La Vallée – novostavba 11 rodinných vesnických domů na velkém pozemku v...

La Vallée – novostavba 11 rodinných vesnických domů na velkém pozemku v Tuchoměřicích | foto: 4a architekti

Sen dnešní generace: čistý vzduch a krásný rodinný dům se zahradou

Společníci pražského ateliéru 4a architekti mohou nabídnout zajímavý pohled na architekturu, každý z nich je totiž jiné národnosti. Poznali se v roce 1990 a o sedm let později založili společný ateliér. O jejich tvorbě a cestě životem jsme hovořili s britským architektem D'Agostinem.

Bylo těžké postavit se na vlastní nohy a založit architektonický ateliér? A jak vlastně funguje vaše dlouholetá spolupráce?
Skočili jsme do toho rovnýma nohama. Byli jsme spíš přátelé než společníci, nikdo z nás neměl zkušenost s vedením architektonické kanceláře, takže jsme se všechno učili společně, za pochodu. Díky velkému stavebnímu boomu jsme nemuseli hledat práci, zakrátko u nás pracovalo 35 architektů. Jako u kterékoliv firmy ale nejde jen o zábavné navrhování. Ego, hlasování o strategickém směřování kanceláře a rozdělování financí jsou únavné problémy, ale řešit se musí také. Po letech se dá říci, že byznys začal převažovat nad přátelstvím, což je sice nečekané, ale srovnáváme se s tím jako s realitou. Největší úkol je udržet si čerstvou mysl, kreativitu a nestagnovat.

Projevují se odlišnosti různých kultur i v pohledu na architekturu?
Architektura je dnes globální, nezná hranice a my jsme všichni Evropané. Konstrukční materiály, technologie a normy se mohou mírně lišit, ale v rámci Evropy je toho rok od roku méně. I přes odlišné kulturní zázemí jsou hlavním základem pro návrhy získané zkušenosti. Přesto věřím, že spektrum toho, co můžeme klientovi nabídnout, je širší, než kdybychom byli všichni jedné národnosti. Devízou také je, že s klienty můžeme komunikovat v mnoha jazycích.

Rekonstrukce a dostavba rodinného domu v Roztokách u Prahy má funkcionalistickou tvář.

La Vallée je na české poměry poměrně unikátní projekt. Investor plánuje vybudovat na svém pozemku celkem 11 domů. Kolik typů domů se bude na pozemku vyskytovat?
La Vallée bylo koncipováno jako britská vesnická usedlost v českém kontextu. Klient za námi přišel s prosbou o moderní dům, ale na tradičním základě. "A když už v tom budete, navrhněte deset dalších takových, protože musí být spousta rodin stejných jako ta naše." Navrhli jsme čistý modernizovaný ideál farmářského domu s velkým otevřeným obytným prostorem, který vyhovoval nejen klientovi, ale také dobře fungoval ve svažujícím se terénu. Všechny domy jsou v zásadě podobné, jedná se o čtyři dispozičně odlišné typy, které se s obměnou orientace a materiálu fasády opakují (viz článek Dům, který připomíná českou stodolu aneb i beton může být útulný).

Vaším úkolem bylo zřejmě vybudovat i urbanistickou strukturu nově vzniklé "osady". Jaké skutečnosti vás při návrhu tohoto rozvržení ovlivnily? Jaký máte názor na "kobercovou zástavbu" pražských předměstí?
Já bydlím na předměstí a můžu sledovat, co se děje s městem jako Roztoky. Dnešní generace hledá vzduch, který se dá dýchat, svůj vlastní prostor, krásný rodinný dům se zahradou. Naprosto pochopitelný sen, který mám i já, ale který bylo prakticky nemožné za padesát let komunismu naplnit. Kdo ale nese vinu za masivní nárůst takových předměstí? Myslím, že každý. Developeři, koneční uživatelé, stát i média. Měli bychom víc hledět na kvalitu a měla by být nastavena jednoznačná pravidla. Na druhé straně je třeba říct, že většina pozemků je v držení soukromých vlastníků a ani vzdáleně se nepřibližuje sociální katastrofě některých evropských předměstí.

Rodinný dům K Zahrádkám má okna zalícovaná s fasádou, což vytváří dojem jednolité "karosérie".

Domy v La Vallée jsou koncipované jako inteligentní; je dnes o tuto technologii zájem? Jak s jejím použitím naroste cena?
Je to věc, kterou klienti stále víc chtějí. Do budoucna to bude možná nutností a standardem. Mírně to zvýší pořizovací náklady, ale díky kontrole a monitoringu objektu to pak významně šetří náklady provozní. Nemůže se vám stát, že necháte rozsvícené světlo nebo že se zbytečně topí, pokud v domě nejste, či vám do něj intenzivně svítí slunce. Nejdražší částí systému jsou koncové prvky, proto doporučujeme klientům v první fázi alespoň vše připravit pomocí kabeláže tak, aby budoucí instalace systému byla kdykoliv možná.

Může se hodit

Chcete se přestěhovat do rodinného domku, ale ze součastné nabídky se vám žádný nelíbí? Postavte si vlastní podle svých představ. Ideální pozemek najdete na Reality.iDNES.cz.

V Roztokách se vaše studio pustilo do rekonstrukce a rozšíření stávajícího domu. Je celková rekonstrukce obtížnější než realizace nového návrhu a vyplatí se vůbec z finančního hlediska oproti novostavbě?
Zajímavá otázka, kterou si sám kladu poté, co jsem stavbu dokončil. Postavit dům nový by v tomto případě bylo mírně levnější, tedy pokud nepočítám cenu za demolici stávajícího objektu. Dům by ale zřejmě nestál v rostlém městě na stávajícím předměstí Roztok se vzrostlou zahradou. Nejspíš by měl jinou formu vzhledem k tomu, že stávající budova uspořádání značně ovlivnila. A my jsme rádi za různé zvláštnosti, které vychází z původní budovy. Ty ten dům tvoří. Z ekologického hlediska i jakási recyklace objektu dává smysl – proč vyhazovat něco, co ještě můžete perfektně používat?

Dřevěná vila Ronnevik stojí na předměstí Stockholmu, přesto v ní žije Češka.

Rodinný dům K zahrádkám má okna zalícovaná s fasádou. Je toto provedení obtížné? Má kromě neobvyklého vzhledu i nějaké jiné výhody?
Byl to nápad, který nám přišel příhodný pro tento projekt. Jedná se o dramatické propojení dvou hmot, které má však i svůj funkční význam. Fasáda se v tomto případě stává jakousi slupkou, kde jsou průhledné a neprůhledné části v jedné nenarušené ploše. Budova tím získá neobvyklý vzhled podobný karosérii automobilu. Technicky to není nijak složité. A další výhody? Zřejmě jen rozšíření prostoru parapetu.

Vila Ronnevik se nachází na Stockholmském předměstí. Liší se požadavky rodinného bydlení u nás a v jiných státech?
Stavebník je Švéd, ale má českou manželku, takže v domě se mísí obě národnosti. Švédské stavební předpisy jsou přísnější než ty naše, hlavně s ohledem na životní prostředí a ekologické požadavky. Švédský kontext upřednostňuje dřevěné rámové konstrukce a tamní domy také zakoušejí větší teplotní rozdíly, ale tato vila by klidně mohla být postavena i v České republice. Když se podíváte na prostředí, ve kterém stojí, snadno by se dalo zaměnit s chatovou oblastí někde na Slapech.

Kdo jsou 4a architekti

Ing. arch. Leigh D’Agostino

Architektonická kancelář 4a architekti vznikla na konci roku 1997. Založili ji čtyři partneři čtyř národností: Ing. arch. Leigh D’Agostino (Velká Británie), Ing. arch. Ludvík Seko (Česká republika), Ing. arch. Peter Hudák (Slovenská republika) a Ing. arch. Jan Schindler (Německo). V současné době kancelář zaměstnává celkem 24 pracovníků. Ateliér může vykázat rozsáhlé portfolio projektů různého účelu, k jejich základním principům patří kreativní přístup, progresivnost a schopnost intenzivní spolupráce s klienty.

Další zajímavé rozhovory a návštěvy najdete v časopisu Domov.