Výchozím bodem architektonického projektu se stala vodní nádrž.

Výchozím bodem architektonického projektu se stala vodní nádrž. | foto: Jiří Ernest

U domu mají jezírko s molem a jesetery, splnili si tak svůj sen

Vodní hladina odklopuje členitý dům. Molo vybízí k procházkám, meditaci a posezení, interiér osvětlují originální svítidla. Autorem a zároveň majitelem je architekt Antonín Jurica.

Mladý architekt si chtěl postavit moderní dům, přímo ušitý na míru svým představám a danému místu. Výchozím bodem architektonického projektu se stala vodní nádrž. Antonín Jurica určil její tvar a velikost a pak teprve navrhl koncepci, velikost a vnitřní dispozice domu, který ji obklopuje. Dům samotný vystavěla v poklidné pražské čtvrti stavební firma v průběhu jednoho roku.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení.

Proč dům s molem? Šlo o sen, záměr či jen logickou konstrukci?
Odjakživa jsme toužili po domu s vodní plochou. Ve chvíli, kdy jsme objevili tento pozemek, věděli jsme, že si svůj sen můžeme splnit. Pozemek je sice relativně malý, ale vodní plocha jej rozšiřuje a dává mu jinou barvu, vůni a rozměr. A také život, protože ji obývají jeseteři a rostou v ní lekníny.

Chtěli jsme, aby obytné prostory navazovaly na vodu, velké prosklené dveře z terasy vedou do jídelny a kuchyně. Jezírko částečně zachází i pod terasu, je lemované lávkou, úzká část jezírka přináší vodu i pod neotvíravá okna obývacího pokoje.

Terasa ve tvaru L nabízí dostatek místa pro odpočinek. Na její široké plošině stojí zahradní nábytek, gril a zapuštěná vířivá vana, přístupná z ložnice. Navazuje krytá část s koupelnou, obložená kamenným obkladem.

Uprostřed terasy je podsvícená deska z mléčného skla, která slouží také jako přístup k filtracím jezírka. Terasa je z dubových fošen lakovaných do hnědé barvy. Celý tento otevřený prostor si velmi užívá náš pes Harley, má se kde proběhnout a co chránit.

Terasa je druhým obývacím pokojem. Díky materiálu Twinson je snadné ji udržovat čistou.

Exteriér domu souzní s okolní krajinou a prostředím. Jak jste toho dosáhli?
Dům má tvar písmene L, a to nejen kvůli jezírku, ale také kvůli odhlučnění od místní komunikace. S ohledem na okolní zástavbu je dům kompromisem mezi modernou a klasickým rodinným domem.

Jeho členitou vizáž a kaskádový efekt vytvářejí čtyři pultové střechy s bočními atikami, na jedné jeho části je pomocí atik vytvořen efekt ploché střechy. Stavebně jde o jednopodlažní bungalov, v jehož nejvyšší části je mezonet s pracovnou.

Jako konstrukční řešení jsem použil kombinovaný stěnový systém. Jednotlivé členité plochy exteriéru domu jsem potřeboval dále strukturovat i barevně a výtvarně, proto jsem zkombinoval různé materiály a prostředky, jako je bílá mnichovská omítka, kamenný obklad, hliníkové předokenní žaluzie, přiznané přesahy krovu a střechu z šablon Ruukki.

Podlouhlé trámy krovu v barvě palisandru, úzká okna pracovny a přístřešku ladí s dřevěnými palubkami nádrže. Soubor kamenů na zahradě byl přivezen až po dokončení stavby z místního lomu a pomocí jeřábu nainstalován do současné podoby.

Jak se zajímavý exteriér propisuje do interiéru domu a jeho dispozic?
Vnitřní dispozice opravdu již na první pohled vycházejí z exteriéru. Interiéru hlavního obytného prostoru (tvořeného kuchyňskou, jídelní a obývací částí) dominují přiznané dřevěné lepené vazníky, horní patro pracovny se schodištěm a velké prosklené plochy oken a dveří. To posloužilo k otevření vnitřního prostoru směrem ven.

Jídelnímu prostoru dominuje velký skleněný stůl s kamenným podstavcem a masivními dřevěnými nohami v barvě ořechu.

Obývací části vévodí masivní hmota krbu obložená jedním kusem technického kamene a jídelnímu prostoru velký skleněný stůl s kamenným podstavcem a masivními dřevěnými nohami v barvě ořechu. Chtěli jsme pohodlné relaxační křeslo a víceúčelovou nastavitelnou sedačku od české firmy Böhm. A díky snímatelným potahům se i ta bílá snadno udržuje v čistotě.

Zelený koženkový vak lze přesunovat kamkoli, nejvíce si na něm ale lebedí náš Harley. Oproti obýváku a kuchyni je nad jídelní částí zvýšený strop, a to díky volnému prostoru pro schodiště mezonetu. Opticky jej snižuje jediné závěsné svítidlo, záměrně tvarově totožné se stolem pod ním.

Osvětlení je rozděleno na funkční a doplňková světla. Ve vstupní chodbě a na schodiště zkombinovali dvě řady světel, stropní a LED svítidla Corona.

Kuchyň je útulně schována pod horní pracovnu, kuchyňský nábytek svými liniemi a barvou koresponduje se stropními dřevěnými trámy a podnoží jídelního stolu. Linka je vyrobena na míru v kombinaci bílého lakovaného dřeva a ořechové dýhy. Barvu tohoto dřeva má ve společném prostoru i polička pod televizí, schodiště a podlaha.

Celý interiér domu sjednocuje laminátová podlaha, elektrické podlahové vytápění a kombinace šedé a bílé omítky. Funkčně je dům rozdělen na noční část s ložnicemi a koupelnou a denní část s otevřeným prostorem obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. Noční a denní část propojuje také venkovní terasa.

Do domu se vstupuje hlavním vchodem ze severovýchodní strany a hned v předsíni je podle mého návrhu vyrobená odkládací a úložná stěna. Na této straně je také dětský pokoj, který má horizontální a vertikální štěrbinovitá okna. Netradiční a výtvarně zajímavá světla jsou třešničkou na dortu.

Hygienické zázemí v příjemně tlumené barevnosti

Co jste od svítidel vyžadoval?
Světla umějí prostor dále dotvořit a segmentovat, ale já kladl velký důraz také na funkčnost a flexibilitu. Jako architekt navrhuji a vytvářím komplexní řešení i detaily pro své klienty. Hledal jsem někoho, kdo by totéž zařídil pro mne, a zalíbila se mi minimalistická světla od českého výrobce Luxlighting. Jsou originální a mají různá technická vylepšení. Kryty svítidel plují na magnetickém polštáři, vyrábějí se v různých designech.

Technické údaje

Výměra pozemku: 1500 m2
Zastavěná plocha: 220 m2
Obestavěný prostor: cca 1100 m3
Vnější rozměry objektu: 17,8 x 16,8 m
Celková výška objektu: 6,2 m

Například kryt svítidla Quadra je možné bez použití nářadí jednoduše vyměnit za jiný tvar, a tím přizpůsobit jeho vzhled nově uspořádanému interiéru. Materiály většiny světel tvoří praktická broušená nerez v kombinaci s odolným mléčným sklem, LED svítidla jsou dokonce montovatelná do běžné krabičky pro vypínače.

O firmě jsem se doslechl od jejich klienta, a tak jsem je oslovil. Zjistili, co si výtvarně představuji a jaké praktické použití potřebuji, a pak mi sami vybrali svítidla a navrhli rozmístěni v místnostech. Světla splnila má očekávání, jsou svěží, jednoduchá a precizní.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení.