánlivě na vysoce automatizované úrovni. Ve skutečnosti jsou portréty, které si návštěvníci můžou nechat vytvořit, malovány ručně, v mechanismu technicistního objektu ukrytými ilustrátory. Tato část instalace přímo navazuje a rozvíjí úspěšný projekt ateliéru ilustrace nazvaný „L´Atelier automatique“ z roku 2014.

Instalace Studiolo Robotico R.U.R. také představila performanci „Birth of The Future Behind Glass“, jejíž koncept propojuje tradici rukodělné výroby a zdobení skla s novou, robotizovanou technologií.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...