Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Romantika otevřeného ohně láká, ale nezahřeje

  10:53
- Pohled na praskající polena v otevřeném krbu, plápolavé světlo svíček, sklenka dobrého červeného vína to vše je skvělým protikladem k dnešnímu spěchu a přetechnizovaným domácnostem. Má to jen jednu chybu - u otevřeného krbu se příliš nezahřejete, to musí obstarat plynový kotel či klasická kamna. Za hodně peněz - a bez romantiky. Pokud si ovšem nepořídíte do původního otevřeného krbu vhodnou dvouplášťovou krbovou vložku. Klasické otevřené krby sice poskytují romantický pohled na otevřený oheň, ale jejich takzvaná tepelná účinnost se pohybuje jen kolem deseti procent.
Některé nabízejí dokonce pouze šest, ty nejlepší pak patnáctiprocentní efekt. V porovnání s nimi jsou krbové vložky obrovští pracanti. Typy vhodné na instalaci do původních otevřených krbů mají účinnost kolem 70 procent, a mohou tak výrazně snížit náklady na vytápění bytu či domu.

Výměna není náročná

»Do většiny starých otevřemých krbů není problém umístit krbovou vložku,« tvrdí Tomáš Bohatec z pražské firmy Argan, »stačí, když technik změří tah komína a velikost ohniště. Do čtrnácti dnů se pak vyrobí krbová vložka podle rozměrů starého krbu.« Ceny výrobků na míru se pohybují kolem 19 až 25 tisíc. Kdo má štěstí, že může použít typovou vložku, protože původní krb se vejde »do konfekce«, zaplatí asi od 17 tisíc korun výše. Než začnete o rekonstrukci krbu uvažovat, posuďte sami, zda vám po zabudování krbové vložky zůstane dostatečně velký prostor pro dvířka s keramickým sklem. Jde totiž o to, aby vám z romantického pohledu na praskající polínka nezůstalo něco, co vypadá jako dvířka od malé mikrovlnné trouby! Úspora za topení je sice skvělá, ale život přece není jen o penězích, ale také o příjemných pocitech. A to bez ohledu na to, že sálavé teplo z krbu je něco jiného než teplo z radiátoru. Nesmíte se proto nechat zmýlit prvním pohledem na krb, krbová vložka musí být totiž dvouplášťová - a tedy »baculatější« aby bylo možné dole nasát studený vzduch a nahoře teplý vyfouknout ven. Konstrukce krbové vložky umožňuje její instalaci do rozličných typů krbů bez výraznějšího omezení díky nižší provozní teplotě druhého pláště. Krbová vložka se navíc obaluje do izolační rohože, aby se maximálně zamezilo tepelným ztrátám a teplota proudícího vzduchu byla co nejvyšší. Z čelního pohledu vás ovšem pohled na dilatační spáry rušit nebude, kryje je totiž rámeček, k němuž se používá sibralové nehořlavé těsnění. »Vypočítat vhodné dilatační odstupy je lepší nechat specializované firmě, cena za tuto práci bývá minimální. I za odbornou instalaci zaplatíte málo, asi kolem tisícovky,« vysvětluje Tomáš Bohatec. Základem lokálních topidel včetně krbů je komín. Aby krb dobře sloužil, musí mít odpovídající tah. Ten je přímo závislý na účinné výšce komínového tělesa, vnitřním průměru komínového průduchu a atmosferických podmínkách, respektivě nadmořské výšce. Toto pravidlo platí dvojnásob, pokud se rozhodnete pro krbovou vložku, která umožňuje regulaci výkonu a tím i hospodárné nakládání s palivem. Na našem trhu je lze koupit pod značkou Cheminées de la Chenaie nebo Bodart & Gonay. »V cenové kategorii od třiceti tisíc korun tak pořídíte krbovou vložku s přestavitelným roštem pro spalování dřeva i uhlí, regulací, ventilátorem, případně i termostatem,« říká Jiří Doležal z firmy Semaco.

Za méně peněz více tepla

Krbová vložka nejen více topí, ale platí o ní i heslo »za méně peněz více muziky«, protože spotřebovává podstatně méně dřeva nebo dřevěných briket (to je vlastně lisované dřevo) než otevřený krb. Patnáctikilogramový balík dřevěných briket stojí podle prodejce kolem 45 až 50 korun. Navíc po nich zůstává pouze jediné procento popela. Kdo zvládne obsluhu krbové vložky, což díky dobrým technickým návodům výrobců není tak velký problém, tomu postačí jedna dřevěná briketa, která vydrží hořet až 4 hodiny, což představuje asi tři až čtyři koruny, a to nedokáže žádný jiný zdroj tepla. Například za kubík dřeva zaplatíte asi 200 až 300 korun. Pokud dáváte přednost právě tradičním polínkům, pak ideální jsou z dva roky vyschlého dřeva, které obsahuje sotva dvacet procent vody. Používá se dubové nebo bukové dřevo, vhodná je také bříza nebo ovocné stromy. Nikdy nepoužívejte dřevo obsahující smůlu - třeba borovici - protože takzvaně prská. (Stejným »neduhem« trpí i uhlí. V tomto případě nejde o nepříjemnou povahu, ale tyto »výstřely« mohou poškodit časem keramické sklo dvířek tak, že praskne. Používané vysoce porézní sklo, které propouští 97 procent tepla, je sice pevné, ale také velmi křehké.)

Kdo si připlatí, ušetří

Pokud toužíte po krbu, ale k vytápění používáte plynový či jiný kotel, nemusíte litovat, lze dokonce ještě ušetřit. Asi před deseti lety si totiž nechala francouzská firma La Gamme Turbo Braise patentovat krbovou vložku s uzavřeným ohništěm doplněnou o výměník tepla s cirkulací vody. Toto řešení je ideální pro kombinování s centrálním topením. Neboli - pro začínající chladné podzimní dny stačí vhodit pár polínek do krbu a zatopíte si v celém domě za pár korun, protože systém je napojen na klasické radiátory (a ještě máte postaráno o večerní idylu u plápolajícího ohně). Jakmile přituhne, stačí přepnout na klasický plynový kotel apod., dokonce lze tento systém kombinovat i se solárními kolektory. Topná vložka je totiž pouze připojená na přední a zpáteční běh centrálního topení. Po připojení vratného čerpadla a regulace nepotřebujete k provozu vložky žádné zvláštní úpravy (viz obr.) Krbová vložka Turbo Braise stojí kolem 55 tisíc korun, přitom má výkon 14 kilowatt. »Topit začne velmi rychle, asi třicet minut po zatopení se vám z krbu i radiátorů začne linout příjemné teplo,« tvrdí Tomáš Bohatec.

V některých případech je nutné nechat vyrobit krbovou vložku na míru.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...