Místo vejminku mají přímo pod skálou rodinný dům s výhledem na hrad

Zemědělská usedlost v Českém ráji, kterou tvořily vejminek, stodola a špejchar, se postupně měnila. První změnou prošla stodola a špejchar, posledním krokem bylo nahrazení vejminku menším rodinným domem.
Nový dům je stejně jako původní zbouraná budova orientovaný na pozemku podélně....

Nový dům je stejně jako původní zbouraná budova orientovaný na pozemku podélně. Oproti původnímu vejminku je mírně natočený v severojižním směru, aby vytvořil co nejlépe využitelný venkovní prostor. | foto: Peter Fabo

Projekt na přestavbu původní stodoly a špejcharu se realizoval v roce 2007. Budova stodoly zaznamenala radikální zásah do dispozice, jejíž hlavním účelem bylo propojení obytného prostoru přímo se zahradou.

Pro fasádu Gabriela Kaprálová použila šedobéžovou barva, která odkazuje k odstínu pískovcové skály za domem.

Předobrazem projektu byla archetypální stodola se středním průjezdným traktem, který architekti transformovali do velkorysého prosklení fasád, které vytváří průhled domem.

V roce 2017 oslovili klienti ateliér ASGK Design a jeho zakladatelku, architektku Gabrielu Kaprálovou, tentokrát s představou o nahrazení původního vejminku, jehož zazděná dřevěná hrázděná konstrukce začala postupně degradovat.

Výsledkem této výzvy je novostavba menšího zděného dvoupodlažního rodinného domu pro rodinu se dvěma dětmi. Nový dům doplňuje původní „trojdomí“ a dokončuje tak kompletní transformaci historické zemědělské usedlosti.

Původní vejminek představoval nepodsklepený jednopodlažní objekt s podkrovím. Nový dům reflektuje hmotu a umístění původního objektu a upravuje je tak, aby vyhověly přáním klientů a poměrům v daném místě.

„Hlavní inspirací návrhu byla výjimečná lokalita mezi dvěma dominantami, přírodní a kulturně-historickou. Pískovcová skála lemuje pozemek ze severovýchodu, zatímco nejcennější výhledy na středověký hrad směřují na jihozápad,“ vysvětluje architektka Kaprálová.

Novostavba je vůči původnímu vejminku natočena blíže ke skále, díky tomu její štít zároveň odstiňuje přímý pohledový kontakt s rušivým domem na sousedním pozemku.

Umístění pozemku s sebou přináší specifika, která plynou z požadavků pro výstavbu v oblasti CHKO a ochranném pásmu nemovité kulturní památky.

Nový dům má dvě obytná nadzemní podlaží (přízemí a podkroví) a je, stejně jako původní vejminek, zastřešen tradiční sedlovou střechou. Stávající objekty na pozemku tvoří s novým domem kompoziční a funkční celek.

Dispozice domu

Do domu se vstupuje prosklenými dveřmi ze zápraží. Po průchodu předsíní s provozní částí domu a sociálním zázemím se prostor otevírá do velkorysého obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Hlavní obytný prostor je orientován jihozápadním směrem.

Navazuje na něj zastřešené zápraží, které se využívá jako terasa pro posezení před domem. Centrální prostor domu je otevřený, vzdušný a bohatě prosvětlený díky proskleným plochám z jihu, západu a východu. Takto je obytný prostor osvětlený po většinu dne.

Ústředním motivem centrálního prostoru je krb u jihovýchodní stěny. V podélné ose místnosti pohledově spojuje všechny funkce, které hlavní obytný prostor naskýtá.

Místnost je vybavena velkým stolem k pohodlnému usazení celé rodiny. Obývací pokoj propojuje s druhým podlažím přímé schodiště, pod nímž je spíž, situovaná v těsném dosahu kuchyně.

Strop v přízemí tvoří přiznaná nosná konstrukce dřevěných trámů, které jsou spolu s prkenným záklopem opatřeny lehkou poloprůhlednou bílou olejovou lazurou.

„V přízemí je dále komora a vestavěné skříně s dostatečnou kapacitou úložných prostor. Ze vstupní chodby lze vstoupit do technické místnosti s tepelným čerpadlem a příruční toaletou,“ vypočítává architektka Kaprálová. 

Do podkroví umístila ložnici rodičů, dva dětské pokoje, koupelnu se sprchovým koutem a samostatné WC s umývátkem. Díky navrženým vikýřům lze pohodlně využívat celé podkroví domu.

Všechny ložnice mají okna orientovaná jihozápadním směrem, který nabízí výhled k dominantě nedalekého hradu. V ložnici rodičů je ve vikýři vysoké francouzské okno nabízející nádherný výhled do okolí a těsné spojení s přírodou. Dětské pokoje mají navržená okna s parapetem. Místnosti doplňuje na míru zhotovený vestavěný nábytek.

V podkrovních ložnicích je na podlaze použito přírodní jasanové dřevo s výraznou kresbou, kterou podtrhují okolní neutrální povrchy v místnostech.

Koupelna a místnost WC jsou osvětleny a provětrávány severovýchodními okny, tedy směrem ke skále. „Stejně jsou orientována i okna nad schodištěm, kde monumentalita a všudypřítomná blízkost skály nejvíce vyniká,“ upozorňuje Gabriela Kaprálová.

Odkaz na okolí

Materiálové řešení domu volila architektka Kaprálová podle technických i estetických požadavků. Exteriér domu ladila do odstínů odpovídajících okolí. Pro fasádu použila šedobéžovou barva, která odkazuje k odstínu pískovcové skály za domem, a podporuje pohledové splynutí domu a skály.

Výraznější prvky na fasádě (a zároveň i v interiéru) představují okenní rámy, pro které byla vybrána vínově červená barva. Ta je inspirována červenými javory v zahradě a navazuje i na barvu okenních rámů ostatních objektů.

Slunné zápraží, které je zároveň vstupem do domu, je podezděno přírodním kamenem, na kterém jsou položena dřevěná terasová prkna. Celé zápraží kryje subtilní ocelová konstrukce zastřešena šedým bezkomůrkovým polykarbonátem.

Interiér domu je světlý, s využitím přírodních materiálů v co nejvyšší míře. Neutrální řešení interiéru dává vyniknout nádherným výhledům orámovaným vínově červenými rámy oken a spojení s krajinou.

Detail schodiště

Strop v přízemí tvoří přiznaná nosná konstrukce dřevěných trámů, které jsou spolu s prkenným záklopem opatřeny lehkou poloprůhlednou bílou olejovou lazurou.

Podlahu v hlavním obytném prostoru tvoří velkoformátová keramická dlažba v barvě terracoty s podlahovým vytápěním.

Hlavní obytný interiér doplňují antracitové kovové detaily včetně stropních válcovaných U profilů lemujících otvor schodiště. V podkrovních ložnicích je na podlaze použito přírodní jasanové dřevo s výraznou kresbou, která podtrhuje okolní neutrální povrchy v místnostech.

O autorce projektu

Mgr. arch. Gabriela Kaprálová vystudovala architekturu na Vysoké škole výtvarných umění a designu v Bratislavě u profesora Ing. arch. Rastislava Janáka. Během studia se zúčastnila několika zahraničních studijních pobytů.

Od roku 1995 působí v Praze. Pracovala v ateliérech Genius Loci a Omicron – K pod vedením architekta Martina Kotíka. Je spoluzakladatelkou ateliéru Escadra architekti.

V roce 2006 se osamostatnila a založila architektonický ateliér ASGK Design, kde se věnuje návrhům a realizacím soukromých, komerčních i veřejně prospěšných budov, souborů staveb a veřejných prostor. Ve své praxi klade důraz na udržitelnost a zabývá se mimo jiné dřevostavbami.

Ateliér má za sebou řadu projektů zahrnujících zejména komerční (banky, kanceláře, služby a polyfunkční objekty) a rezidenční výstavbu (rodinné domy a jejich development, byty a bytové domy). Zabývá se novou výstavbou i rekonstrukcemi historických objektů.

Za své projekty získala Gabriela Kaprálová mnohá ocenění, mezi jinými cenu Grand Prix Architektů 2009 za rekonstrukci paláce Rytířská. Její dřevěný dům Zilvar získal čestné uznání v Grand Prix Architektů 2014 a druhé místo v mezinárodní soutěži Hiše sveta 2016.

Domy společně tvoří kompozici reflektující tradiční strukturu vesnické zástavby.

Informace o projektu

Projekt: 2017

Realizace: 2018 - 2019

Užitná plocha: 119,1 m2

Obestavěný prostor: 530 m3

Architektonické studio: ASGK Design

Autoři návrhu: Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Monika Tomšová (Čurdová), Ing. arch. Karolína Falladová

Konstrukce: nepodsklepená zděná stavba z tvárnic Porotherm na železobetonové základové desce, strop dřevěný trámový

Střecha: sedlová dvouplášťová s dřevěnými krokvemi, mezikrokevní izolací a provětrávanou mezerou. Krytinu střechy tvoří ploché betonové tašky, především kvůli zvýšené mechanické odolnosti v případě pádu odlomků skály na střechu

Vytápění a ohřev vody: teplou vodu a vytápění zabezpečuje tepelné čerpadlo voda – vzduch, dále krbová kamna v hlavním obytném prostoru.

Větrání: přirozené, okna jsou osazena ve všech místnostech domu.

Dům je navržen v nízkoenergetickém standardu.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...