Dům je natočený východozápadně – kolmo k vjezdu, jeho západní fasáda je však...

Dům je natočený východozápadně – kolmo k vjezdu, jeho západní fasáda je však prolamována tak, aby dovnitř domu pronikalo i jižní slunce. | foto: Jiří Ernest

Dům, který vypadá jako nařezaný na kousky. Je v něm tak spousta světla

Dům se přizpůsobuje pozemku. To platí i o novostavbě nedaleko Prahy. Kvůli nutnosti omezení zastavěné plochy na pozemku musel architekt David Kraus umístit například garáž do suterénu, vjezd do něj je rampou z jihu.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Poměrně malý pozemek vedl logicky k návrhu dvoupodlažního domu, aby byl dostatek prostoru a soukromí jak pro rodiče, tak pro dva téměř dospělé potomky. Stavba je s ohledem na komunikaci vedoucí za pozemkem natočená východozápadním směrem, kolmo k vjezdu do suterénu.

Nečekejte však nudnou malou “kostku”, západní fasáda je prolamována tak, aby mohlo dovnitř domu pronikat i jižní slunce. “Toto prolamování fasády ovlivňuje tvar místností uvnitř i řešení detailů interiéru a nábytku,” upozorňuje architekt Kraus, autor projektu.

Pro majitele má netradiční tvar fasády a orientace domu ke komunikaci dvě zásadní výhody: vedle maximálního “přísunu” světla a slunce také soukromí, které v poměrně husté příměstské zástavbě ocení každý majitel.

Západní fasáda je prolamována tak, aby dovnitř domu pronikalo i jižní slunce.

Klasické a kvalitní materiály

Dům má obytnou plochu 290 m2, dispozičně je řešený jako 5+kk. Hlavní obytný prostor s přímým výstupem na terasu v přízemí tvoří kuchyňská, jídelní a odpočivná část, na terasu lze vyjít i z pracovny v přízemí, která může posloužit také jako pokoj pro přespání hostů.

Klidovou zónu, ložnici rodičů a dva pokoje dětí, najdete v patře stejně jako velkou koupelnu s vanou a sprchovým koutem. Nechybí samostatné WC, další koupelna a toaleta jsou v přízemí.

Požadavek majitelů na kvalitu stavby se odrazil i v použitých materiálech, které zaručují jak dlouhodobou životnost, tak také snadnou údržbu.

Na svislé obvodové a vnitřní nosné konstrukce použil architekt bednící betonové tvarovky, na svislé konstrukce cihelné děrované pálené bloky Heluz.

Hliníková okna Schüco jsou zasklená izolačním trojsklem. Jejich výrazné černobílé provedení vytváří na speciální leštěné omítce zajímavý detail i grafiku fasády. Klempířské prvky včetně venkovních parapetů jsou z titanzinkového plechu.

Vjezd do garáže v suterénu je kvůli omezení zastavěné plochy na pozemku rampou z jihu.

Hlavní dojem z interiéru, kde převládají světlé přírodní tóny, se pak odvíjí od dřevěné lepené dubové podlahy, pod kterou je podlahové vytápění. Dřevěné desky z tvrdého masivu byly použité také na stupnicích, podstupnicích či podestě schodiště.

Autor

Ing. arch. David Kraus
*1970
Absolvent Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze (1989 - 1996). Studoval u profesora Miroslava Šika, v roce 2003 založil vlastní studio Architektura.

Zabývá se širokou škálou témat ( bydlení, administrativa, umělecké projekty, hotely, provozní areály, instalace výstav, interiéry a urbanismus), některé projekty přímo realizuje. Při práci rozvíjí vlastní alternativní cestu moderního pojetí architektury, pracuje s neobvyklými zdroji inspirací, s obrazy a principy současného světa.

Jeho experimentální tvorba byla prezentována na výstavě VIZE 1997, byl o něm natočen dokument Bílé vrány (Česká televize, 1999). Přednáší, publikuje, jeho práce je zastoupena v Národní galerii a prezentována v tisku i v odborných médiích.

Přírodní odstíny a bílá barva - to je základní barevnost interiéru.

Prolamování fasády ovlivňuje tvar místností uvnitř i řešení detailů interiéru a nábytku.

 Na přání majitelů není spuštěna diskuse.