Téměř polovina klientů realitních kanceláří prodává nemovitost, protože se rozvádí

Téměř polovina klientů realitních kanceláří prodává nemovitost, protože se rozvádí | foto: Profimedia.cz

Rozvádím se. Co bude s bytem?

  • 20
Téměř polovina klientů realitních kanceláří prodává nemovitost, protože se rozvádí. Pokud chce jeden z manželů v bytě nebo domě zůstat, musí druhého vyplatit.

O nájemní smlouvě rozhoduje soud - čtěte ZDE

Statistiky jsou neúprosné: polovina manželství v Česku končí rozvodem. A dva lidé, kteří se rozcházejí, si musí rozdělit majetek a ujasnit si, jak budou dál bydlet.

Podle odborníků mají vlastně jen dvě hlavní možnosti: buď byt prodat, rozdělit se o peníze a pak již řešit bydlení každý sám za sebe, nebo vyplatit toho z manželů, kdo z původně společného domova odchází.

Když se manželé rozhodnou pro prodej nemovitosti Pokud měli manželé nemovitost v osobním vlastnictví ve společném jmění, většinou se rozhodnou pro prodej bytu či domu.

"Z našich statistik a zjištění jednoznačně vychází, že vloni se uskutečnilo třiačtyřicet procent prodejů nemovitostí právě kvůli rozchodu manželské či partnerské dvojce,“ říká Tomáš Kučera z realitní kanceláře Original Reality.

Za utržené částky lze poté pořídit dvě jiné nemovitosti. Na trhu dokonce fungují realitní kanceláře, které se právě na "rozvodovou" klientelu specializují. Vše načasují tak, aby měli oba klienti včas novou střechu nad hlavou.

"Mezi stěhováním nevzniká časová prodleva,“ tvrdí Kučera. Pokud sháníte realitní kancelář, která tyto obchody zvládá, zeptejte se známých, nebo přímo ve společnosti, kterou chcete oslovit.

Když prodáváte jednu nemovitost a chcete koupit dvě, vždy musíte počítat s tím, že nejde o záležitost, která se dá řešit během několika dní. "Smlouvy o prodeji nemovitosti musí splňovat řadu náležitostí dle katastrálních předpisů a jsou po obsahové stránce náročné,“ upozorňuje advokátka Olga Králíková z realitní kanceláře Real Spektrum.

Musíte počítat také s časovou rezervou na řízení před katastrálním úřadem, který má sice ze zákona na provedení vkladu vlastnického práva třicet dnů od podání návrhu, ale tato lhůta může být v některých regionech delší. "Zejména v Praze trvá zápis i několik měsíců,“ upozorňuje advokátka.

Když chcete bývalého partnera vyplatit
Pokud se manželé dohodnou, že v původním bytě jeden z nich zůstane, chce odcházející svůj podíl v penězích. V Praze spíš než o statisíce jde o miliony, proto si ten, kdo zůstává, musí vzít většinou úvěr.

"Banky standardně umožňují vyplacení v rámci vypořádání společného jmění manželů, ať už na dobu před rozvodem či po rozvodu,“ říká hypoteční makléř Martin Škrdla ze společnosti Max Finance.

Použity k tomu bývají standardní produkty: hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, americké hypotéky. "A v menších částkách i spotřebitelské úvěry,“ doplňuje makléř.

Když jste měli byt na hypotéku
Kupovali jste jako manželé byt či dům pomocí hypotéky? Je možné, aby úvěr převzal pouze jeden z manželů. "Předpokladem je, že splní podmínky úvěrující banky a ta s tím souhlasí,“ upozorňuje advokátka Olga Králíková.

Pokud jste se rozešli a víte, že spolu již nechcete bydlet, nemusíte čekat, až o vašem rozvodu rozhodne soud. Můžete začít jednat s bankou už před rozvodem.

V tomto případě budete potřebovat smlouvu o zúžení společného jmění manželů. "A je nezbytně nutné, abyste se v bance zeptali, zda po tomto zúžení vyváže ze závazku druhého z manželů,“ zdůrazňuje hypoteční makléř Martin Škrdla.

Hodně záleží na bonitě, tedy na tom, zda ten z partnerů, který v bytě zůstává, bude schopný splácet. "Je pravda, že banky tento krok dělají nerady, a pokud jej udělají, tak chtějí větší zajištění, například ručitele nebo dalšího spoludlužníka.“

Pokud jste se rozhodli, že společný dům nebo byt prodáte, váš úvěr může převzít přímo kupující. Opět za předpokladu, že banka bude souhlasit. Úvěr lze rovněž vyplatit ze zálohy na kupní cenu. "Rozhodně nejde o nestandardní finanční operaci,“ říká advokátka Králíková.

Jak prodat jeden a koupit dva

Manželé měli byt v osobním vlastnictví v panelovém domě v Praze-Stodůlkách. Po rozvodu se dohodli na prodeji bytu s tím, že peníze si rozdělí a každý si následně vyřeší své bydlení sám.

Co bylo potřeba udělat

Oba:
4+1 v Praze-Stodůlkách (prodejní cena byla 3,4 milionu korun)
* každý z manželů dostal 1,7 milionu korun za byt
* rozdělili si také úspory 600 tisíc korun, každý z nich dostal 300 tisíc korun

Muž:
* chtěl zůstat v Praze, nejlépe znovu ve Stodůlkách, chtěl byt v cihlovém domě, alespoň 3+kk s balkonem, ideálně s malou terasou
* realitní kancelář takový byt našla za 3,5 milionu korun
* ke 2 milionům, které získal z prodeje bytu a úspor, muž přidal 500 tisíc z dědictví po rodičích a na milion korun si vzal hypotéku. Jeho příjem to dovoloval.

Žena:

* chtěla byt alespoň 2+1 s balkonem. Dále za Prahou, směrem na Hradec Králové, kde bydlí její rodiče.
* neměla k dispozici kromě zmíněných 2 milionů žádné další peníze, ani neměla příjem na to, aby získala hypotéku
* koupila byt 2+1 v Milovicích za 1,9 milionu korun. 100 tisíc, které jí zůstaly, použila na pořízení kuchyně ještě před nastěhováním.

Realitní kancelář:
* celá akce trvala tři měsíce, byla spočítána tak, že v každém okamžiku měli oba z bývalých manželů střechu nad hlavou.
* rychlosti transakce napomohlo vstřícné jednání obou manželů. Bez toho by podle realitní kanceláře nebylo možné, aby vše proběhlo tak rychle a hladce.

Zdroj: Real Spektrum Poznámka: jde o skutečný příběh, obchod se uskutečnil loni

Na výměnu zapomeňte
Výměna bytů, tak častá před rokem 1989, kdy se jeden velký byt měnil za dva menší, se dnes již téměř nedělá. Důvod je prostý. "Než bychom na trhu nalezli majitele dvou menších bytů, který by se chtěl stěhovat do většího, a všem stranám by zároveň vyhovovalo umístění bytů, velikost a případné finanční dorovnání, uběhla by velmi dlouhá doba,“ říká Tomáš Kučera.

,