Moderní dům s netradiční plechovou fasádou s titanzinku

Moderní dům s netradiční plechovou fasádou s titanzinku | foto: Jaroslav Hejzlar

Svůj sen o bydlení v přírodě si splnili domem plným světla

  • 47
Mladí manželé si v malé obci nedaleko Prahy postavili dům, který nelze přehlédnout. Jejich základními požadavky bylo těsné propojení domu se zahradou a volný prosvětlený prostor bez rušivých prvků.

V posledních letech se začíná prosazovat trend "návratu k přírodě". Rodinné domy rostou jako houby po dešti na okrajích měst, respektive v jejich dojezdové vzdálenosti, či přímo na vesnicích.

V tomto stylu buduje svá obydlí hodně mladých rodin, které se sice od města nechtějí zcela odpoutat, ale zároveň preferují klid a vyšší kvalitu životního prostředí na venkově. To je také případ Kláry a jejího manžela, jejichž útočištěm byl ještě v nedávné době byt v Praze na Vinohradech.

Dům kopíruje sklon parcely a přirozeně reaguje na stoupající terén rozdělením na různé výškové úrovně.

Cesta z města

Když se manželům narodila dcerka, opustili centrum metropole a pronajali si byt v její okrajové části. "Tehdy jsme si definitivně uvědomili, že ryze městský styl bydlení s nedostatkem zeleně v okolí nám nevyhovuje," vzpomíná paní Klára.

"Po zralé úvaze jsme dospěli k rozhodnutí postavit rodinný dům, a to nejlépe směrem na jih od Prahy."

Začali tedy hledat a nakonec našli svažitý pozemek obdélníkového tvaru v těsném sousedství obory. S malým potokem v rohu a krásným výhledem zcela odpovídal jejich představám.

"Investoři si přáli současný moderní dům a zároveň kladli důraz na jeho propojení se zahradou," objasňuje architekt Pavel Marek, jeden z autorů návrhu.ze studia Vyšehrad základní požadavky manželů.

Obrněný strážce

Moderní dům s netradiční plechovou fasádou na návštěvníky působí jako neohrožený rytíř, který chrání soukromí svých obyvatel. Šedý titanzinkový plášť, stejný jako střecha, vytváří dojem celistvého "brnění", přesto působí moderním a zároveň rezervovaným dojmem. Celkový výraz zjemňují dřevěné části fasády, které z jednolité hmoty domu vystupují a také otevírají výhledy do krajiny.

Celkový výraz domu zjemňují dřevěné části fasády.

Pro zachování maxima volného místa na zahradě a pro dostatečné prosvětlení obytných místností z jihu byl dům na pozemku umístěn co nejblíže jeho severní hranici.

Tvar stavby a její umístění ostatně vychází z tvaru a proporcí pozemku: protáhlý zkosený hranol se sedlovou střechou ideálně pasuje na dlouhý, svažitý a poměrně úzký pozemek. Jeho zajímavá terénní členitost vlastně o konečné podobě stavby rozhodla.

Dům kopíruje sklon parcely a přirozeně reaguje na stoupající terén rozdělením na různé výškové úrovně. Východní (dolní) část je dvoupodlažní, západní (horní) jednopodlažní s posunem o půl podlaží, čímž interiér ve výsledné podobě působí spíše jako víceúrovňový byt než jako rodinný dům.

Navzájem propojené celky

Téměř pětimetrové převýšení pozemku, které by jistě mnoha projektantům připadalo jako handicap, přeměnili autoři návrhu na výhodu.  Ve spodním podlaží východní části domu je v návaznosti na přístupovou cestu umístěno technické zázemí domu s garáží, sklady, technickou místností, koupelnou se saunou a pokojem pro hosty.

Zajímavě je řešený přímý odtah digestoře.

Odtud se po osmi schodech vystoupá do hlavního denního obytného prostoru, situovaného do západní části domu, kde je velká obytná hala s kuchyní, jídelnou, pracovnou a obývacím pokojem.

Velkoryse pojatý prostor, otevřený až do krovu, citlivě rozděluje krb s netradiční vložkou umožňující volný průhled. Na denní obytnou část pak navazuje soukromá noční zóna, která je přístupná z hlavní chodby, opět o osm schodů výš. Ložnice se šatnou, koupelna, chodba a dva dětské pokoje tak tvoří na východní straně domu druhé podlaží.

Světlo a prostor

Velmi důležitým prvkem interiéru jsou střešní okna, která zajišťují bohaté prosvětlení všech prostor včetně jejich odvětrání. Celkem zde najdeme třináct kyvných střešních oken Velux sdružených do horizontálních řad po minimálně dvou kusech. Dvě okna jsou nad obývacím pokojem, čtyři v prostoru jídelny a kuchyně, tři osvětlují chodbu a po dvou se nachází v koupelně a v ložnici.

"Velux je pro nás osvědčená kvalita," stručně odpovídá architekt Marek na otázku, proč doporučil investorům právě tuto značku. Okna jsou navíc vybavena doplňky, jež umožňují regulovat světelné parametry místností podle potřeby. Majitelé zvolili zcela zatemňující rolety do ložnice a zastiňující rolety do obývacího pokoje.

"Teplo" vnáší do kuchyně deska jídelního stolu z přírodního dřeva.

Antracitová kuchyně byla vyrobená na míru.

V souladu s představami

"Velmi nám vyhovuje, že se dům chová jako byt o více úrovních a nemá klasická patra nad sebou," pochvaluje si paní Klára, která interiér ve spolupráci s architektem vyřešila velmi úsporně, v souladu se svou zálibou ve strohém minimalistickém stylu.

Týká se to také barevného ladění. "Divočinu" byste zde hledali marně, nejčastěji se opakujícími materiály jsou dřevo a kov, z barev převládají bílá a šedá. Ve spojení se střešními okny se tak prostor stává světlejším a čistším, navíc věrně odráží proměny vnějšího prostředí v návaznosti na počasí a roční období.

Mladým manželům se splnilo jejich přání: žijí v moderním prostorném domě, který má jen velmi tenkou hranici mezi obytnou zónou a okolní přírodou.