Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozbitá televize vánoce zkazit nemusí

aktualizováno 
- Rozbitá televize ještě nemusí znamenat svátky bez pohádek Nejde-li vaše televize opravit, nemusíte okamžitě utíkat do obchodu pro novou. Servisní firmy, u kterých jste si opravu přístroje objednali, vám televizi mohou půjčit.
Zákon schválnosti nepřestává platit ani o vánocích. Televize může začít stávkovat právě během pohádky, na kterou se člověk těší celý rok. Podobné jsou případy, kdy lednice přeplněná jídlem začne o svátcích fungovat jako topení. I opraváři jsou lidé, kteří chtějí mít sváteční večer volný. Proto některé firmy, které zajišťují servis čtyřiadvacet hodin denně, své služby během vánoc časově omezují. Přesto však není nutné zoufat a utíkat hned kupovat nový přístroj. Většina opravárenských firem už dnes totiž nabízí - pokud neopraví závadu na místě - zapůjčení televizoru i lednice zdarma.
TELEVIZE K ZAPŮJČENĺ
Ani ten, kdo sežene o svátcích opraváře televizorů, ještě nemusí mít vyhráno. "Zhruba v sedmdesáti procentech se nám podaří závadu odstranit na místě, ale u zbylých poruch si musíme přístroj odvézt do dílny," říká Josef Satrapa z firmy Ardea, "zákazníkům pak můžeme půjčit na tuto dobu zadarmo náš televizor." Procento úspěšnosti oprav v bytě potvrzuje také Jan Šmíd z firmy Auvit. Ta bude zajišťovat servis i během Štědrého večera. Na Silvestra však ukončí pracovní dobu kolem poledne. "Není to naše standardní nabídka, ale jsme schopni za nějaký nižší poplatek - například třicet korun za den - půjčit lidem s rozbitou televizí náhradní přijímač," dodává Jan Šmíd.
Jednou z firem s nepřetržitým provozem i o vánocích je AAA - záchranná technická služba. Ta však televizory v záloze nemá. "Opravy se snažíme provést přímo v bytě klienta. Raději se několikrát vrátíme pro součástky, než abychom televizi, ale i sporák nebo lednici odváželi," říká Pavel Herzog.
Za službu o vánocích si většina firem účtuje stejnou částku jako za práci v sobotu nebo v neděli, což bývá 15 až 50 procent přirážky k běžné ceně. Oprava v bytě zákazníka, včetně cesty a běžných součástek tak průměrně přijde na tisíc korun. Je-li třeba použít dražší náhradní díly, cena samozřejmě vzroste.
KDYŽ LEDNIČKA ZAČNE HŘÁT
Ještě týden před vánocemi teploty nepřekračují bod mrazu, o svátcích však bývá deset stupňů nad nulou. V té době už také lednice praskají ve švech, jak jsou přeplněné. Proto přichází ten nejvhodnější čas na poruchu chladícího zařízení.
"Také o vánocích bychom měli být my - i ostatní firmy, které se opravou chladícího zařízen zabývají - schopni opravit na místě naprostou většinu závad, například i výměnu kompresoru," říká Martin Hrdina z firmy Frigos. "Pouze dvě závady ze sta bývají takové, že je třeba objednat nějakou speciální součástku a nemůžeme lednici pravit na místě," doplňuje Michal Horčic. Pro několik nešťastníků, jejichž lednice opravit nepůjde, mají firmy připraveny náhradní ve svém skladu. Zákazník si však musí například zaplatit přivezení a odvoz. Jedna cesta přijde přibližně na 150 korun, další půjčovné se neplatí.
Do horší situace se dostanou rodiny, kterým přestane fungovat sporák. Pokud ho totiž opravář nezprovozní na místě, zřejmě zůstanou bez večeře. Firmy půjčují - například i dvouplotýnkový vařič - nerady. Důvod? Vracejí se poškozené, poškrábané a špinavé. Cena malého elektrického vařiče se však pohybuje kolem jednoho tisíce korun a mnozí ho mají doma pro podobné situace v záloze.
Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Další z rubriky

Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

1

Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři byty vyměnily stará...

Život na vrcholu. Nebeský palác v LA je na prodej za 361 milionů korun

Nádherný Penthouse 5 v losangeleské rezidenci The Remington, kterému se...

Nádherný Penthouse 5 v losangeleském výškovém domě The Remington, kterému se přezdívá Nebeský palác, je na prodej za...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz