Hlavní fasáda domu je ta severní, obrácená k širokoúhlému výhledu na město....

Hlavní fasáda domu je ta severní, obrácená k širokoúhlému výhledu na město. Večerní osvětlení ještě zvýrazňuje velké prosklené plochy a transparentní koncepci celé stavby. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Dům s vnitřním bazénem shlíží na Prahu jako svítící rozhledna

  • 360
Sebevědomí a velkorysost vyzařují z nového domu postaveného na okraji Prahy už na první pohled. Vzniku moderního architektonického díla přitom stálo v cestě hned několik překážek.

Rodina s dcerou a dospělým synem si původně zakoupila pozemek pro svůj nový dům v jedné z pražských čtvrtí. Bohužel se příliš pozdě ukázalo, že tento pozemek není určen k bydlení. V té době už ale existoval architektonický návrh domu.

Může se hodit

Hledáte stylové bydlení v Praze? Vybírejte z pestré nabídky domů na Reality.iDNES.cz.

Manželé tento úkol zadali Aleši Gadlinovi, jehož předchozí práce znali a kterému důvěřovali. Projekt se však stavebníkům natolik líbil, že se rozhodli nenechat jej ležet ladem a požádali autora, aby jej přizpůsobil novému místu v klidné obci na okraji Prahy.

Z nouze ctnost

Severní svah s přístupem z jihu patří do kategorie problematických pozemků, které vyžadují individuální přístup a promyšlené dispoziční řešení. Klidná poloha a širokoúhlý výhled severním směrem však vyvažují nepříliš výhodnou orientaci k světovým stranám.

Směrem na východ vedou jen velká okna ze schodišťové haly. Posezení na dopoledním slunci se odehrává také na "teplé" dřevěné palubě. Zdroj: www.mujdum.cz.

Další překážku představoval nízký koeficient zastavěnosti pozemku, určený územním plánem (pouhých 20 %). Dům proto musel vyrůst do výšky. Z ulice je uzavřený, aby chránil soukromí rodiny, ze severní strany naopak otevřený, aby zúročil největší hodnotu pozemku, unikátní výhled na Prahu.

O proslunění interiéru je ale postaráno: do obytných místností přichází denní světlo z východu a ze západu, takže slunce je v interiéru přítomné v průběhu celého dne.

"Prosklená severní fasáda napohled budí obavy z tepelných ztrát. Stavba je ale nadstandardně tepelně izolována, opatřena izolačními trojskly a využívá pasivních solárních zisků z velkých oken orientovaných na západ, takže vnitřní klima domu je vyvážené," vysvětluje Aleš Gadlina.

Od suterénu po střešní nástavbu

V suterénu se ukrývá dvojgaráž, technické zázemí, fitness a bazén, z něhož se vychází do spodní části zahrady. Přízemí má na jižní straně vstupní prostory, dvojgaráž, sociální zázemí, na vstup navazuje velká schodišťová hala otevřená do společného obývacího prostoru v severní části domu, kterému dominuje panoramatický výhled na hlavní město.

Schodišťovou halu odděluje od společné obývací části stěna z čirého tvrzeného skla, masivní dřevěná podlaha prochází z obývacího pokoje přes schodiště do všech podlaží. Zdroj: www.mujdum.cz.

Prosklená západní stěna propojuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň přes halu s terasou. První patro obývají rodiče a dcera, každá ložnice poskytuje komfort vlastní šatny a koupelny. Pokoj dcery a pracovna v severním průčelí opět nabízejí exkluzivní výhled na Prahu.

V nejvyšším podlaží, ztvárněném jako střešní nástavba (zaujímá menší půdorysnou plochu), se nachází samostatný apartmán syna s velkou střešní terasou. Mladý muž má od vstupu do svého bytu v nejvyšším patře výhled až dolů k bazénu a proskleným průčelím ven na zahradu.

Hlavní roli v apartmá syna hraje velká zakázkově vyrobená postel s úložným prostorem, praktickým pódiem a hezkým výhledem. Tmavé dřevo vyvažuje červený nátěr stěny. Zdroj: www.mujdum.cz

Sólo pro sklo a přírodní materiály

Majitelé mají v oblibě moderní styl s "teplými" přírodními akcenty, a to se odrazilo i v interiéru domu, jehož řešení vychází ze základního architektonického konceptu domu. Vybavení řešila majitelka domu ve spolupráci s architektkou Lenkou Kanalošovou.

Aleš Gadlina (*1965)

Autorizovaný inženýr, absolvent Stavební fakulty ČVUT Praha. V r. 1997 založil stavební firmu Gadline a postupně achitektonický ateliér. Zabývá se návrhy rodinných domů a bytových staveb od studie až po realizaci, specializuje se na projektování energeticky úsporných domů, které využívají pasivní solární efekt.

Podstatné bylo dobré prosvětlení, proto se v hojné míře uplatňuje čiré sklo, a teplé vyznění, které interiéru dodávají jemné tlumené barvy a přírodní materiály.

Převládá dýhovaný nábytek, podlahy z masivního dřeva a keramické dlažby s dezénem kamene.

Praktické řešení

Všechna čtyři podlaží spojuje kaskáda otevřených jednoramenných schodišť, která umožňuje rychle se orientovat, pohybovat se v domě po přímé linii a komunikovat z jednoho podlaží do druhého.

Hlavní schodiště ústí v suterénu do bazénové haly, stěna z čirého bezpečnostního skla zachovává jednolitý světlý prostor. Velkoformátová dlažba přechází přes přelivovou hranu ve vodní hladinu, bazén je obložen mozaikou. Zdroj: www.mujdum.cz

"Díky tomu, že klienti měli velký přehled a jasnou představu o svém budoucím bydlení, jsme si při navrhování dobře porozuměli a podařilo se zrealizovat dům, který přesně odpovídá jejich individualitě a daleko převyšuje dnešní standard jak co do velikosti užitné plochy, tak i technického řešení a vnitřního vybavení,"  říká architekt Gadlina.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 230 m²
Užitná plocha: 600 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, zdicí systém Porotherm, vnější zateplení EPS 200 mm, železobetonové monolitické stropy a schodiště
Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními trojskly, vnější hliníkové žaluzie na el. pohon, vnitřní dveře atypické dýhované bezfalcové do obložkových zárubní
Vytápění: zdroj energie tepelné čerpadlo vzduch/voda, podlahové vytápění, solární kolektory

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.