Tam, kde to legislativa povoluje, vznikají už i takto vysoké stavby ze dřeva.

Tam, kde to legislativa povoluje, vznikají už i takto vysoké stavby ze dřeva. | foto: Ivan Brodey

V Praze se představí nejvyšší dřevostavba v České republice

  • 53
Počátkem února se v Praze představí dosud nejvyšší dřevostavba, která kdy byla v České republice postavena. Jde o čtyřpodlažní budovu, jejíž hlavní nosná konstrukce bude z těžkého dřevěného skeletu a masivních dřevěných panelů (CLT) z křížem lepeného dřeva.

Tato dřevostavba a mnohé další i vícepodlažní budovy na bázi dřeva z celého světa budou k vidění na veletrhu Dřevostavby na holešovickém Výstavišti. Budovy ze dřeva stále zvyšují své zastoupení v celkovém množství postavených domů. V předloňském roce dosáhly podle údajů ČSÚ a ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů) podílu 13 procent z celkového počtu nově postavených domů.

Důvody? Zejména rychlost výstavby, „suchý“ proces a nízká ekologická stopa. Vznikají tak nejen rodinné domy, ale i stavby v podobě mateřských školek či firemních sídel. Celosvětový trend směřuje „do výšek“, tomu vychází vstříc i měnící se legislativa.

Dřevostavby rostou do výšky

Vizualizace: takto bude vypadat nejvyšší stavba a „město budoucnosti“ na Výstavišti v Holešovicích.

„Salon dřevostaveb organizujeme již dvanáctým rokem. Je to nesoutěžní přehlídka toho nejzajímavějšího, co v oblasti moderní dřevěné architektury za poslední rok vzniklo,“ říká architekt Pavel Horák ze studia Domesi.

A doplňuje: „V poslední době téma vícepodlažních dřevostaveb čím dál silněji rezonuje obzvláště v zahraničí. Chceme tedy na tento trend navázat a představit zajímavé projekty ze zahraničí u nás. Rozhodli jsme se proto uspořádat na toto téma i mezinárodní konferenci Grow UP!“

V České republice je výška budovy na bázi dřeva legislativně limitována 12 metry (počítáno od prvního podlaží po podlahu posledního podlaží). A právě takto vysoká dřevostavba, jejíž hlavní nosná konstrukce bude ze skeletu z BSH profilů a CLT panelů z křížem lepeného dřeva, se představí v pražských Holešovicích.

Významná část střední haly je pojednána jako „město budoucnosti“, kde se mezi vícepodlažními dřevostavbami prohánějí elektromobily. Budete se zde moci posadit pod stromy na kvalitní městský mobiliář či posedět v kavárně.

Takové město je nejen šetrné k životnímu prostředí po celou dobu svého životního cyklu, ale mnohem lépe také v létě reguluje vysoké teploty.

Jako již tradičně se v Holešovicích objeví i řada zahraničních hostů, například rakouský architekt Bruno Moser ze studia Architekturwerkstatt, který představí firemní sídlo společnosti Egger. Tato stavba získala za rok 2016 ocenění například v rámci American Architekture Prize, kde obsadila bronzové příčky v kategoriích Green architecture a Workplaces.

Přijede také zástupce architektonické kanceláře MDH Arkitekter SA z norského Osla, který bude hovořit o unikátním projektu The Moholt Student Housing Towers. Ze Slovenska přicestuje Marcel Dzurilla z ateliéru Raum3, ten bude prezentovat přístavbu základní školy v Bratislavě, která vznikla za rekordních 70 dnů.


Elektromobil