Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinný dům nad jezerem respektuje okolí, vládne zde beton a voda

  1:00aktualizováno  1:00
Ve vilové čtvrti luxusního švýcarského letoviska na jezeře Lugano vyrostla navenek skromná a nepříliš nápadná stavba. Obývací prostory naplňuje výhled na úchvatnou přírodní scenérii, který by korunoval závěr každého romantického filmu.

Záběr z nadhledu vysvětluje volbu problematické úzké svažité parcely – slunná poloha a jedinečný výhled stály za to. Stavba se nevtíravě začleňuje do prostředí svou nevelkou hmotou a vegetační střechou. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Giovannio de Sandre

Parcela je orientována po vrstevnici poměrně strmého jižního svahu. Architektonické řešení bylo do určité míry limitováno přístupem zespoda a velkým moderním domem, který stojí nad tímto pozemkem, těsně u hranice parcel.

Zatímco řada architektů se snaží z finančních možností klientů a unikátního místa vytěžit příležitost k maximální sebeprezentaci, Antonio Antorini a Carlo Colombo přistoupili k této výzvě zcela opačně.

Dům je zapuštěný do terasovitého svahu, vstupní partie a pokoj syna jsou

Dům je zapuštěný do terasovitého svahu, vstupní partie a pokoj syna jsou v přízemí, hlavní obytná část v patře. Na střeše garáže je umístěný bazén obklopený rekreačním trávníkem. Zdroj: www.mujdum.cz

Nedali se strhnout k extravagantním řešením, ale naopak ponechali hlavní roli charakteru místa a nepřekonatelné kráse prostředí a drželi se tradičních švýcarských zásad, střízlivosti a uměřenosti.

Rozhodli se pro jednoduchou kompozici z betonu s plochou střechou v takzvaném mezinárodním stylu, který silně ovlivňuje celou současnou švýcarskou architekturu. Spodní podlaží zapuštěné do svahu se, kromě příjezdové plochy a dvojgaráže, skrývá za betonovou zídkou a vysokými keři.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 4/2013.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 4/2013.

Suterén obsahuje vstupní halu, úložné prostory, samostatné apartmá dospělého syna a technické zázemí domu a bazénu v rekreační části zahrady, která začíná na střeše garáže.

Ze vstupní haly vede široké otevřené schodiště nahoru do hlavního obytného podlaží s obdélníkovou dispozicí, do níž je vloženo protáhlé atrium.

Obytné místnosti, jídelna, společný obývací prostor a ložnice, tvoří souvislou řadu podél plně prosklené jižní fasády, na západní straně dům uzavírá blok sociálního zázemí, na východě najdete schodiště a kuchyň.

 Největší hodnota stavby spočívá v její jednoduchosti a vnější skromnosti.

Největší hodnota stavby spočívá v její jednoduchosti a vnější skromnosti. Jednoduchý tvar, hladká bílá omítka kombinovaná s plně prosklenou jižní fasádou a skleněným zábradlím nijak neruší okolí, zároveň však nabízí majitelům domu pocit splynutí s okolní krajinou. Zdroj: www.mujdum.cz

Transparentní dům

Prosklené panely tvořící obvodovou stěnu se otvírají na průběžnou podélnou terasu, která se na východním nároží rozšiřuje ve venkovní jídelnu a přechází v travnatou plochu s bazénem. Obdobně je dům prosklený i směrem dovnitř, do chráněného atria.

Fotogalerie

Denní zóna je zcela průhledná, slunce i okolní krajina intenzivně vstupují do celého prostoru. Snovým výhledům na skály vynořující se z mlhy či vodní plochu zlátnoucí v zapadajícím slunci tu prakticky neuniknete.

Díky posuvnému systému prosklení lze celý dům zcela otevřít a provonět vůní jezera, proti přehřívání interiér chrání přesahující střecha a klimatizace.

Dominantnímu výhledu se podřizuje také vybavení interiéru: masivní teakové podlahy, světlé pískovcové obklady a dlažby, jednoduchý ergonomicky tvarovaný nábytek převážně světlých barev, doplněný nevelkým počtem dekorativních solitérů a doplňků.

Dobře promyšlené a perfektně provedené detaily v kuchyni, koupelnách i na terase (dlažby na podložkách, kamenné nádoby na květiny, kamenné desky se sraženými hranami) přispívají k elegantnímu vzhledu i k pohodlnému bydlení s velkou trvanlivostí a nenáročnou údržbou.

Vnitřní protáhlé atrium, ze tří stran obklopené prosklenými stěnami domu, tvoří

Vnitřní protáhlé atrium, ze tří stran obklopené prosklenými stěnami domu, tvoří malou privátní oázu, ideální místo pro klidný odpočinek či party s přáteli. Nepostrádá soukromí, umožňuje však i výhled do krajiny. Rámová konstrukce s betonovými sloupy nese horizontální shrnovací žaluzie, atrium tak lze shora uzavřít a chránit před sluncem, případně deštěm. Zdroj: www.mujdum.cz

Zaujalo nás

Může se hodit

Uvažujete o koupi rodinného domu? Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Jídelní stůl na terase, modelovaný do ladných křivek se zbroušenými hranami, ukazuje jedinečné možnosti kamene. Jeho krása je nadčasová a rovněž životnost se počítá na mnoho desítek let.

Na terase i v atriu jsou použity velkoformátové dlaždice z pískovaného kamene uložené na podložkách. Toto praktické řešení umožňuje snadno odvádět dešťovou vodu, a pokud se izolace v některém místě poruší či kámen poškodí, lze vše snadno opravit.

S takovým výhledem se majitelé ráno budí. Zdroj: www.mujdum.cz.

S takovým výhledem se majitelé ráno budí. Zdroj: www.mujdum.cz

Jediným předělem v plně otevřeném prostoru je krbové těleso obložené šedým

Jediným předělem v plně otevřeném prostoru je krbové těleso obložené šedým leštěným kamenem. Zdroj: www.mujdum.cz

Autoři

Antonio Antorini (1936)
Studium architektury absolvoval r. 1958, na počátku své kariéry spolupracoval s architektonickou kanceláří Rino Tami.

V r. 1961 založil v Luganu vlastní studio, kde od r. 1990 pracuje také jeho syn Luca. Realizovali řadu bytových a občanských staveb.

Carlo Colombo (1967)
Italský architekt a designér. Vystudoval architekturu na Polytechnické univerzitě v Miláně, od r. 1993 vede vlastní studio. Zabývá se interiérovým a průmyslovým designem, architekturou a tyto obory přednáší na vysokých školách, pořádá řadu mezinárodních výstav a konferencí a realizuje projekty po celém světě. Získal řadu prestižních mezinárodních ocenění za design.


Autor:Nejčtenější

Mají dům se zvonem, udírnu na zahradě vyrobili z kotle lokomotivy

Spoustu věcí kolem domu jsem si dělal sám, třeba zábradlí u schodiště

Nenápadný dům nedaleko Prahy zapadá do terénu s takovou samozřejmostí, že máte pocit, jako kdyby tu byl odnepaměti....

Razantní proměna panelákového bytu, kde teď vládne dubová podlaha

Zvětšení průchodu a zásah do nosné konstrukce musel projít schválením statika.

Rekonstrukce panelákových bytů je věčné téma. I kvůli tomu, že jejich dispozice mnohdy neodpovídá současným potřebám...Nejlepší rekonstrukce chalupy a staré stodoly trvala čtyři roky

Otevřený atypický krb ve stodole je usazený na kameni z nedaleké stráně.

Architektka Lenka Míková se u jihočeského stavení nesnažila při rekonstrukci zachovat původní prvky za každou cenu, ani...

Obraz zkázy je pryč. Varovný nápis v klášteru v Plasích však stále platí

Plaský klášter založil v malebné krajině, 25 kilometrů severně od Plzně, roku...

Klášter, zámek a památka v jednom, to je evropsky významný komplex bývalého kláštera v Plasích, který už celá staletí...

Splňte si sen o roubence. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Pěnčín, Albrechtice u Turnova, okres Liberec. Dobová roubenka s podkrovím a...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Další z rubriky

Prosklené velké plochy oken jsou lákavé, ale bydlení někdy komplikují

Na ochranu před sluncem je nutné u velkých prosklených ploch myslet dopředu.

Když rodinný dům, tak prosklená stěna do zahrady nebo francouzská okna s přímým výstupem na terasu. To je přání spousty...

Manželství může začít i šokem z architektury, kde se obřad odehrává

Interiér Malé bílé kaple

Las Vegas bylo prohlášeno městem v roce 1905. Dnes je kromě kasin a hazardních her proslavené jako nejpopulárnější...

Z bývalé továrny na hračky vznikly působivé loftové byty plné betonu

Díky masivním betonovým sloupům a konstrukci byla budova za 2. světové války...

Architektura reaguje na změny v průmyslu. Ve velkoměstech se impozantní budovy skladů a továren mění v posledních...

Najdete na iDNES.cz