Máte problémy s bydlením? Obraťte se na Realitní právní poradnu.

Máte problémy s bydlením? Obraťte se na Realitní právní poradnu. | foto: Profimedia.cz

Rozvádím se, co si počít s bytem, když manžel nemá peníze na vyplacení

  • 9
Paní Blanka je v rozvodovém řízení a neví si rady s majetkovým vyrovnáním. Každý z manželů totiž vlastní ideální polovinu bytu. Manžel Blanky ale nemá prostředky na její vyplacení. Paní Blanka by ráda řešila problém jinak než soudní cestou.
Svůj dotaz ohledně majetkového vyrovnání zaslala paní Blanka on-line Realitní právní poradně, kterou jsme na serveru bydleni.idnes.cz spustili v lednu 2008.

Čtenářce bylo sděleno, že nejrozumnější cestou je ukončení manželství tzv. nesporným (smluveným) rozvodem za podmínek daných ust. § 24a zákona o rodině.

S manželem by tak uzavřela písemnou dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práv a povinností společného bydlení. Soud by pak, na základě předložené dohody manželů s ověřenými podpisy, manželství rozvedl a již by nezkoumal příčiny rozvratu manželství.

Jelikož je zmiňovaná nemovitost ve společném jmění manželů, musí dojít k vypořádání mezi manželi dle dohody, přičemž se vychází z obvyklé ceny, za kterou lze v daném místě a čase nemovitost prodat.

Pokud je obsahem dohody vypořádání nemovitostí, po pravomocném ukončení řízení o rozvodu manželství je třeba ještě podat návrh na vklad příslušnému katastrálnímu úřadu.

Majetkové vypořádání lze tedy provést dohodou manželů, aniž by společný majetek vypořádával soud. Naopak o rozvodu manželství (byť rozvodu dohodou) rozhoduje vždy výlučně soud, a to rozsudkem.

Dále bylo paní Blance prostřednictvím Realitní právní poradny doporučeno, aby se ohledně zpracování předmětné dohody obrátila na některého z advokátů. Sepsaná dohoda tak bude mít veškeré zákonné náležitosti a na základě ní pak může být proveden vklad do katastru nemovitostí.

Kdyby k dohodě mezi manželi nedošlo, je možné podat návrh na tzv. sporný rozvod a majetkové vypořádání řešit po rozvodu dohodou či soudní cestou. Případně může uvažovat i o společném prodeji nemovitostí.

Další řešení nabízí americká hypotéka, která se nejčastěji používá právě na vyplacení partnera po rozvodu, kdy ani jedna strana nemá dost finančních prostředků. - čtěte Americká hypotéka, nebo spotřebitelský úvěr?

Pokud se týká poplatků, soudní poplatek za návrh na rozvod činí 1 000 korun, poplatek katastrálnímu úřadu 500 korun. Dále by vznikly další náklady za právní zastoupení, ověřování listin apod.


Realitní právní poradna je tu pro vás
Máte problémy s majitelem domu? Plánujete koupi bytu a nevíte, jakou daň budete muset zaplatit? Zdarma vám poradí naše on-line Realitní právní poradna.

AK Rychetský Hlaváček Krampera poskytne čtenářům iDNES.cz kvalifikované poradenství majitelům domů a bytů, ale i nájemníkům, případně prodávajícím a kupujícím nemovitosti.

Čtenáři se mohou ptát i na vztahy pronajímatel - nájemce, na náležitosti smluvních dokumentů nebo na řízení potřebná pro katastrální úřad.

Dále slouží Realitní právní poradna i jako vyhledávač nejčastěji kladených dotazů rozdělených do skupin:

*Nájemní bydlení
*Družstevní bydlení
*Koupě nemovitosti
*Prodej nemovitosti
*Vlastnictví nemovitostí a bytů
*Nájem a podnájem nemovitostí a bytů