Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlejší je stavět než opravovat

  7:48aktualizováno  7:48
Stavět nový dům, či rekonstruovat? To je základní téma našeho seriálu o novostavbě a rekonstrukci konkrétních domů. Naposledy jsme námi sledované rodiny navštívili v květnu. Rodina Josefa Kadlece - staví montovanou dřevostavbu - měla na konci května již hotovou hrubou stavbu bez střešní krytiny, osazená okna a hotovou vodoinstalaci.
Rodina Zdeňka Petrůje, která rekonstruuje starší rodinný domek s velkou zahradou, vybourávala betonové podlahy a připravovala se na položení vody, kanalizace a topení.

Příprava na stěhování

Novostavba Josefa Kadlece je již skoro připravena k obývání. "Už máme některé věci, které jsou na zimu, nějaké hračky naší dcery a podobně, sbalené a uložené v podkrovních prostorách našeho nového domu," říká Josef Kadlec.

V současné době je již hotová střecha včetně taškové krytiny a střešního okna. Veškeré místnosti jsou hotové včetně omítek. Zkompletovaly se i instalace. "Veškeré rozvody vedou v podlaze, pouze elektřina ve zdech. Jediné, co ještě není zapojeno, je telefon," vysvětluje Josef Kadlec. "Teď děláme stěrky pod plovoucí podlahy."

Koupelna se také blíží ke svému závěru. Je osazena rohová vana a čeká se pouze na sprchový kout. "Čekáme ještě na kuchyňskou linku od truhláře," říká Josef Kadlec. Osazeny jsou i vchodové a vnitřní dveře. "Neobjevily se zase žádné výraznější problémy. Jediný zádrhel byl s centrálním vysáváním. Jeden otvor jim totiž omylem vyšel tam, kde bude stát sporák. Muselo se předělávat," vzpomíná Josef Kadlec.

Firma má termín dokončení stavby 10. září, ale stávající průběh prací vypadá tak, že dům bude podle Josefa Kadlece hotov tak za tři týdny. "Kontaktoval jsem Státní fond rozvoje bydlení, jak to vypadá s naší žádostí o půjčku. Bylo mi sděleno, že máme pořadové číslo 564. Zatím splácíme předhypoteční úvěr a balíme," říká Josef Kadlec.

Po nastěhování rodinu čekají ještě terénní úpravy šest set metrů čtverečních velkého pozemku. "A protože ani já, ani manželka nejsme žádnými velkými pěstiteli, bude na velké části trávník, chystáme i terasu s posezením a zahradním krbem," uzavírá Josef Kadlec.

Ještě teplá voda

Zdeňkovi Petrůjovi přijel pomoci tchán se dvěma pomocníky. Díky tomu se práce zase trochu urychlily. Dodělal se výkop ke sloupu pro telefon a položil se kabel, takže bude funkční pevná linka. "Konečně jsem provizorně zprovoznil odpady a zavěsil WC, takže už nemusíme chodit do 'kadibudky'.

Funguje tak i pračka a myčka na nádobí, což je velká pomoc. Protože nemáme ještě teplou vodu, manželka musela vodu na nádobí ohřívat ve varné konvici," říká Zdeněk Petrůj. Letos bude v obci zaveden plyn, a tak si Petrůjovi pořídili vestavnou plynovou varnou desku, která zatím funguje na propanbutanovou bombu. "Po připojení plynu se jen vymění trysky," vysvětluje Zdeněk Petrůj. V rekonstruované části domu jsou již hotovy hrubé podlahy - to znamená struskový podklad a podkladní betonová vrstva.

Po vyzrátí betonu se provedou hydroizolace. "Pak už nastoupí vodaři a topenáři, aby natáhli vedení pro topnou vodu a teplou a studenou vodu (vedení bude v podlaze, abych si ušetřil sekání do zdí," říká Zdeněk Petrůj. Potom přijde tepelná izolace, horní vrstva betonového potěru a může se klást dlažba - v první řadě se začne koupelnou.

"Co je ale velice náročné, to je koordinace jednotlivých prací, zvláště v domě, kde se už bydlí. Například teď, zatímco mi vyzrává podkladní betonová vrstva, budu sekat vedení pro elektrické rozvody a zároveň se už na půdě může instalovat vedení pro stropní světla. Manželka bude zase natírat dveře i se zárubněmi ze smrkového masivu. Nakupovali jsme přímo ve výrobním dřevařském závodě a musím říci, že jsme ušetřili hodně peněz," říká Zdeněk Petrůj.

S betonováním podlahy se zároveň obezdívaly i stavební otvory pro zasazení dřevěných zárubní a nových eurooken. "Všechna okna zatím měnit nebudu, protože kompletní výměna všech za nová, vypadající stejně jako původní, by přišla asi na čtvrt milionu korun. Jsou samozřejmě i levnější okna nebo i plastová, ale nechci ani jedno, ani druhé. Dávám přednost kvalitě a plastu se chci vyhnout už proto, aby zůstal zachovaný architektonický ráz našeho domečku," vysvětluje Zdeněk Petrůj.

"Vždycky mi trhá srdce, když vidím nějaký pěkný venkovský domeček z minulého, nebo dokonce předminulého století a majitel necitlivě nastaví patro a ještě původní okna vybourá, spojí a vrazí tam obrovská trojdílná vyklápěcí okna. Pro koupi staršího domu jsme se kromě peněz rozhodli právě proto, že starý dům dýchá lidmi, kteří tam prožili svůj život, pečovali o dům, o zahradu a zasadili tam už před desítkami let stromy.

Ty jsou dnes vyšší než dům." Po osobních a mnohdy tristních zkušenostech s náročnou rekonstrukcí Zdeněk Petrůj varuje všechny zájemce. Jestliže chce člověk udělat rekonstrukci z gruntu, poctivě a navíc zachovat ráz domu včetně původních materiálů, jako jsou dveře, zárubně a okna z masivu nebo například kachlová kamna, pak počítejte s tím, že rekonstrukce vyjde dráž než stavba nového domu.


Rekonstrukce kontra novostavba

REKONSTRUKCE
+ lze i okamžitě bydlet a postupně opravovat
+ nižší pořizovací cena
+ starší dům mívá svého genia loci neboli svého "ducha"
+ bývá zde i zahrada se vzrostlými stromy
+ při menších stavebních úpravách nemusí být stavební povolení, ale postačí pouze ohlášení (rozhoduje o tom příslušný stavební úřad)
+ náklady mohou být na konci vyšší než za novostavbu
+ špatná, nebo žádná izolace a to jak proti vodě, tak i tepelná
+ špatné rozvody vody, elektřiny
+ chybějící kanalizace nebo je svedena do nevyhovujícího septiku

- vytápění je většinou lokální
- dům má již hotovou dispozici
- člověk nikdy neví, jaký nový problém se objeví při rekonstrukci
- stavební úpravy trvají delší dobu a zabírají majiteli čas

NOVOSTAVBA
+ dům bude podle vašich představ
+ vše je nové
+ vždy je nutné stavební povolení
+ zvláště při stavbě na klíč majitel ušetří spoustu svého času

- vysoká počáteční investice
- nutno založit zahradu
- mít kde bydlet po dobu stavby

Novostavbu čekají ještě terénní úpravy

Nejmladší obyvatel kontroluje průběh rekonstrukce

Interiér novostavby před dokončením podlah

Instalace stavební buňky mechanizací, která rozryla zahradu

Bagrování výkopů pro inženýrské sítě

Vnitřní bourání

Instalace nádrží pro čistírnu odpadních vod


Starší dům

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Štíhlost stojí hodně: za dům široký 2,5 metru zaplatíte 20 milionů

Úzké domy vznikaly v Londýně i v prolukách mezi domy, kterými se dříve...

Nedostatek volných ploch, kde lze ještě stavět, je pro velká města typický. A pro Londýn obzvlášť. Tady už před dvěma...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Najdete na iDNES.cz