Dům splnil požadavky majitelů na moderní, klidné a účelné bydlení. Zdroj:

Dům splnil požadavky majitelů na moderní, klidné a účelné bydlení. Zdroj: www.dumabyt.cz | foto: Lukáš Černík

Rodinný dům jako výzva pro architekty: překonají funkcionalismus?

  • 14
Slunný pozemek mírně obdařený panoramatickým výhledem na Beskydy a na město Zlín rozložené v půvabné kotlině sliboval příjemné bydlení a soukromí. Zároveň, vzhledem k místní tradici "baťovské" funkcionalistické architektury, představoval pro architekty velkou a příjemnou výzvu.

Na radu architektů z brněnského ateliéru Europrojekta si majitelé vybrali místo v nejvyšší části nově zastavovaného svahu. Z východu je částečně zastíněno malým listnatým hájkem, dotvářejícím intimitu parcely, a má zcela jistě nejkrásnější výhled ze všech domů, které zde v budoucnu vyrostou.

Na architekty pak čekal nelehký úkol vyrovnat se s architektonickým odkazem, který tu zanechaly předchozí generace, přinést nové myšlenky a zároveň se s pokorou a citem zapojit do hezkého přírodního prostředí.

"Ctíme zásady funkcionalistické školy, na kterou se snažíme navazovat," říká autor návrhu stavby, architekt Martin Kareš. "Čistota tvarů, vztah k místu, střízlivý design, přehledná dispozice, přímé komunikační a pohledové linie považujeme za základní výchozí principy, na nich jsme se s našimi klienty také od počátku shodli."

Přízemní dům z východní strany ohraničuje rozlehlý, mírně svažitý pozemek s volným výhledem na panorama Zlína a okolí. Na západní straně dům zakončuje výrazná moniéra, která kryje velkou terasu. Zdroj: www.dumabyt.cz

Půdorys ve třech rovinách

Spojením dvou pozemků vznikla parcela o ploše přes 1 500 m2, dostatečně velká pro pohodlný dům, který bude sloužit rodině se dvěma dospělými dětmi a poskytne veškerý komfort všem členům rodiny i návštěvám.

Přízemní stavba je situována v nejvyšší části svahu, jeho obytná "tvář" se obrací k velké rekreační travnaté ploše. Dispozice rozložená do široce rozevřeného písmene V uzavírá severovýchodní roh pozemku a kopíruje jeho tvar.

Vstup je umístěn na nároží, na zádveří přímo navazuje vstupní hala pro příjem hostů a společný obývací prostor.

Díky proskleným posuvným stěnám se každému, kdo přichází, otvírá přímý průhled napříč střední částí domu přes terasu, zahradu a sousední zástavbu až na město, zakončený v dáli linií širokého obzoru.

V pravé polovině domu, která zčásti vyčnívá nad svahem, se nachází zázemí (šatna, prádelna), pokoj pro hosty a ložnice rodičů s vlastním příslušenstvím a velkou rohovou krytou terasou. Tato zóna je zčásti podsklepená a zčásti vykonzolována nad svahem.

Architektonický záměr odlehčit velkou hmotu stavby a oprostit ji od podloží se pojí s praktickým využitím: volný prostor pod přečnívajícím severozápadním nárožím stavby slouží jako kryté garážové stání. Odtud vede přístup přes suterén domu po schodišti do šatny v přízemí.

Levé "křídlo", které směřuje po svahu k listnatému hájku, užívají dospělé děti. Mají k dispozici vlastní koupelnu, šatnu a další úložné prostory ve vestavěných skříních. Ve snaze o maximální propojení se zahradou úroveň podlah sleduje úroveň terénu, a proto leží tato část domu o tři stupně výše nad obývacím pokojem.

Prosklené zádveří chrání a zvýrazňuje subtilní moniéra. Zdroj: www.dumabyt.cz

Severozápadní nároží domu se vznáší nad svahem, podepřeno pouze subtilním sloupem. Zdroj: www.dumabyt.cz

Jednota vnějšího a vnitřního

Kvalitu bydlení spoluvytváří, ruku v ruce s funkční dispozicí, také vybavení interiéru. Z velké části bylo vyrobeno na míru podle návrhu architektů, v duchu tradice funkcionalistické vily, v jednotném designu. Základní barevná a materiálová škála se skládá z tmavě hnědého dřeva (dekorativní tropická dýha makasar, wengé, třívrstvá dřevěná podlaha merbau), bílé omítky, světle lakovaných MDF desek.

Podobné odstíny mají i keramické obklady v koupelně. Koncept interiéru je založen na třech barevných tónech, které se navzájem prolínají a doplňují, od nábytku až po obklady.

Úložné prostory zůstávají skryty v šatnách a vestavěných skříních, v interiéru vidíme jen kuchyňskou linku, jídelnu, sezení a další nezbytný nábytek. Tlumené barvy a střídmé vybavení nahrávají dominantnímu výhledu ven do krajiny. Rovněž exteriér domu se obešel bez kontrastů, jednoduchá horizontální linie stavby, hladké šedé a bílé fasády a stříbrné rámy hliníkových oken spoluvytvářejí harmonický dojem.

Celý interiér domu spojuje krásná třívrstvá podlaha z tropického dřeva merbau a střízlivé vybavení v bílé a šedé barvě. Zdroj: www.dumabyt.cz

Názor majitelů a autorů

"Dům splnil naše požadavky na moderní, klidné a účelné bydlení. Architektům se podařilo zasadit moderní stavbu do krásné přírody a vytvořit tak pěkné životní prostředí. Obytný prostor v domě a jeho propojení se zahradou je pro nás po příchodu ze zaměstnání návratem do oázy klidu a pohody, neustále si tu připadáme jako na dovolené," říkají majitelé.

Nárožní terasu s krásným výhledem může rodina díky výrazné železobetonové moniéře užívat po velkou část roku, je tu dost místa pro relaxaci i pro rodinné stolování. Aby v interiéru nechybělo denní světlo a slunce, je část moniéry zasklena třívrstvým bezpečnostním sklem.

"Rodinná vila byla postavena s odkazem na funkcionalistické tradice, a to včetně vnitřního prostorového řešení dispozic. Snažili jsme se oddělit část majitelů a část dětí tak, aby se obě generace svým životem navzájem nerušily, ale žily pod jednou střechou v blízkém vztahu," popisují autoři.

Elegantním doplňkem domu funkcionalistického střihu jsou svítidla Lucis. Zdroj: www.dumabyt.cz

Tvar vily tvoří jednoduchý průnik kubických hmot, a to s ohledem na principy nízkoenergetických staveb a využití pasivních solárních zisků energie. Za touto zdánlivou jednoduchostí stojí pečlivě promyšlený koncept reagující na světové strany a svažitost pozemku.

"Kladli jsme důraz na otevřený společenský prostor rodiny, který reaguje a volně se prolíná s okolní obytnou zahradou. Prostory vnější a vnitřní do sebe nenásilně vstupují a navzájem se ovlivňují v každou denní či roční dobu," dodávají architekti.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 258 m2
Užitná plocha: 252 m2
Konstrukce: základy a spodní stavba železobetonová, zdicí systém Porotherm (broušená cihla tl. 300 mm), vnější zateplení na polystyrenové bázi tl. 180 mm (fasáda provedena pomocí kontaktního zateplovacího systému Baumit openTherm), stropy a další konstrukční prvky (moniéry a vykonzolované konstrukce) železobetonové monolitické, plochá střecha zateplena izolační vrstvou o tloušťce 300 mm, hydroizolace střechy systém Sika
Výplně otvorů: okna hliníková s izolačními dvojskly a trojskly, vnitřní dveře atypické dýhované do obložkových bezfalcových zárubní, atypická interiérová skleněná posuvná stěna z bezpečnostního skla
Vytápění: ústřední plynové (teplovodní vytápění v podlaze), solární kolektory na ohřev TUV

Pokoje dospělých dětí se barevně liší, dcera ladila svůj interiér do odstínů bílé a fialové, syn do odstínů modré. Velmi elegantní je podlaha s dezénem běleného dubu. Zdroj: www.dumabyt.cz

Autoři

Ing. arch. Robert Rais, Ph.D. (1977),
Ing. arch. Martin Kareš, Ph.D. (1977)

Robert Rais a Martin Kareš jsou absolventy Fakulty architektury VUT v Brně, dříve členové ateliéru Prof. arch. Ivana Rullera, žijící legendy funkcionalismu, oceněné státním vyznamenáním. V r. 2003 založili vlastní architektonický ateliér Europrojekta, zabývají se navrhováním nejrůznějších typů občanských a bytových staveb, urbanistickou i vzdělávací činností. Realizovali víc než stovku rodinných domů, čímž se řadí k nejúspěšnějším ateliérům v České republice. Získali řadu renomovaných ocenění za architekturu, např. Cenu Bohuslava Fuchse, Zvláštní cenu Státního fondu rozvoje bydlení, v r. 2011 obdrželi cenu Fasáda roku a další.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.