S malým bytem dokázali zázraky, díky neuvěřitelně chytrým nápadům

  • 25
Byt, který má v sobě zabudované nejmodernější audiovizuální technologie, vytvořili v portugalském ateliéru Consexto. Ústředním designovým prvkem je pohyblivá stěna s vestavěným nábytkem. Byt byl představen na veletrhu designu a architektury The Oporto Show.

Co lze vytvořit na prostoru pouhých 44 metrů čtverečních bylo hlavním tématem portugalského architektonického studia Consexto na mezinárodním veletrhu The Oporto Show 2010.

Studio Consexto, jehož hlavní architektkou a designérkou je Marta Costa, se specializuje na propojení současného bydlení s nejmodernějšími, zejména audiovizuálními technologiemi, které se stávají součástí bytové architektury.

Ložnice je celá v bílém. Pohyblivá stěna je odsunutá na maximum. V nohách postele je výsuvná LCD televize

Byt, který autoři nazvali The Closet House (název odkazuje na vestavěnou skříň, anglicky closet) je rozdělen do čtyř zón, z nichž dvě jsou variabilní. Ústředním designovým prvkem je pohyblivá stěna, která slouží zároveň mimo jiné i jako vestavěná skříň. Díky stěně je možné prostor obývacího pokoje zvětšit z 15 na 21 metrů čtverečních, a to pouhým stiskem tlačítka.

Pohodlný obývací prostor v barvě přírodního dřeva je ideálním místem k většině domácích aktivit. Pohyblivá stěna v sobě skrývá nejen nejmodernější domácí kino s dotykovým dálkovým ovladačem, ale také minibar, výsuvný jídelní stůl a skříňku s kávovarem. Kávu si můžete uvařit, aniž byste museli vstát od stolu.

Ve stropě před stěnou je ukryté promítací plátno, které se spustí, jak jinak než dálkovým ovládačem. Plátno nabídne mnohem větší obraz, než poskytuje LCD obrazovka. Na dálkové ovládání jsou samozřejmě i žaluzie či stmívače osvětlení.

Kuchyňská linka s ukázkou výsuvných polic s nádobím

Obývací část odděluje od kuchyně prosklená stěna v hřejivém žlutém odstínu. V této zóně určené pro vaření je vedle obvyklých domácích spotřebičů jedna zvláštnost. Horní policové systémy s nádobím sjedou po zmáčknutí tlačítka dolů. Vše máte díky tomu prakticky po ruce. 

Druhá strana pohyblivé stěny slouží jako vestavěná šatní skříň. Je zde totiž ložnice, kterou lze díky posunutím stěny zmenšit prakticky na velikost postele. I tak je ovšem možné do ložnice vstoupit, a to díky průchodu ve stěně, kterým vkročíte na pódium ve tvaru schůdků u hlavy postele.

Schůdky jsou zároveň samy úložným prostorem a umožňují přístup k další vestavěné šatní skříni mezi ložnicí a koupelnou. A protože audiovizuální technologie musí být opravdu všude, vyjíždí u nohou postele, opět zmáčknutím tlačítka, další LCD televizor.

Pod vestavěnou televizí je výsuvný jídelní stolek pro dva, který lze ještě rozložit

V koupelně designéři použili přírodní motivy, aby celý prostor odlehčili od poněkud strohých technologických prvků. Přesto i tady hrají velkou roli. V zrcadlech jsou například ukrytá čidla, která měří vlhkost vzduchu a spouští odvětrávání, což je pro malé místnosti bez přirozené ventilace důležité.

Byt, který stojí v portugalském městě Matosinhos má ukázat, že i v malém prostoru lze žít pohodlně jako ve velkém. Autoři sami o něm na svých webových stránkách říkají: "Smíření architektury s automatizační technologií vytvořilo dynamický a flexibilní prostor. The Closet House ukazuje, že i v malém bytě lze žít s lehkostí, náročností a důvtipem, jako ve velkém."

Byt ocenili i čtenáři internetového architektonického serveru ArchDaily a vyhrál v kategorii interiérů v anketě Building of the year 2010. (viz článek o architektovi, který žije v garsonce s pohyblivými stěnami)

V koupelně designéři použili přírodní motivy, aby celý prostor odlehčili od poněkud strohých technologických prvků