Mezi prvorepublikové domy s taškovými střechami a vikýři a dělenými okny...

Mezi prvorepublikové domy s taškovými střechami a vikýři a dělenými okny "vsadil" architekt nenápadný podlouhlý kvádr se zelenou střechou a geometricky uspořádanou plochou fasádou. Stavba vytváří předěl mezi zahradami a je orientována do zahrady. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Ateliér Kunc

Na jedné zahradě stojí prvorepubliková vila i moderní kvádr. V pohodě

  • 43
Konflikt nebo harmonie, obojí je možné při soužití dvou spřízněných, ale generačně odlišných rodin na jednom pozemku. Uspořádání společného bydlení na tom má velký podíl. Základním úkolem architekta Michala Kunce bylo vytvořit podmínky pro soulad protikladů.

Dvoupodlažní prvorepubliková vila, kterou obývají rodiče, nese znaky důstojné, klasicky krásné architektury své doby: půdorys do L s centrálním schodištěm, dominantní valbová střecha, obytné podkroví s velkými jednoduchými vikýři, symetrické fasády.

Životní styl rodičů odpovídá prostředí menšího města, zatímco mladá rodina se věnuje tvůrčímu povolání, má volnější režim a zcela jiné představy o komfortním bydlení.

Vyznává otevřené volné prostory, účelné minimalistické vybavení, respekt k životnímu prostředí, úspory energie. Miluje zeleň a pobyt venku, hodně slunce, přírodní materiály a moderní design.

Na rozlehlý pozemek by se vešel další, nezávisle fungující dům, nový "přírůstek" však měl podle přání obou rodin také umožňovat jejich vzájemné sblížení.

Nový dům pro mladé

"Museli jsme skloubit celou řadu požadavků, nakonec jsme vymysleli koncept dlouhého dřevěného boxu, krabičky, ve které jsou jednotlivé prostory lineárně řazeny za sebou: garáž, sklad, pracovna, společný obývací prostor, zázemí, ložnice, zahradní sklad. Nový objekt zabírá celé čelo parcely a díky podélné terase složené z mozaiky materiálů se spojuje s původní vilou," vysvětluje architekt Michal Kunc.

Prosklená stěna vedoucí do společné obývací části je zapuštěna do fasády, aby vznikl potřebný stín. Zdroj: www.mujdum.cz.

Konstrukčně je dům řešen jako zděná stavba z porothermu se zelenou střechou. V interiéru i v exteriéru převládá přírodní dřevo, fasáda je obložena deskami s texturou dřeva.

V souladu s nízkoenergetickým konceptem má stavba jednoduchý kompaktní tvar, je ze severu uzavřená, všechny obytné prostory se obracejí francouzskými okny na jih, na terasu, která přechází ve velkou travnatou plochu.

Přímé sousedství s terasou, kde se střídají dřevo, režná cihla, kámen, bambus a traviny, vtahuje přírodu až dovnitř do domu.

Velkou výzvou byla zahrada, architekti navrhli kompozici z rekreačního trávníku a okrasných travin, kterou lemuje vegetační clona listnatých a jehličnatých stromů. Zapojili do ní stávající vzrostlou zeleň. Zahradu pak založili odborníci.

Splněná přání

  • jednoduché bezbariérové bydlení
  • propojení se zahradou, bazén
  • úspory energie
  • přírodní materiály
  • moderní design
  • samostatné vstupy
  • soukromí pro každou rodinu
  • možnost vzájemné komunikace mezi domy

"Spojení dvou rozdílných přístupů k životu byl krásný projekt. Bylo zvláštní a krásné pozorovat, jak obě generace omladil a spojil. Na začátku byla klasická skica, ze které nikdo kromě nás nemohl poznat, jak to celé bude fungovat. Ale měli jsme velkou důvěru, bylo to velmi zavazující. Všichni se těšili, jak se spojí staré s novým. Důvěru jsme nezklamali a s odstupem času můžeme takové řešení s klidem doporučit i dalším zájemcům," říká architekt Kunc.

Autor

MgA. Michal Kunc (1971)

Autorizovaný architekt, vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze. V r. 1999 založil společnost Atelier Kunc architects, s.r.o., kde je vedoucím architektem. Ateliér se zabývá komplexním řešením komerčních i soukromých staveb, rodinných domů. Cílem je individuální přístup a realizace projektů v celé šíři, tj. od první skici přes projekt až po realizaci. V r. 2004 získal za Club restaurant Stromovka cenu Grand Prix za nejlepší interiér roku v ČR.

Z každé místnosti lze vyjít francouzským oknem na terasu, která prochází podél celé jižní fasády. Zdroj: www.mujdum.cz

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 10/2012.