Koncepce vycházející z terénních souvislostí se vydařila. dům zaujme z dálky i...

Koncepce vycházející z terénních souvislostí se vydařila. dům zaujme z dálky i z bližšího pohledu z příjezdové komunikace. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Vilém Chroboczek

Dům ve svahu nabízí výhledy, které rodině nahradí i sebelepší obraz

  • 39
Dvě patra rozložená do čtyř úrovní kopírují svah v promyšlené kompozici tak, aby do rodinného domu ve svahu vstoupilo co nejvíce světla. Středobodem stavby je však panoramatický výhled na město.

Severovýchodní sklon pozemku není pro stavbu rodinného domu příliš výhodný. "Jeho největší devizou však je úchvatný výhled do údolí. Kvůli němu investor parcelu zvolil a kolem něj se točí celá dispozice stavby," vypráví architekt Chroboczek, který navrhl několik staveb v této oblasti.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

"Majitelům se zalíbil nedaleký rodinný dům s obdobným zadáním a typem terénu, který jsem před časem navrhoval. Proto mě oslovili a ponechali mi celkem volnou ruku při tvorbě koncepce," doplňuje.

Jasně byly dány pouze dispoziční specifikace ohledně počtu místností a kapacity stavby pro pětičlennou rodinu. Další diskuze nad plány, životním stylem a potřebami rodiny pak v průběhu tří měsíců vyprofilovala členitou stavbu, jež do pozemku zapadá s ladnou přirozeností.

Stavba ve svahu

Ve fázi přípravy doladil architekt s investorem detaily do té míry, aby nezůstal žádný prostor pro improvizaci během realizace. U stavby na tak exponovaném místě je takový přístup nezbytný.

"Dům nenavazuje urbanisticky na okolní zástavbu, ale působí jako výrazný solitér. Vzhledem k tomu, že je viditelný v průhledu z poměrně velké vzdálenosti, musí být jeho struktura kompaktní," vysvětluje kouzlo objektu šitého přesně na míru pozemku autor.

Koncepce vycházející z terénních souvislostí se vydařila – dům zaujme z dálky i z bližšího pohledu z příjezdové komunikace. Zdroj: www.mujdum.cz

Stavba postupně vystupuje z kompaktní pevně usazené hmoty dvougaráže se zemitým lícovým obložením do dvojice bílých hranolů prosvětlených rohovými okny a širokým pásem dveří na terasu.

Může se hodit

Toužíte bydlení podle svých snů? Najděte si ho na Reality.iDNES.cz. Nabízíme široký výběr nemovitostí z celé ČR.

Bílý střed domu tvoří obytné jádro, jehož barva ukotvuje a sjednocuje stavbu napříč půdorysem. Poslední úroveň s přírodní dřevěnou fasádou vyrůstá z bílé hmoty a díky rovnému zastřešení a odlehčenému zábradlí působí svěže jako kajuta výletní lodi. Ostatně terasy obklopující objekt ze všech stran skýtají odpočinkové zóny více či méně skryté zrakům okolí, a dopřávají tak majitelům různorodé využití k relaxaci.

Důmyslná dispozice

Čtyři výškové úrovně, vždy o půl patra posunuté, se postupně zvedají od hlavního vstupu do domu a stoupají po monolitickém železobetonovém schodišti.

Dispozice objektu je výrazně zónována. Na hlavní otevřený obytný prostor propojený s jídelnou a kuchyní navazují víceméně oddělené privátní části umístěné o půl patra níže, pokojová část dětí včetně sociálního zařízení a o půl patra výše ložnicová část rodičů, rovněž se samostatným sociálním vybavením.

Z jídelny se vychází na dřevěnou palubu skrytou za domem. Vzhledem k jihozápadní orientaci sem jde slunce celé odpoledne. Zdroj: www.mujdum.cz

Obytné prostory orientované směrem k severovýchodu navazují na rozsáhlé plochy teras s impozantními výhledy do okolí, zatímco na druhé jihozápadní straně vznikla privátní klidová část zahrady zaříznutá do svahu.

Lze na ni vstoupit z jídelny umístěné mezi kuchyní a obývacím pokojem, od něhož je vizuálně oddělena průhledovým krbem. V létě tak mohou obyvatelé domu poobědvat či povečeřet pod širým nebem.

Rodinný dům je řešený jako jednogenerační, přesto už do původního zadání bylo zakomponováno zázemí pro samostatnou bytovou jednotku v zóně dětských pokojů. Zavedené sítě a oddělený přístup z terasy v případě potřeby umožní snadnou přeměnu na samostatné bydlení s veškerým příslušenstvím.

Jak uvnitř, tak venku

Architekt Chroboczek řešil také základní návrh interiéru. Detaily však majitel domu dotáhl podle vlastních představ.

Vzhledem k tomu, že sám pracuje v oblasti designu a designových svítidel, není divu, že barevnost a materiály vnitřního vybavení ladí s celkovým nastavením stavby.

Dřevěná plovoucí podlaha v obývacím pokoji i keramická dlažba v kuchyni, koupelnách a komunikačních plochách doplňují přírodní charakter venkovního obložení i dřevěných výplní otvorů. Do třetice byl jako podlahový materiál použit laminát.

Obývací pokoj má příjemnou "teplou" dřevěnou plovoucí podlahu, v kuchyni a jídelně je keramická dlažba. Krbové těleso umístěné volně v prostoru odděluje jídelnu od relaxační zóny s knihovnou. Zdroj: www.mujdum.cz

Podlahové topení bylo zavedeno v jídelně, kuchyni, koupelnách a technickém zázemí, zatímco centrální místnost s dřevěným povrchem a prostory ložnic vytápějí klasické radiátory s podlahovými konvektory.

Provázanost interiéru s exteriérem barevně podtrhuje dláždění obytných teras z recyklovaného plastu i ostrůvky rostlin a zatravněných ploch, rozeseté na všech úrovních pozemku.

Terasa nad garáží je navíc zkombinována s pochozí částí s vegetační úpravou zavlažovanou automatickým systémem. Tak se bezprostřední okolí stavby stává její nedílnou součástí a spolu s výhledem na město tvoří příjemný rámec solitéru.

Obývací pokoj má příjemnou "teplou" dřevěnou plovoucí podlahu, v kuchyni a jídelně je keramická dlažba. Krbové těleso umístěné volně v prostoru odděluje jídelnu od relaxační zóny s knihovnou. Zdroj: www.mujdum.cz

Přírodní ráz klasického materiálu

"Dům má stejný rukopis jako mé předchozí stavby, přestože je koncepčně odlišný. Vždy vycházím ze souvislostí místa, v tom jsou stavby jiné. Po technické stránce ale dávám přednost klasickým materiálům a to je spojuje. Cihla Porotherm, obložení z obkladových cihlových pásků Terca Wienerberger, dřevěná fasáda, beton, to jsou základní stavební pilíře, se kterými pracuji. Rád kombinuji železobetonové stropy se zděným obvodem, což umožňuje přesahy hmot. Právě díky členitosti stavby se zde plně uplatnil jejich estetický i funkční záměr," říká autor návrhu.

Autor

Ing. arch. Vilém Chroboczek (*1959)

Autorizovaný architekt, absolvent Fakulty architektury VUT Brno. V roce 1990 založil vlastní architektonickou kancelář, od roku 1993 vede Ateliér 205. Zabývá se navrhováním rodinných a bytových domů, veřejných staveb, urbanistických projektů i interiérů od studie až po realizaci.

Díky promyšlenému uplatnění zdicího systému Porotherm a cihelných obkladových pásků Terca Wienerberger byla stavba vybrána do soutěžní přehlídky realizovaných staveb Brick Award 2012 - 2013: Cihla v 21. století.

"Mám rád osvícené investory, dobře se s nimi spolupracuje. Majitel domu ve svahu k nim patří. Našel krásné místo k bydlení, jehož dominantou je neopakovatelný výhled na město. Okno v obývacím pokoji, to je obrazovka, na kterou se nedá vynadívat. Snažil jsem se využít tuto devizu pozemku na maximum," dodává architekt.

Čtyři metry široká prosklená posuvná stěna v obývacím pokoji otevírá panoramatický výhled na město a přístup na terasu palubou z tropického dřeva. Zdroj: www.mujdum.cz

Technické údaje

Dispozice: 5 + 1
Zastavěná plocha: 224 m2
Konstrukce: zdicí systém Porotherm s tepelnou izolací na základovém pasu, železobetonové stropní konstrukce
Fasáda: bílá omítka kombinovaná s lícovými obklady Terca Wienerberger a dřevěnou laťovou fasádou s tepelným izolantem
Střecha: celodřevěná konstrukce dvouúrovňové ploché střechy, polyetylenová fólie, vnitřní svody dešťových vod z mědi
Výplně otvorů: venkovní dveře dřevěné, okna dřevěná euro s izolačními dvojskly, vnitřní dveře dřevěné v obložkových zárubních
Vytápění: plynový kotel, rozvody ve stěnách a v podlaze, radiátory, tepelné konvektory u vstupů na terasy, podlahové vytápění v kuchyni, koupelnách a ložnicích

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.