Rodinný dům nad jezerem respektuje okolí, vládne zde beton a voda

  1:00aktualizováno  1:00
Ve vilové čtvrti luxusního švýcarského letoviska na jezeře Lugano vyrostla navenek skromná a nepříliš nápadná stavba. Obývací prostory naplňuje výhled na úchvatnou přírodní scenérii, který by korunoval závěr každého romantického filmu.

Záběr z nadhledu vysvětluje volbu problematické úzké svažité parcely – slunná poloha a jedinečný výhled stály za to. Stavba se nevtíravě začleňuje do prostředí svou nevelkou hmotou a vegetační střechou. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Giovannio de Sandre

Parcela je orientována po vrstevnici poměrně strmého jižního svahu. Architektonické řešení bylo do určité míry limitováno přístupem zespoda a velkým moderním domem, který stojí nad tímto pozemkem, těsně u hranice parcel.

Zatímco řada architektů se snaží z finančních možností klientů a unikátního místa vytěžit příležitost k maximální sebeprezentaci, Antonio Antorini a Carlo Colombo přistoupili k této výzvě zcela opačně.

Dům je zapuštěný do terasovitého svahu, vstupní partie a pokoj syna jsou

Dům je zapuštěný do terasovitého svahu, vstupní partie a pokoj syna jsou v přízemí, hlavní obytná část v patře. Na střeše garáže je umístěný bazén obklopený rekreačním trávníkem. Zdroj: www.mujdum.cz

Nedali se strhnout k extravagantním řešením, ale naopak ponechali hlavní roli charakteru místa a nepřekonatelné kráse prostředí a drželi se tradičních švýcarských zásad, střízlivosti a uměřenosti.

Rozhodli se pro jednoduchou kompozici z betonu s plochou střechou v takzvaném mezinárodním stylu, který silně ovlivňuje celou současnou švýcarskou architekturu. Spodní podlaží zapuštěné do svahu se, kromě příjezdové plochy a dvojgaráže, skrývá za betonovou zídkou a vysokými keři.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 4/2013.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 4/2013.

Suterén obsahuje vstupní halu, úložné prostory, samostatné apartmá dospělého syna a technické zázemí domu a bazénu v rekreační části zahrady, která začíná na střeše garáže.

Ze vstupní haly vede široké otevřené schodiště nahoru do hlavního obytného podlaží s obdélníkovou dispozicí, do níž je vloženo protáhlé atrium.

Obytné místnosti, jídelna, společný obývací prostor a ložnice, tvoří souvislou řadu podél plně prosklené jižní fasády, na západní straně dům uzavírá blok sociálního zázemí, na východě najdete schodiště a kuchyň.

 Největší hodnota stavby spočívá v její jednoduchosti a vnější skromnosti.

Největší hodnota stavby spočívá v její jednoduchosti a vnější skromnosti. Jednoduchý tvar, hladká bílá omítka kombinovaná s plně prosklenou jižní fasádou a skleněným zábradlím nijak neruší okolí, zároveň však nabízí majitelům domu pocit splynutí s okolní krajinou. Zdroj: www.mujdum.cz

Transparentní dům

Prosklené panely tvořící obvodovou stěnu se otvírají na průběžnou podélnou terasu, která se na východním nároží rozšiřuje ve venkovní jídelnu a přechází v travnatou plochu s bazénem. Obdobně je dům prosklený i směrem dovnitř, do chráněného atria.

Fotogalerie

Denní zóna je zcela průhledná, slunce i okolní krajina intenzivně vstupují do celého prostoru. Snovým výhledům na skály vynořující se z mlhy či vodní plochu zlátnoucí v zapadajícím slunci tu prakticky neuniknete.

Díky posuvnému systému prosklení lze celý dům zcela otevřít a provonět vůní jezera, proti přehřívání interiér chrání přesahující střecha a klimatizace.

Dominantnímu výhledu se podřizuje také vybavení interiéru: masivní teakové podlahy, světlé pískovcové obklady a dlažby, jednoduchý ergonomicky tvarovaný nábytek převážně světlých barev, doplněný nevelkým počtem dekorativních solitérů a doplňků.

Dobře promyšlené a perfektně provedené detaily v kuchyni, koupelnách i na terase (dlažby na podložkách, kamenné nádoby na květiny, kamenné desky se sraženými hranami) přispívají k elegantnímu vzhledu i k pohodlnému bydlení s velkou trvanlivostí a nenáročnou údržbou.

Vnitřní protáhlé atrium, ze tří stran obklopené prosklenými stěnami domu, tvoří

Vnitřní protáhlé atrium, ze tří stran obklopené prosklenými stěnami domu, tvoří malou privátní oázu, ideální místo pro klidný odpočinek či party s přáteli. Nepostrádá soukromí, umožňuje však i výhled do krajiny. Rámová konstrukce s betonovými sloupy nese horizontální shrnovací žaluzie, atrium tak lze shora uzavřít a chránit před sluncem, případně deštěm. Zdroj: www.mujdum.cz

Zaujalo nás

Může se hodit

Uvažujete o koupi rodinného domu? Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Jídelní stůl na terase, modelovaný do ladných křivek se zbroušenými hranami, ukazuje jedinečné možnosti kamene. Jeho krása je nadčasová a rovněž životnost se počítá na mnoho desítek let.

Na terase i v atriu jsou použity velkoformátové dlaždice z pískovaného kamene uložené na podložkách. Toto praktické řešení umožňuje snadno odvádět dešťovou vodu, a pokud se izolace v některém místě poruší či kámen poškodí, lze vše snadno opravit.

S takovým výhledem se majitelé ráno budí. Zdroj: www.mujdum.cz.

S takovým výhledem se majitelé ráno budí. Zdroj: www.mujdum.cz

Jediným předělem v plně otevřeném prostoru je krbové těleso obložené šedým

Jediným předělem v plně otevřeném prostoru je krbové těleso obložené šedým leštěným kamenem. Zdroj: www.mujdum.cz

Autoři

Antonio Antorini (1936)
Studium architektury absolvoval r. 1958, na počátku své kariéry spolupracoval s architektonickou kanceláří Rino Tami.

V r. 1961 založil v Luganu vlastní studio, kde od r. 1990 pracuje také jeho syn Luca. Realizovali řadu bytových a občanských staveb.

Carlo Colombo (1967)
Italský architekt a designér. Vystudoval architekturu na Polytechnické univerzitě v Miláně, od r. 1993 vede vlastní studio. Zabývá se interiérovým a průmyslovým designem, architekturou a tyto obory přednáší na vysokých školách, pořádá řadu mezinárodních výstav a konferencí a realizuje projekty po celém světě. Získal řadu prestižních mezinárodních ocenění za design.


Autor:Nejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Ve městech chybí zelené střechy a fasády. Přitom chrání před horkem

Města bez zeleně či zelených střech trápí v horkém létě mnohem vyšší teploty...

Nikdy nebylo tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Toto „pořekadlo“ by si měli uvědomit všichni, kteří rozhodují o...

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...Najdete na iDNES.cz