Dřevostavby se uplatní i v městské zástavbě (ukázka z Prahy).

Dřevostavby se uplatní i v městské zástavbě (ukázka z Prahy). | foto: Archiv Domesi

Nejlepší dřevostavby najdete opět v Praze. Ověřte si kvalitu té vaší

  • 40
Salon dřevostaveb 2015, který představuje to nejlepší z moderní dřevěné architektury, slaví desáté narozeniny. V Praze se 11. až 14. února 2015 představí celkem 45 projektů nejen z Čech a ze Slovenska, ale také z Rakouska, Norska, Belgie, Velké Británie, Maďarska a Polska.

„Všichni se mě ptají, jak těch deset let Salonu dřevostaveb oslavíme. Myslím, že nejlepší oslavou je to, že se nám podařilo udržet tuto tradici po tak dlouhou dobu a celý projekt postupně rozvíjíme dále,“ říká architekt Pavel Horák, jeden ze zakladatelů akce.

A dodává: „Čím dále, tím více se z tohoto projektu stává událost minimálně středoevropská. A to mě velice těší. Vždy jsem chtěl, aby se Salon stal zajímavým místem pro setkávání názorů a přístupů z různých zemí.“

S vybranými projekty veřejnost seznámí přímo jednotliví architekti v cyklu přednášek pojmenovaných Mozaika dřevostaveb. O své zkušenosti se přijede podělit rakouská architektka Judith Benzer, která za svůj projekt Letní dům v jižním Burgenlandu získala 1. místo Dřevostavba roku 2012 (Holz Bau Preis 2012) nebo slovenský architekt Peter Jurkovič. Ten představí projekt rodinného domu IST, za který získal cenu CE.ZA.AR 2014 v kategorii Rodinné domy.

„Letos jsme do našeho výběru více zapojili ty zahraniční architekty, kteří se již v minulosti této akce zúčastnili. Návštěvníci tak budou mít možnost udělat si představu o tom, kam se jejich práce a s ní i celá scéna dřevěné architektury za tu dobu posunula,“ doplňuje architekt Pavel Horák.

Dřevostavby se uplatní i v městské zástavbě (ukázka z Prahy).

Zajímavosti ze Salonů dřevostaveb

  • Historicky prvního ročníku Salonu dřevostaveb, který se konal v roce 2005, se zúčastnilo celkem 17 staveb od deseti architektonických ateliérů.
  • Za deset let se Salonu dřevostaveb zúčastnilo 15 zahraničních architektů, kteří přijeli představit své stavby a podělit se o zkušenosti.
  • Po pražské premiéře se Salon přesune na Slovensko, kde se představí zájemcům v Bratislavě (v Centru současné architektury a designu Archa), Košicích a Nitře.
  • Jubilejního, desátého ročníku Salonu dřevostaveb, se zúčastní celkem 45 projektů, z toho 28 z Čech, 12 ze Slovenska, po jednom z Rakouska, Belgie, Maďarska, Anglie a Polska.

Více informací o projektu Salon dřevostaveb najdete zde.

O akci

Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka kvalitní moderní architektury ze dřeva. Formou výstavy, přednášek, projekcí a odborné literatury nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout na jediném místě výběr toho nejlepšího, co v tomto oboru za poslední rok vzniklo. Přehlídka má těžiště na veletrhu Dřevostavby. Po zbytek roku se pak výstava pravidelně představuje i v dalších městech České republiky a na Slovensku.

Přehlídka Salon dřevostaveb je určena především široké veřejnosti, které se snaží zprostředkovat nejširší možné spektrum informací o rychle se rozvíjejícím odvětví dřevostaveb. Záštitu nad touto přehlídkou udělila Česká komora architektů.

Návrh stánku Domesi na Salonu dřevostaveb

Zajímavosti na Salonu

Dva rozdílné pohledy na tutéž věc a jeden výchozí materiál. Tak by se ve zkratce dala nazvat expozice architektonického ateliéru Prodesi, realizační firmy Domesi a výrobce stavebního systému Novatop.

Vzájemně propojené stavby, které vzniknou v poměru 1:1, jsou rozděleny na abstraktní část, ve které budou návštěvníci procházet výřezem obřího stromu, a reálnou futuristickou dřevostavbu z Novatopu, která prezentuje a charakterizuje stavby Domesi. Obě části budou v horním patře propojeny lávkou symbolizující partnerství obou firem.

První část obývaná Domesi je reálnou futuristickou stavbou ze systému Novatop, která dokazuje, že domy ze dřeva nemusí být jen pravoúhlé kvádry. Dynamický tvar, výrazné konzoly a další prvky odkazují k neutuchající potřebě být na špičce jak po technické, tak estetické stránce.

Dřevostavby lákají zájemce zejména na přírodní materiál.

Vnitřní vybavení této expozice je od progresivních českých výrobců, kteří si vysloužili uznání nejen doma, ale i ve světě. Patří mezi ně Jitona s kolekcí ložnicového nábytku Mamma (jeho autory jsou přední čeští mladí designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák), sedací nábytek od renomovaného výrobce TON nebo osvětlení Brokis s modely Capsula, Shadows, Ballons či Muffins, jejichž autorkou je Lucie Koldová.

Druhá, abstraktnější část stavby, prezentuje zábavným způsobem širokou paletu prvků Novatop: od masivních stěnových panelů, přes stropní elementy až po zajímavé interiérové prvky v podobě dřevěných akustických panelů. Návštěvník se uvnitř této expozice nenásilnou formou seznámí s celým sortimentem a možnostmi jeho použití.

A Prahou to nekončí. Pro tuto expozici bude únorový veletrh Dřevostavby první zastávkou. Během dvou let poputuje do Švýcarska, Německa, Francie a v dubnu zavítá do Bratislavy.

Na cestách bude prezentovat konstrukční a estetické možnosti této progresivní technologie, která se kompletně vyrábí v České republice.

Tři architektonické celebrity

Jubilejní desátý ročník Salonu dřevostaveb, který je součástí veletrhu Dřevostavby, představí také zahraniční architektonické celebrity. O své zkušenosti se přijedou podělit renomovaná rakouská architektka Judith Benzer, slovenský architekt Peter Jurkovič a architekti ze slovinského ateliéru OFIS studio.

Slovenský architekt Peter Jurkovič představí tři rodinné domy – IST, DEV a JJ. Za první z nich získal ocenění CE.ZA.AR 2014 v kategorii Rodinné domy. Každý z nich je postaven jinou technologií. Hlavním tématem přednášky bude jak okolní podmínky a požadavky na chod domu ovlivnily geometrii a hmotu rodinného domu.

„Dřevo je v hojné míře použito i v interiéru. Jsou přiznané konstrukční pohledové prvky a položeny dřevěné podlahy,“ říká architekt Horák.

O své zkušenosti se také přijede podělit rakouská architektka Judith Benzer, která za svůj projekt Letní dům v jižním Burgenlandu získala 1. místo Dřevostavba roku 2012 (Holz Bau Preis 2012). Tento dům realizovala na rozlehlém pozemku uprostřed vinic a slouží nejen k bydlení, ale i k uskladnění vína z vlastního vinohradu.

Pomyslnou třešničkou bude vystoupení zástupců slovinské architektonické kanceláře OFIS architekti, kteří vyhráli britskou architektonickou soutěž Young Architect of the Year a získali mnoho dalších významných cen včetně Ceny Miese van der Rohe. Pro své projekty si často vybírají lokální tradiční materiály. Charakteristická je pro ně kombinace břidlice a místního modřínu v mnoha obdobách.

Všichni tito architekti budou mít své přednášky v sobotu 14. února v auditoriu Salonu dřevostaveb, hlavního doprovodného programu veletrh Dřevostavby, ve střední hale Průmyslového paláce.

Vizualizace: Obvodový plášť v podobě dřevěné fasády je z části nástavby protažen až k patě původního objektu.

Kontrola domů

Dřevařský ústav představí na veletrhu Dřevostavby novou službu “STK” na dům. Pro stavitele a majitele dřevostaveb přichází ústav s novou službou, certifikátem Kvalitní stavba, nezávislou kontrolou kvality výstavby domu.

Stejně jako se hodnotí technický stav vozidla podle přesně daných postupů a musí splnit požadovaná kritéria, tak se podle nové metodiky Dřevařského ústavu (VVÚD), nezávislé certifikační instituce, prověří kvalita výstavby domu, chaty nebo chalupy.

Tím se předejde složitým a často neřešitelným problémům při bydlení. Chybu, kterou lze snadno odhalit při výstavbě, nelze mnohdy po dokončení domu ani opravit.

Bungalov FP 110-170-A společnosti Okal Cz zaujme především ze zahradního pohledu atypickým uspořádáním do tvaru písmene U. Vzniká tak nádvoří otvírající se do zahrady a zásobující vnitřní místnosti domu přirozeným denním světlem.

Odborníci z Dřevařského ústavu nabízej zájemcům službu, která není náhradou stavebního dozoru, jde o specializovanou analýzu včetně navrženého řešení. Zjednodušeně řečeno: stavební dozor dohlédne na to, aby to, co je v projektu, bylo kvalitně provedeno.

Kontrola Dřevařského ústavu spočívá především v ověření, že vše také funguje tak, jak má. Dům nemá skryté vady v izolaci, vysokou vlhkost materiálů a mnoho dalších parametrů.

Pracovníci Dřevařského ústavu, kteří se zabývají certifikací produktů a systémů, analýzou, ochranou dřeva a diagnostikou dřevostaveb s tradicí již od roku 1951, připravili metodiku pro nezávislou, odbornou technickou a projektovou kontrolu domů. Ideální doba pro kontrolu je v projektové fázi domu, nejpozději ve fázi rozestavěné hrubé stavby a po dokončení vzduchotěsných vrstev.

„Motivací pro zavedení této nové služby pod názvem Certifikát Kvalitní stavba je pomoci se zvýšením kvality výstavby dřevostaveb a podpořit spolehlivé stavitele. Také proto jsou cenové i časové podmínky nastaveny tak, aby každý investor i dodavatel měl možnost využít naší metodiku pro kontrolu domu,“ říká Ing. Jitka Beránková, Ph.D., pověřená řízením Dřevařského ústavu v Praze.

A dodává: „Dům projde nezávislou profesionální kontrolou, a pokud dojde ke zjištění nedostatků, jsou navrženy další postupy nebo konkrétní kroky pro nápravu.“

Pasivní dřevostavba navržená ateliérem Elam Mojmíra Hudce využívá přírodních dřevovláknitých izolací ve stěnách a podlaze, ve střeše je izolace z foukané celulózy. Všechny konstrukce jsou difúzně otevřené. Vzduchotěsnost je řešena pomocí desek OSB. Střecha je připravena pro umístění fotovoltaických panelů. Po jejich osazení se dům stane energeticky plusový.

Službu budou technici Dřevařského ústavu představovat i na veletrhu Dřevostavby 2015 na Výstavišti Holešovice v Praze. V pátek 13.2. od 11 hod. poběží také přednáškový blok Poradenského centra dřevostaveb, kde se lze dozvědět více informací o problematice kvalitní výstavby domů.