Sádrokarton není jen na příčky aneb postavte si nábytek

  • 9
Existuje spousta interiérů, kde si podal ruce truhlář se zedníkem, nebo přesněji se sádrokartonářem. Protože ony bílé desky, jež většinou spojujeme jen s příčkami, dokáží nahradit i masivní dřevo nebo desky z lamina. A skvěle!

Názory na použití sádrokartonu jako materiálu na nábytek či určité efektní doplňky v interiéru se různí.

Architekt Ladislav Langer z prostějovské firmy CAD Projekt Plus tvrdí: „Abyste mohli sádrokarton bez obav použít, měl by interiér dosáhnout určité tvarové čistoty. A musí to být fór!“

Sám se sádrokartonu rozhodně nezříká, využívá ho často například pro nejrůznější police, niky či stropní podhledy. A onen požadovaný fór neboli vtip? Osvětlení!

Právě použití světla v ním navržených nikách dodává interiérům osobitost, možnost navodit intimní atmosféru, a to vše za peníze, za které byste si v showroomu s designovým nábytkem pořídili tak jednu malou plastovou židličku. A možná ani tu ne.

Ze sádrokartonu se dnes nevyrábí jen nábytek - police či skříně - ale často se do něj „zapouštějí“ i skříňky, vytvářejí se niky či atypické příčky včetně oblých.

Všechno záleží na nápadu
S architektem Langerem souhlasí i Zdeněk Mrázek, jehož firma nabízí jak truhlářské, tak sádrokartonářské práce: „Záleží jen na architektovi, co vymyslí. Sádrokarton je materiál, z něhož můžete udělat spoustu věcí. Jde ale o velmi individuální záležitosti, od toho se také odvíjí cena. Metr čtvereční sádrokartonu vyjde asi na 350 korun, ale je to opravdu jen průměr.“

Sádrokarton používá Zdeněk Mrázek například u skříní. S pomocí pojezdů a sádrokartonových desek dokáže zcela nahradit klasické vestavné skříně.

Výhody sádrokartonu v interiéru:

  • nejste nijak omezeni rozměry
  • u zapuštěných skříněk ušetříte na korpusu, který může být i z levných materiálů, postačí zajímavá dvířka
  • možnost snadné instalace osvětlení
  • odolnost
  • finanční dostupnost

Pokud se bojíte, že vám třeba dítě na tříkolce „projede“ sádrokartonovou skříňkou, je to zcela zbytečné: „Díky deskám a kovové kostře z třícentimetrových profilů jsou příčky či nábytek ze sádrokartonu velmi pevné. Pokud máte zvlášť velké obavy, pak lze zvolit takzvané dvojité opláštění neboli použít dvě desky. I desky s tloušťkou pouhých 12,5 milimetru jsou velmi odolné!“ tvrdí Zdeněk Mrázek.

U sádrokartonu oceňují mnozí i jeho tepelně-izolační vlastnosti. „Někdy používáme sádrokarton jako obklad za postelemi, pokud se třeba čelem dotýkají chladných štítových zdí,“ říká Michal Peřina z firmy Lugi, která se specializuje na výrobu nábytku z masivu.

„Někdy by totiž dřevěný obklad nevypadal v dané místnosti dobře, sádrokarton skvěle chrání před chladem. Je velmi vhodný i pro ,zapuštění´ skříní. Hospodyně se zbaví pracného utírání prachu ve výškách a navíc takto dokončená skříň lépe vypadá.“

Michal Peřina oceňuje sádrokarton i v případě instalace klimatizace, která by jinak na zdi vypadala jako velký brouk.

Sádrokarton v koupelně
Architekt Michal Janků z firmy Janci Co. používá sádrokarton v koupelnách docela rád. Oceňuje, že díky němu může vytvářit zajímavé niky i úložné prostory: „Takový ,nábytek´ nevrhá nikde stín, a koupelna vypadá opticky mnohem lépe,“ tvrdí.

Pro předstěnové systémy určené pro sanitární keramiku a její instalaci je pak sádrokarton téměř nezbytný.

Že se bojíte, co udělá vlhkost v koupelně? Nevadí, jen musíte použít vhodný typ sádrokartonu. „Vodě odolné provedení má povrch upravený impregnovaným papírem proti vlhkosti, v koupelně jej můžete použít na příčky či police zcela bez obav,“ říká Zdeněk Mrázek.

Pokud jde o to, zda se pustit do tvorby sám, nebo si objednat firmu, staví se jednoznačně za profesionální provedení. A není to zdaleka jen kvůli zakázkám: „V novostavbách musí firma ke kolaudaci předat doklady o požární odolnosti, a k tomu potřebujete příslušné certifikáty a papíry o zkouškách!“

Další informace k tématu najdete v Living 6/2005

Sádrokarton není jen na příčky, ale ideální je i pro stavbu nábytku.