Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozbitá televize vánoce zkazit nemusí

aktualizováno 
- Rozbitá televize ještě nemusí znamenat svátky bez pohádek Nejde-li vaše televize opravit, nemusíte okamžitě utíkat do obchodu pro novou. Servisní firmy, u kterých jste si opravu přístroje objednali, vám televizi mohou půjčit.
Zákon schválnosti nepřestává platit ani o vánocích. Televize může začít stávkovat právě během pohádky, na kterou se člověk těší celý rok. Podobné jsou případy, kdy lednice přeplněná jídlem začne o svátcích fungovat jako topení. I opraváři jsou lidé, kteří chtějí mít sváteční večer volný. Proto některé firmy, které zajišťují servis čtyřiadvacet hodin denně, své služby během vánoc časově omezují. Přesto však není nutné zoufat a utíkat hned kupovat nový přístroj. Většina opravárenských firem už dnes totiž nabízí - pokud neopraví závadu na místě - zapůjčení televizoru i lednice zdarma.
TELEVIZE K ZAPŮJČENĺ
Ani ten, kdo sežene o svátcích opraváře televizorů, ještě nemusí mít vyhráno. "Zhruba v sedmdesáti procentech se nám podaří závadu odstranit na místě, ale u zbylých poruch si musíme přístroj odvézt do dílny," říká Josef Satrapa z firmy Ardea, "zákazníkům pak můžeme půjčit na tuto dobu zadarmo náš televizor." Procento úspěšnosti oprav v bytě potvrzuje také Jan Šmíd z firmy Auvit. Ta bude zajišťovat servis i během Štědrého večera. Na Silvestra však ukončí pracovní dobu kolem poledne. "Není to naše standardní nabídka, ale jsme schopni za nějaký nižší poplatek - například třicet korun za den - půjčit lidem s rozbitou televizí náhradní přijímač," dodává Jan Šmíd.
Jednou z firem s nepřetržitým provozem i o vánocích je AAA - záchranná technická služba. Ta však televizory v záloze nemá. "Opravy se snažíme provést přímo v bytě klienta. Raději se několikrát vrátíme pro součástky, než abychom televizi, ale i sporák nebo lednici odváželi," říká Pavel Herzog.
Za službu o vánocích si většina firem účtuje stejnou částku jako za práci v sobotu nebo v neděli, což bývá 15 až 50 procent přirážky k běžné ceně. Oprava v bytě zákazníka, včetně cesty a běžných součástek tak průměrně přijde na tisíc korun. Je-li třeba použít dražší náhradní díly, cena samozřejmě vzroste.
KDYŽ LEDNIČKA ZAČNE HŘÁT
Ještě týden před vánocemi teploty nepřekračují bod mrazu, o svátcích však bývá deset stupňů nad nulou. V té době už také lednice praskají ve švech, jak jsou přeplněné. Proto přichází ten nejvhodnější čas na poruchu chladícího zařízení.
"Také o vánocích bychom měli být my - i ostatní firmy, které se opravou chladícího zařízen zabývají - schopni opravit na místě naprostou většinu závad, například i výměnu kompresoru," říká Martin Hrdina z firmy Frigos. "Pouze dvě závady ze sta bývají takové, že je třeba objednat nějakou speciální součástku a nemůžeme lednici pravit na místě," doplňuje Michal Horčic. Pro několik nešťastníků, jejichž lednice opravit nepůjde, mají firmy připraveny náhradní ve svém skladu. Zákazník si však musí například zaplatit přivezení a odvoz. Jedna cesta přijde přibližně na 150 korun, další půjčovné se neplatí.
Do horší situace se dostanou rodiny, kterým přestane fungovat sporák. Pokud ho totiž opravář nezprovozní na místě, zřejmě zůstanou bez večeře. Firmy půjčují - například i dvouplotýnkový vařič - nerady. Důvod? Vracejí se poškozené, poškrábané a špinavé. Cena malého elektrického vařiče se však pohybuje kolem jednoho tisíce korun a mnozí ho mají doma pro podobné situace v záloze.
Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Moderátor Pavel Cejnar si postavil svůj sen: dům pro rodinu pod hradem

Pavel Cejnar si z každého natáčení pořadu Jak se staví sen odnášel nějakou...

Pavel Cejnar vešel do povědomí veřejnosti, když coby veselý moderátor vnášel humor a nadsázku do televizního pořadu Jak...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Najdete na iDNES.cz