Rohová skříň nahradí i šatnu

- Do kouta se chodívá za trest. Skříň sem však lze postavit i z jiných důvodů, třeba proto, aby se získal větší úložný prostor.

Snad žádný jiný národ na světě nemá tak vypracovaný systém skříní a šaten jako Italové. Důvodem je možná také to, že se rádi a dobře oblékají. V tomto ohledu jim lze vzít světový primát jen těžko. Jenže zatímco ještě před několika lety nabízeli italští výrobci pouze mohutné a dokonale vybavené skříňové systémy, v posledních letech začínají myslet i na ty zákazníky, kteří bydlí v malých bytech nebo nechtějí tolik investovat. Mnohé z nápadů, které tak letos nabídl například Salon nábytku v Miláně, může klidně použít i tuzemský zákazník.

Jak také může vypadat roh v pokoji
Rohovou skříň, která svým řešením připomíná šatnu, je možné využít v malém bytě stejně jako ve velké ložnici. Výrobci ji zpravidla vybavují nejen policemi a šatními tyčemi, ale také dostatečně velkým zrcadlem, poličkami a držáky na doplňky (například na kravaty, pásky a šátky) a případně i věšáky. V žádném případě nesmí chybět osvětlení. Po otevření dveří (mohou být klasické či posuvné) tak skříň připomíná spíše malou šatnu nebo zkušební kabinu v obchodě, kde je všechno pěkně po ruce. (Ukázky viz str. III.)
„Vyrobit takovou skříň na zakázku není problém, říká Vladimír Hvězda z neratovické firmy Star Interier , „její cena se bude lišit podle toho, jaké materiály se použijí. Nejlevnější varianta z lamina přijde třeba na necelých dvacet tisíc, pokud však zvolíte dřevěnou dýhu s hranami z masivního dřeva, může přijít i na dvojnásobek.
Za dvacet až čtyřicet tisíc tak zákazník získá nejen dostatečně velký úložný prostor (cena byla počítána pro šatní korpus o rozměrech přibližně 150 x 265 x 130 centimetrů včetně podhledu s osvětlením a dveřmi), ale také zrcadlo s fazetou, box se čtyřmi zásuvkami, ramínkovou tyč a další doplňky.
Na tuzemském trhu jsou ovšem k dostání i hotové rohové skříně. „Například výrobky od italské firmy Nova mobili nabízejí perfektní využití rohu místnosti, vysvětluje Jan Vlastník z firmy Klou, „vybrat si můžete třeba ze 24 druhů pastelového provedení, ale také různá zrcadla a dveře. Nejmenší skříň ovšem vyžaduje rohový prostor minimálně 150 x 150 centimetrů. Za rohovou sestavu o rozměrech 225 x 265 centimetrů pak zaplatíte podle vybavení a materiálu asi od 90 do 260 tisíc korun, luxusní typy dveří totiž mohou představovat až dvacet pět procent z celkové ceny.
Nápad nejen pro dospělé
Rohová skříň však může řešit i jiný problém, než je jen nedostatek úložného prostoru. Například při pohledu do pokoje dospívajícího mladého muže či mladé slečny mívá mnohý rodič pocit beznaděje a zoufalství. Hory oblečení odkládané na židlích či věšácích s označením němý sluha vypadají mnohdy jako závěje sněhu.
A nikdo netuší, co se skrývá pod třetí či čtvrtou vrstvou. Přinutit potomka k úklidu však bývá nezřídka nad síly rodičů. Právě rohová skříň by přitom mohla tento problém vyřešit. Stačí sem postavit němého sluhu a přidat pár věšáků, na které mladí lidé odkládají šatstvo mnohem raději než na ramínka - a pak se už jen mohou zavřít dveře a je všude uklizeno. Potomci i vy si ušetříte zbytečné nervy s věčnými dohady o úklidu a pořádku.
Díky zrcadlu a osvětlení se však taková skříň bude hodit i ve velké ložnici, kde se zejména ženy potýkají ráno s věčnou otázkou, co na sebe. „Šatnová skříň nabízí lepší přehled o obsahu šatníku i pohodlí při oblékání.
Rohová skříň s velkým úložným prostorem se však neztratí ani v předsíni. Běžné vestavné skříně totiž u rohových variant nabízejí trochu jiné řešení. „Zákazník má na výběr buď ‘prodloužený’ roh, do něhož však není až tak pohodlný přístup, nebo klasickou rohovou variantu, jež potřebuje prostor minimálně 100 x 100 centimetrů , vysvětluje Gabriela Šlégrová z firmy Woodface, „za takovou skříň zaplatíte podle provedení kolem 23 až 25 tisíc korun. Odkládat zde můžete cokoliv, od šatů až po pracovní schůdky nebo lyže či vysavač. Rozhodně se zde však nemůžete pohybovat jako v šatně.
Rohová skříň však nemusí mít jen „nudně rovné dveře. Skladebný nábytek Lagrama nabízí rohovou skříň, jejíž čelní dveře dokonce „opisují příjemný oblouk. Výška skříně se podle přání pohybuje od 212 do 241 centimetrů, doplnit ji ale může i nástavec s výškou do 71 centimetrů. Cena rohové varianty se pohybuje kolem 22 až 30 tisíc, za nástavec zaplatíte kolem deseti tisíc.

Atypické rohové skříně umožňují maximální využití prostoru a navíc nabízejí i snadný úklid, což jistě ocení většina dospělých i dětí