Rychlokurz bydlení? Ano, existuje!

  • 21
Bydlení se stalo předmětem častých sporů mezi vlastníky a uživateli bytů. A to bez rozdílu, zda jde o soukromé majitele nemovitostí, obce a města nebo družstva. Ne každý se vyzná v poměrně složité legislativě a ne každý ví, jak v dané situaci postupovat. Kvůli tomu vzniklo začátkem září nové Informační centrum pro bydlení, které se dá také nazvat "rychlokurzem bydlení".

Zřídilo jej Sdružení nájemníků České republiky spolu se Sdružením malých bytových družstev a společenstev vlastníků. "Protože je tato služba podporována státem, je levná a dostupná pro každého," říká Zuzana Nielsenová, předsedkyně tiskové komise Sdružení na ochranu nájemníků.

Centrum sídlí v Praze 1, Těšnov 5. Každý všední den od půl desáté bude lidem, kteří potřebují poradit nebo pomoci v otázkách bydlení, k dispozici tým poradců. Schůzky je nutné předem telefonicky dojednat na čísle 234 463 343.

V současné době je právní rámec bydlení nejasný, uvedla Nielsenová. Připomněla, že bydlení je drahé. Smluvní nájemné je zcela volné a podle ní dosahuje mnohdy závratných výšek. "Není proto divu, že se protagonisté bydlení dostávají do sporů, někdy velice vážných a těžce řešitelných," dodala Nielsenová.

Prevencí je dobrá informovanost občanů o právech a povinnostech obou stran. Informační centrum zřídilo Sdružení nájemníků spolu se Sdružením malých bytových družstev.

Česká republika vstoupila do roku 2003 bez právního předpisu, který by nájemné reguloval. Ústavní soud totiž loni v listopadu zrušil cenový výměr ministerstva financí. Vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem upravuje občanský zákoník, na jehož změnách v současné době pracuje ministerstvo spravedlnosti.

Nájemné by měl nový zákon, pokud projde parlamentem, začít upravovat od 1. února 2004. Do té doby lze nájemné zvýšit jen na základě dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud se nedohodnou, řeší spor soud.

Každý člen rodiny potřebuje svůj pokoj nebo alespoň vlastní kout