Rozhodují památkáři o podobě starého domu?

  • 42
Po čase se opět vracíme k domku v Bechyni-Zářečí, který sledujeme při rekonstrukci po loňských povodních. I když stavební povolení zatím vydáno nebylo, přípravné práce již začaly v rámci tzv. ohlášek. Sloučené územní řízení se stavebním řízením již bylo zahájeno, ale jeho součástí musí být i vyjádření památkářů, na které se nyní čeká.
Domek se nachází v památkově chráněné zóně a jakékoliv změny a úpravy musí být konzultovány se zástupci Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, kteří je buď doporučí, či zamítnou. Majitelé se chtějí pokusit vrátit domek do původního lidového baroka. K domku se však nedochovaly žádné dokumenty ani dobové fotografie, takže jeho budoucí podoba bude záviset především na doporučení památkářů a šikovnosti stavebníků.

Svépomoc nemusí být vždy levnější
Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které na každého stavebníka čeká ještě před vydáním stavebního povolení, je, zda bude rekonstrukci provádět svépomocí, nebo prostřednictvím stavební firmy. Obě varianty mají svá pro i proti.

"V obou případech však stavebník musí zajistit odborné vedení, což je autorizovaná osoba neboli stavební dozor, který dohlíží a ručí za správný průběh stavby," uvádí Jan Švejda ze Stavebního úřadu Bechyně. Také záleží na tom, kolik chce rekonstrukci věnovat svého času a financí.

Projektant Vít Semrád k rozhodování mezi stavební firmou a svépomocí říká: "Soukromé osoby nakupují materiál za maloobchodní ceny, kdežto stavební firma za velkoobchodní, a navíc čerpá i objemové a jiné slevy. S firmou uzavřete termínovanou smlouvu, kdežto jednotlivé řemeslníky budete muset smlouvat podle jejich času a také pečlivě koordinovat, aby vám jednotlivé práce na sebe navazovaly."

Vybírat z více firem
Protože majitelé domku nemohou denně sledovat průběh přestavby, a mají státem stanovený termín kolaudace do konce roku 2003, rozhodli se pro stavební firmu. Ještě před odevzdáním projektové dokumentace majitelé obvolali stavební firmy na základě doporučení i inzerátů.

S některými se odmluvili na zaslání projektové dokumentace, vypracování rozpočtu s termíny a na osobní prohlídce objektu, při níž šlo o ujasnění záměrů majitelů. Už podle úvodní schůzky si každý může udělat první obrázek o firmě, do jejíchž rukou se svěří. Ideální je mít rozpočty od tří až pěti stavebních firem. Ty potom majitelé projdou s projektantem a nezávislým stavebním konzultantem a společně vyberou stavební firmu, se kterou uzavřou termínovanou smlouvu.

Jak stavět

NA KLÍČ

+ Jeden dodavatel = jeden ručitel
+ Nákup materiálu s prací za 5% DPH a objemové slevy
+ Stavební zkušenosti firmy
+ Koordinace jednotlivých prací
+Vše lze řešit pouze se stavbyvedoucím
+ Stavební společnost zajišťuje autorizovaný dozor
+ Firma zajišťuje i pojištění stavby
+ Disponuje vlastním technickým vybavením

-Větší finanční náročnost
- Možnost zneužití neodbornosti investora
- Nutnost platit zálohy předem
- Obtížná kontrola investovaných peněz

SVÉPOMOCÍ
+ Mohou pomoci příbuzní, tím se ušetří za řemeslníky +Větší časová flexibilita
+ Lepší možnost kontroly

- Více dodavatelů a řemeslníků
- Rozpočet si připravujete sami
- Nákup materiálu s 22% DPH
- Komplikace při reklamacích
- Nároky na koordinaci a časovou posloupnost
- Platby v hotovosti a ne vždy s

Starší dům